در کمیسیون های تخصصی مجلس چه گذشت؟

کد خبر: 1046301

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور درباره جلسه امروز این کمیسیون گفت: در این نشست ترکیب هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان‌ها اصلاح شد.

خبرگزاری فارس: علی حدادی سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس در تشریح جزئیات نشست امروز (سه‌شنبه 30 دی) این کمیسیون اظهار داشت: در جلسه امروز کمیسیون ادامه طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور با حضور نمایندگان مرکز پژوهش‌ها و دستگاه های اجراییی مربوطه مورد بحث قرار گرفته و برخی پیشنهاد هم بررسی شد.

وی افزود: پس از تصویب کلیات این طرح در صحن مجلس مقرر شد تا این طرح به صورت دو شوری بررسی شده فلذا جهت بررسی پیشنهادات و نظرات مجددا به کمیسیون بازگشت. کمیسیون نیز از روز گذشته بررسی مجدد جزئیات این طرح را آغاز کرد که 5 ماده آن در روز گذشته بررسی شده بود؛ تاکنون اصلاحات جزئی و عبارتی در در این طرح اعمال شده است.

حدادی در باره تغییرات صورت گرفته در این طرح خاطرنشان کرد:‌ با نظر نمایندگان عضو این کمیسیون ترکیب هیات عالی نظارت بر انتخابات شوراها در استان‌ها اصلاح شد به طوری که پیش از این شورای نگهبان و دفاتر نظارت و بازرسی در استان‌ها که عضو این هیات بودند حذف شده و به جای آن یک نفر معتمد حقوقدان به همراه رئیسی دادگستری استان به این ترکیب افزوده و به همراه 3 نماینده مجلس به عنوان ناظر پارلمان کار نظارت بر انتخابات شوراها در استان‌ها را بر عهده خواهند داشت.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها تصریح کرد: در جلسه بعدی این کمیسیون، بررسی مجدد جزئیات این طرح به پایان خواهد رسید و برای بررسی به صحن علنی مجلس ارسال خواهد شد که بررسی آن بعد از تعطیلات هفته آینده صحن علنی مجلس مورد بررسی نمایندگان در صحن قرار خواهد گرفت.

مصوبه کمیسیون اجتماعی برای تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس از مصوبه امروز این کمیسیون برای تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر خبر داد.

علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با اشاره به نشست امروز کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در جلسه امروز طرح استفساریه ماده 21 که قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران و ماده 87 قانون برنامه ششم توسعه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به تصویب اعضای کمیسیون رسید.

وی افزود: براساس مصوبه امروز کمیسیون در جریان بررسی این استفساریه تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر در دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: در ادامه این جلسه طرح پایدارسازی درآمد سازمان تأمین اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و کلیات این طرح به تصویب اعضای کمیسیون رسید.

بابایی خاطرنشان کرد:‌ با توجه به اهمیت این موضوع رسیدگی به جزئیات این طرح در اولویت کاری کمیسیون قرار دارد و در جلسات آینده مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

وی افزود:‌ همچنین در این جلسه طرح به کارگیری 4200 ناظر صندوق بیمه کشاورزی اعاده شده از سوی شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و ایرادات آن اصلاح شد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس در پایان گفت: این طرح از سوی شورای نگهبان مغایر به اصول 3 و 75 قانون اساسی دانسته شده بود که ایراد شورای نگهبان به این طرح در جلسه امروز کمیسیون رفع شد.

رسیدگی به شکایات دولتی‌ها از نمایندگان مجلس در جلسه هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان

سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس از برگزاری جلسه این هیات در ظهر فردا (چهارشنبه) خبر داد.

حجت الاسلام موسی غضنفرآبادی سخنگوی هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره برگزاری جلسه این هیأت در روزهای آتی اظهار داشت: طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است ظهر فردا (چهارشنبه ۱ بهمن) نشستی را با حضور اعضای هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان برگزار کنیم.

وی درباره وجود پرونده‌ای از مجلس دهم در هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس یازدهم، افزود: هیچ پرونده مفتوحی از مجلس پیشین در این هیأت وجود ندارد و به تمامی این پرونده‌ها رسیدگی شده است.

غضنفرآبادی همچنین درباره شکایت‌های واصله از نمایندگان به هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان، تصریح کرد: تعدادی از وزرا و همچنین معاون پارلمانی رئیس جمهور شکایتی از نمایندگان به این هیأت واصل داشته‌اند که به همگی آنها رسیدگی شده و تعدادی زیادی از این شکایت‌ها مختومه شده است. البته تعدادی هم در حال بررسی است.

وی خاطرنشان کرد: در اکثر رسیدگی‌ها به این شکایات به این نتیجه رسیدیم که اظهارنظر نمایندگان در چارچوب ایفای وظایف نمایندگی بوده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت