توصیه «بورل» به دولت بایدن درباره ایران

کد خبر: 1046423

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خاطر نشان کرد: رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با پیوستن دوباره به برجام به جای مذاکره بر سر یک توافق هسته‌ای جدید می‌تواند در زمان صرفه‌جویی کند.

خبرگزاری ایسنا: جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفتگو با خبرگزاری رویترز به بیان دیدگاه هایش درباره ریاست جمهوری جو بایدن پرداخت.

وی در بخشی از این مصاحبه به برخی تصمیمات دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی آمریکا برای خروج از توافقات بین المللی اشاره کرد و گفت: تنها با دو چیز؛ بازگشت آمریکا به توافق اقلیمی (پاریس) و پیوستن مجدد به توافق هسته‌ای با ایران، جهان جایی بهتر و امن‌تر خواهد بود.

بورل درباره وعده‌های انتخاباتی جو بایدن که گفته است، قصد بازگشت به برجام را دارد، تاکید کرد که واشنگتن با پیوستن مجدد به برجام به جای تلاش برای مذاکره بر سر یک توافق هسته‌ای جدید، در وقت صرفه جویی خواهد کرد.

وی در پاسخ به این سوال که دولت بایدن به عنوان اولین گام چه کاری می‌تواند انجام دهد، اظهار داشت: تهدید به اعمال تحریم علیه هر کسی که با ایران به گونه‌ای روابط اقتصادی دارد را متوقف کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین خاطر نشان کرد که این اتحادیه از آمریکا حمایت می‌کند.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در اردیبهشت ۱۳۹۷ فرمان اجرایی خروج یک جانبه واشنگتن از برجام را امضاء کرد، اما جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا بار‌ها گفته است که مایل به بازگشت به این توافق است.

پس از خروج آمریکا از برجام این کشور تحریم‌های تعلیق یا لغو شده علیه جمهوری اسلامی ایران را بازگرداند و دولت ترامپ در واپسین روز‌های حضور خود در کاخ سفید نیز این تحریم‌ها را تشدید کرده است.

ایران نیز پس از نقض توافق هسته‌ای از سوی آمریکا و عدم پایبندی طرف‌های اروپایی به تعهداتشان، مطابق با متن برجام شروع به کاهش اجرای تعهدات هسته‌ای اش کرده است که جدیدترین مورد آن آغاز غنی سازی اورانیوم تا سطح ۲۰ درصد و آغاز روند تحقیق برای تولید فلز اورانیوم بوده است.

مقامات ایران بار‌ها تاکید کرده اند که این اقدامات جمهوری اسلامی قابل بازگرداندن است و در صورت بازگشت آمریکا به برجام و برداشته شدن تحریم‌ها تهران نیز به اجرای کامل تعهداتش ذیل این توافق بازمی گردد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت