هشدار بورل به اروپا و آمریکا درباره آینده توافق هسته‌ای

کد خبر: 1046406

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدون اشاره به عدم پایبندی سایر طرف‌های برجام به تعهداتشان گفت که اقدامات هسته‌ای اخیر ایران توافق هسته‌ای را به خطر می‌اندازد.

خبرگزاری ایسنا: به نقل از خبرگزاری فرانسه، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هشدار داد که توافق هسته‌ای در شرایط شکننده‌ای قرار دارد و فعالیت‌های هسته‌ای اخیر ایران می‌تواند تلاش دیپلماتیک برای احیای برجام در دوره بایدن را به شکست بکشاند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که جوزپ بورل این مسئله را در نامه‌ای خطاب به وزیران خارجه اتحادیه اروپا پیش از نشست مشترک آن‌ها در دوشنبه آینده مطرح کرده که این خبرگزاری به آن دسترسی پیدا کرده است.

بورل بدون اشاره به قصور طرف‌های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان و نقض توافق از سوی واشنگتن اظهار داشت: ما شاهد تحولات بسیار نگران کننده‌ای در بخش هسته‌ای و همچنین یک سری تحریم‌های جدید از سوی آمریکا بوده ایم.

وی ادامه داد: این (اقدامات) تلاش‌های دیپلماتیک، شامل تلاش‌های ما را برای تسهیل بازگشت آمریکا به برجام و همچنین بازگشت ایران به اجرای کامل تعهداتش تضعیف می‌کند.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا هشدار داد که آینده توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و قدرت‌های جهانی به نقطه حساسی رسیده است.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اردیبهشت ۱۳۹۷ فرمان اجرایی خروج یک جانبه واشنگتن از برجام را امضاء کرد، اما جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا بار‌ها گفته است که مایل به بازگشت به این توافق است.

پس از خروج آمریکا از برجام این کشور تحریم‌های تعلیق یا لغو شده علیه جمهوری اسلامی ایران را بازگرداند و دولت ترامپ در واپسین روز‌های حضور خود در کاخ سفید نیز این تحریم‌ها را تشدید کرده است.

ایران نیز پس از نقض توافق هسته‌ای از سوی آمریکا و عدم پایبندی طرف‌های اروپایی به تعهداتشان، مطابق با متن برجام شروع به کاهش اجرای تعهدات هسته‌ای اش کرده است که جدیدترین مورد آن آغاز غنی سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد و آغاز روند تحقیق برای تولید فلز اورانیوم بوده است.

مقامات ایران بار‌ها تاکید کرده اند که این اقدامات جمهوری اسلامی قابل بازگرداندن است و در صورت بازگشت آمریکا به برجام و برداشته شدن تحریم‌ها تهران نیز به اجرای کامل تعهداتش ذیل این توافق بازمی‌گردد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت