اجماع‌سازی در بحبوحه اختلافات!

کد خبر: 1047400

مهم‌ترین نقد به شورای عالی سیاست‌گذاری تصمیم‌گیری اشخاص حقیقی در کنار احزاب بود که حالا همان سازوکار پر نقص در مجمع تازه تأسیس اصلاح‌طلبان هم به چشم می‌خورد.

به گزارش فردا، به نقل از مثلث‌آنلاین، سازوکار اجماعی اصلاح‌طلبان گویا به مرحله جدیدی رسیده است؛ به نحوی که اعضای حقیقی و حقوقی آن معرفی شدند. حضور اعضای حقیقی در تشکیلات انتخاباتی اصلاح‌طلبان موضوعی است که پیشتر از سوی نیروهای اصلاح‌طلب مورد انتقاد قرار داشت زیرا به باور احزاب اصلاح‌طلب حضور شخصیت‌ها باعث عدم توازن سیاسی می‌شود. این استدلال با این پرسش پیش می‌رفت که چرا باید رأی یک عضو حقوقی یا همان یک حزب برابر با رأی یک فرد باشد. گفته می‌شد حضور شخصیت‌های حقیقی در تشکیلات پیشین اصلاح‌طلبان یعنی شورای عالی سیاست‌گذاری با اصرار سید محمد خاتمی بود که البته برخی احزاب مانند کارگزاران سازندگی نه‌تنها ساختار شورای عالی بلکه خاتمی را هم به چالش کشیدند و انتقادات تندی را مطرح کردند. همه این‌ها در حالی است که بعد از منحل‌شدن شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان به نظر می‌رسید اگر قرار است مجمع جدیدی تأسیس شود این نقص برطرف شود که با تشکیل «مجمع اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان» مشخص شد این نقص به هیچ‌وجه برطرف نشده است.

اعضای حقیقی

مجمع اجماع‌ساز با مصوبه شورای هماهنگی اصلاح‌طبان شکل گرفت و در بدو تأسیس مقرر شد تا چندی بعد اعضای حقیقی آن تعیین شود که شب گذشته این اعضا مشخص شدند و فرج کمیجانی نام این افراد را اعلام مرد. اشخاص حقیقی مجمع اجماع‌ساز عبارتند از بهزاد نبوی، سیدحسین مرعشی، محسن امین‌زاده، محسن میردامادی، «محمدرضا جلایی‌پور، علیرضا علوی‌تبار، سیدحسن رسولی، سیدسراج‌الدین موسوی، حسن صادقی، عماد بهاور، بدرالسادات مفیدی، سیدمعروف صمدی، فاطمه سعیدی، فخرالسادات محتشمی‌پور و اسماعیل گرامی‌مقدم.

اعضای حقوقی

اعضای حقوقی یا همان احزاب که نمایندگان آنها در جلسات مجمع حضور خواهند داشت به این ترتیب‌اند: انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران، انجمن اسلامی معلمان ایران، انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها، انجمن روزنامه نگاران زن، انجمن اسلامی مهندسان، جمعیت زنان مسلمان نواندیش، جمعیت تولید گرایان ایران اسلامی، جمعیت دفاع از حقوق بشر زنان، خانه کارگر جمهوری اسلامی ایران، حزب اتحاد ملت ایران، حزب اسلامی کار، حزب اعتماد ملی، حزب پیشرو اصلاحات، حزب توسعه ایران، حزب کارگزاران سازندگی ایران، حزب جوانان ایران اسلامی، حزب مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، حزب مردمسالاری، حزب همبستگی ایران اسلامی، حزب همبستگی دانش آموختگان ایران، حزب ندای ایرانیان، حزب وحدت و همکاری ملی، حزب آزادی، سازمان عدالت وآزادی، سازمان معلمان ایران، مجمع ایثارگران، مجمع نیروهای خط امام، مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه، مجمع دانش آموختگان ایران اسلامی، مجمع نمایندگان ادوار مجلس، مجمع زنان اصلاح طلب.

کمیجانی: معین، موسوی‌لاری و عبدالله نوری قول همکاری داده‌اند

فرج کمیجانی رئیس دوره‌ایی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و دبیرکل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی، درباره آخرین تحولان در نهاد اجماع‌ساز ‌اصلاح طلبان گفت: «ما اصلاح‌طلبان علی‌رغم همه موانع هنوز هم تنها راه تغییرات تدریجی و آرام در جامعه را از طریق صندوق‌های رأی امکان‌پذیر می‌دانیم لذا اراده تمامی احزاب اصلاح‌طلب بر مشارکت فعال در انتخابات در صورت وجود کاندیدای اختصاصی اصلاح‌طلبان است. اصلاح‌طلبان با هدف تحقق و عملیاتی‌شدن مشارکت حداکثری، به‌دنبال نهایی‌کردن نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان با مشارکت فکری، عملی و اجرایی31 حزب دارای مجوز از وزارت کشور هستند. قرار بر این بود که برای تقویت و فراگیری این نهاد اجماع‌ساز تعدادی از شخصیت‌های ملی دارای مقبولیت فراگیر اجتماعی جریان اصلاحات را به عنوان عضو در این نهاد اجماع ساز جدید دعوت کنیم تا این نهاد اجماع‌ساز در حوزه‌های مختلف فعالیت‌ها، سیاستگذاری و انتخاباتی، جایگزین هر دو نهاد قبلی یعنی شورای سیاست‌گذاری و شورای هماهنگی شود... اساسا اصلاح‌طلبان چون به کار حزبی در چارچوب قانون اعتقاد دارند با هرگونه تحریم یا انفعال و بی‌تفاوتی در انتخابات مخالف هستند و این کنش‌ها را مغایر با روحیه اصلاح‌طلبی و مردم‌سالاری دینی می‌دانند بر همین اساس امیدوار هستیم در انتخابات 1400 با داشتن کاندیدای واحد، صاحب برنامه و تیم منسجم که مورد تایید این نهاد اجماع ساز باشد در عرصه سیاسی کشور نقش‌آفرینی کنیم».

کمیجانی همچنین گفت: «در اجرای مصوبه‌ شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، مبنی بر تشکیل نهاد اجماع‌ساز (مرکب از دبیران کل یا نمایندگان تام الاختیار 31حزب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و ۱۵نفر از اشخاص حقیقی از بین شخصیت‌های متنفذ جریان اصلاحات، کارگروه تعامل، مرکب از پنج عضو منتخب شورای هماهنگی جبهه اصلاحات (زهرا شجاعی و حسین کمالی، فرج کمیجانی، جواد امام و محمود صادقی) و چهار عضو منتخب سید محمد خاتمی (سید عبدالواحد موسوی لاری، بهزاد نبوی، حسین مرعشی و محسن امین‌زاده) تشکیل شد و اعضای کارگروه نه نفره معیارها و اولویت‌های انتخاب اشخاص حقیقی برای عضویت در نهاد اجماع‌ساز را تدوین و تصمیم گرفتند که با لحاظ‌کردن معیارهای مصوب ترکیب اشخاص حقیقی را به گونه‌ای انتخاب کنند که نهاد اجماع‌ساز برآیندی از همه‌ ظرفیت‌های اصلاح طلبان باشد و این نهاد بتواند اکثریت قریب به اتفاق اصلاح‌‌طلبان کشور را نمایندگی و اقشار مختلف جامعه را نسبت به مشارکت فعال در انتخابات ترغیب کند».

وی درباره ملاک‌های انتخاب اشخاص حقیقی مجمع اجماع‌ساز هم گفت: «ملاک و معیارهای مصوب عبارت بودند از شخصیت‌ ملی فراگیر، ترجیحا غیرحزبی، مسئولیت پذیر، خوشنام، دارای حسن شهرت اخلاقی و سلامت مالی، دارای شرایط جسمی مناسب و تحمل و حوصله و علاقه ‌مندی به حضور و صرف وقت در نهاد اجماع ساز. افراد باید دارای مقبولیت و مرجعیت اجتماعی، مؤثر و ذی‌نفوذ حداقل در بین یکی از اصناف یا اقشار جامعه باشند از قبیل: جوانان، مدیران، هنرمندان، ورزشکاران، اقوام، اهل سنت، اقلیت‌های دینی، کارگران، معلمان، دانشجویان، استادان دانشگاه، سازمان ‌های مردم ‌نهاد، فعالان محیط زیست، اهالی رسانه، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی. حضور فعال در عرصه عمومی و رسانه‌ای و فعالیت های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و دارای توانایی گفتگو، سخنرانی و نوشتن مقاله».

او در پایان از نقش معین، موسوی لاری، عبدالله نوری هم در این مجمع سخن گفت: «در ضمن عزیزان زیادی همانند مصطفی معین، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالواحد موسوی‌لاری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین عبدالله نوری و... قول مساعد داده اند که این نهاد اصلاح طلبان را با ارائه مشاوره در زمینه انجام فعالیت‌های مختلف فکری، علمی، پژوهشی، آموزشی و... یاری نمایند و همچنین تصمیم بر این شد که از اصلاح‌طلبانی که در معرض کاندیداتوری برای انتخابات ریاست جمهوری هستند به دلیل اینکه خودشان در معرض انتخاب این نهاد قرار خواهند گرفت در این نهاد عضو نباشند تا در انتخاب کاندیدای نهایی شائبه‌ای به‌وجود نیاید».

رسولی: چاره‌ای جز این نداشتیم

حسن رسولی که دیگر یکی از اعضای نهاد اجماع‌ساز است هم درباره رابطه با لیستی که شب گذشته منتشر شد به «برنا» گفت: «تا زمانی که به یک نظام کارآمد و موثر دست پیدا نکنیم و به سمت ساختار حزبی و استفاده از اعضاء در ساختار سیاسی و حقوقی کشور نرسیم، چاره‌ای نداریم به جز اینکه در راستای انتخابات نهادهایی به‌کارگیری کنیم که نقش همگرایی بین اعضاء و جریان ها را دارند و این واقعیتی اجتناب ناپذیر است که در حال حاضر ناچار به استفاده از این راهکارها هستیم. شرایط، زمانی بهبود پیدا می کند که نظام جامع انتخاباتی به جای فرد محوری حزب محوری و با اتکا به برنامه ها باشد در آن صورت به جای نهادهای اجماع ساز احزاب کم شمار و پرتوان به تنظیم و تعیین عرصه های انتخاباتی روی می‌آورند».

مرعشی: در مجمع‌اجماع‌ساز مشاور داریم نه عضو حقیقی

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران که به عضویت این مجمع درآمده هم درباره همین موضوع به «باشگاه خبرنگاران جوان» گفت: «ما در این نهاد عضو حقیقی نداریم و همه نماینده احزاب هستند و صرفا قرار است جمعی به عنوان مشاور دعوت شوند که شنیدم نام من هم در آن گنجانده شده است و من خبر نداشتم، اگر جلسه‌ای تشکیل شد و من هم به عنوان مشاور در آن شرکت کردم می‌توانم درباره آن توضیح دهم».

او درباره برنامه‌های انتخاباتی حزب متبوع خود هم ادامه داد: «برنامه‌های حزب کارگزاران سازندگی به صورت مدون در حال جلو رفتن است و نامزدهای خود را هم مشخص کرده که اسامی آنها پس از بررسی توسط شورای نگهبان منتشر خواهد شد، البته برنامه‌ها ممکن است تا دو هفته دیگر رونمایی شود».

مرعشی در این‌باره که آیا کارگزاران خارج از جریان اصلاحات نامزدی ارائه خواهد کرد، گفت: «این شایعه و راوی این شایعه یک منافق است و کارگزاران و جریان اصلاحات یک نامزد مشترک را وارد صحنه انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهند کرد؛ اما تا قبل از بررسی شورای نگهبان درباره هیچ فردی صحبت نخواهیم کرد».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت