اعتدال و توسعه هم پشت لاریجانی را خالی کرد؟

کد خبر: 1046391

رئیس دفتر رئیس جمهور در واکنش به اخباری پیرامون حمایت حزب اعتدال و توسعه از علی لاریجانی به عنوان کاندیدای ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ گفت: حزب اعتدال هنوز برای انتخابات بحثی نکرده است.

گروه سیاست سایت فردا - علی لاریجانی این‌روزها تنها‌ترین کاندیدای احتمالی ریاست جمهوری در انتخابات 1400 است. وضعیت حمایت جریان‌های سیاسی از او به نحوی است که معلوم نیست بتواند ریسک کاندیداتوری را بپذیرد و وارد رقابت شود. تا همین چند هفته قبل به نظر می‌رسید که گزینه مورد حمایت اصلاح‌طلبان باشد و به پشتوانه بدنه رای آنان به پاستور برسد، اکنون اما وضع فرق کرده است. طیف‌های مختلف اصلاح‌طلب با تاکید بر ضرورت معرفی کاندیدای خالص از وی روی بر گردانده و این‌طور که به نظر می‌رسد احزاب حامی او یعنی کارگزاران و اعتدال و توسعه را با خود همراه کرده‌اند.

نه فقط اظهارات عارف در کنگره حزب ندای ایرانیان درباره توهین‌آمیز بودن معرفی کاندیدای عاریه‌ای، بلکه اظهارات اخیر محمود علیزاده طباطبایی عضو حزب کارگزاران که حمایت از لاریجانی را بعید دانسته بود نیز شاهد این مدعاست.

آنچه موجب تنهاتر شدن علی لاریجانی می‌شود اما نسبت او با جریان سیاسی اصولگرا است. لاریجانی از جریان اصولگرایی برآمده و دیگر جایگاهی در آنجا ندارد. او به واسطه سیاست‌ورزی در سال‌های اخیر و همراهی‌ با دولت روحانی خاصه در جریان تصویب برجام از این جریان سیاسی فاصله گرفته و امروز در وضعیتی قرار دارد که به هیچ وجه نمی‌تواند روی آنان حساب کند.

انصراف اصلاح‌طلبان از ائتلاف با او، تردید راست‌میانه به همراهی با وی و نظر منفی اصولگرایان نسبت به حمایت از وی در حالی است که چندی قبل شرط گذاشته و گفته بود که در صورت حمایت همه طیف‌ها وارد میدان خواهد شد.

حامیان لاریجانی اما این وضعیت خطیر را چندان جدی نگرفته و تلاش می‌کنند تا آقای رییس را برای کاندیداتوری و دوباره آزمودن بخت خود راضی کنند. مصداق این ادعا اظهارات اخیر کمال‌الدین پیرموذن، نماینده سابق و از چهره‌های نزدیک به لاریجانی است که در گفت‌وگویی با «فردا» گفته بود: «برخی اصلاح‌طلبان شاید از سر بی‌مهری دولت فعلی هرگونه سیاست ائتلافی را انکار می‌کنند، در صورتی که ما باید به قواعد عالم سیاست تن دهیم و ببینیم که چه کسی می‌تواند رأی‌آورتر باشد. اصلاح‌طلبان باید به دنبال فردی باشند که بتواند مورد تاییدصلاحیت شورای نگهبان قرار گیرد. آقای لاریجانی در عین حال که مورد وفاق اعتدالیون، بخشی از اصولگرایان و مستقلین است، می‌تواند رأی‌آور هم باشد. من تصور می‌کنم در نهایت همه اصلاح‌طلبان از آقای لاریجانی حمایت می‌کنند.»

این همه خوشبینی در میان حامیان لاریجانی اما درحالی است که حتی طیف نزدیک به دولت نیز آرام آرام از لاریجانی فاصله می‌گیرد. همین چند وقت قبل بود که خبر رسید اعتدال و توسعه در جلسه‌ای با فعلان رسانه‌ای از حمایت خود از لاریجانی خبر داده ، اکنون اما محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور ضمن تکذیب این اخبار می‌گوید: «اصلا حزب اعتدال و توسعه هنوز هیچ بحثی [درباره انتخابات]نکرده است.»

واعظی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص برخی کنش‌های انتخاباتی در میان دولتمردان تدبیر و امید، تاکید کرد: «ما [هنوز]هیچ بحثی، مخصوصا راجع به انتخابات آینده نکردیم.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت