گمانه‌زنی درباره زمان بازگشت آمریکا به برجام

کد خبر: 1046611

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی: اولین نشانه‌های بازگشت آمریکا به برجام باید تا ماه فوریه ظاهر شود. رویکرد دولت جدید آمریکا به توافق هسته‌ای ایران، بسیار منظم و عملگرایانه است.

خبرگزاری فارس: «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، رویکرد دولت جدید آمریکا به ریاست «جو بایدن» در قبال توافق هسته‌ای ایران را «عملگرایانه» توصیف کرد.

اولیانوف شامگاه چهارشنبه طی مصاحبه تلویزیونی با شبکه «روسیا۲۴»، با بیان اینکه رویکرد دولت بایدن در قبال برجام را می‌توان منظم و عملگرا دانست، گفت به همین دلیل امکان پیشرفت در این زمینه وجود دارد.

به نوشته خبرگزاری «تاس» به نقل از این مصاحبه، وی توضیح داد: «در اصل، من و همکارانم رویکرد شرکای آمریکایی را پسندیدیم. این [رویکرد]، بسیار منظم و عملگرایانه است که بدان معنی است شانس‌هایی برای حرکت رو به جلو وجود دارد».

این دیپلمات روس درباره جدول زمانی احتمالی بازگشت آمریکا به برجام گفت: «همه ما فوراََ به این نیاز داریم که اولین نشانه‌های عادی‌سازی [روابط]در ماه فوریه ظاهر شود، زیرا طبق قانونی که اخیرا در مجلس ایران تصویب شده، اگر تا ۲۱ فوریه پیشرفتی حاصل نشود، تهران اجرای پروتکل الحاقی و توافق پادمانی را که با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امضا کرده، لغو می‌کند و امکان بازرسی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران را شدیداََ کاهش می‌دهد».

بر اساس این گزارش، اولیانوف همچنین ضمن اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در سال آینده نیز تصریح کرد: «پس روزنه فرصت بسیار باریک است».

در تاریخ ۱۵ دی ماه سال جاری و پس از آنکه «قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» از سوی مجلس تصویب و به دولت ابلاغ و رئیس جمهور نیز دستور اجرای قانون مزبور را صادر کرد، سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای این قانون تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد را آغاز کرد.

این در حالی است که «لوید آستین» ژنرال بازنشسته آمریکایی و گزینه بایدن برای وزارت دفاع این کشور، هرگونه بازگشت به توافق هسته‌ای ایران را نیازمند پیش‌قدم شدن تهران دانسته و گفته بود: «پیش‌شرط ما برای بررسی بازگشت به توافق، این است که ایران شروط مشخص‌شده در آن را اجرا کند... بازگشت به نقطه‌ای که باید اکنون در آن قرار داشتند».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت