ظریف: سیاست‌های «فشار حداکثری» علیه ایران شکست خورد

کد خبر: 1048032

وزیر خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه دیگر سیاست‌ «چماق و هویج» آمریکا نتیجه‌ای دربرندارد از دولت بایدن خواست تا در سیاست «تروریسم اقتصادی» واشنگتن علیه تهران تجدیدنظر کند.

خبرگزاری تسنیم: «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه روسی «راشاتودی» بار دیگر با تأکید بر سیاست شکست‌خورده «فشار حداکثری» دولت ترامپ علیه جمهوری اسلامی گفت که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور جدید آمریکا باید در سیاست «تروریسم اقتصادی» تجدیدنظر کند.

زمینه برای همکاری در منطقه قفقاز فراهم شده است

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در آغاز مصاحبه در خصوص هدف سفر خود به مسکو گفت: «ایران و روسیه روابط راهبردی دارند، ما زمینه‌های همکاری دوجانبه‌‌ای داریم که تمایل داریم درباره آنها به گفت‌وگو بپردازیم اما این بار من در یک تور منطقه‌ای در منطقه قفقاز هستم و بر روی مسئله چگونگی فروکش‌ کردن درگیری‌ها در منطقه ناگورنو-قره باغ کار می‌کنیم که (این درگیری‌ها) با طرح رئیس‌جمهور ولادیمیر پوتین به پایان رسید که شبیه به طرحی که ما در این خصوص داشتیم، نبود و در حال حاضر احتمال همکاری و ارتباط در منطقه قفقاز به طوریکه به نفع همگان باشد را به وجود آورده است».

سیاست‌های آمریکا برای منطقه فاجعه‌بار بوده است

ظریف در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص رویکردهای دولت جدید آمریکا در قبال ایران گفت: «ما همچنان بر این باوریم که نه تنها سیاست‌های دولت ترامپ بلکه سیاست‌های دولت‌های پیشین آمریکا برای منطقه که سیاست‌های آمریکا برای منطقه فاجعه‌بار بوده است».

سیاست‌های «فشار حداکثری» ترامپ علیه ایران شکست خورد

این دیپلمات ایرانی با اشاره بر لزوم تغییر رویکردهای شکست‌خورده آمریکا در قبال جمهوری اسلامی گفت: «ایالات متحده می‌تواند سیاست خود را تغییر دهد. زمان آن رسیده است که دولت جو بایدن نه به واسطه خوش قلبی بلکه به دلیل ناکام بودن این سیاست‌ها، آنها را کنار بگذارد. رئیس‌جمهور (دونالد) ترامپ با نیت روشن به زانو درآوردن ایران، سیاست «فشار حداکثری» را در پیش گرفت اما شکست خوردند و هرکس که عقل سلیم داشته باشد، چنین سیاست‌هایی را کنار می‌گذارد».

آمریکایی‌ها نمی‌توانند توافقی بهتر و جامع‌تر از برجام پیدا کنند

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه با تأکید بر اینکه توافق بهتری در مقایسه با برجام وجود ندارد، گفت: «من فکر نمی‌کنم آنها بتوانند یک توافق بهتر و جامع‌تر از برجام پیدا کنند زیرا اگر می‌توانستیم توافق بهتری در مقایسه با برجام حاصل آوریم همان پنج سال پیش و قبل از اینکه چنین جو فعلی که در نتیجه اقدامات ترامپ به وجود آید، چنین چیزی حاصل می‌شد».

ایران با افزایش مقدار اورانیوم غنی‌شده پاسخ‌ فشارهای آمریکا را داد

ظریف در پاسخ به سؤالی درباره چگونگی اطمینان ایران از پایبندی ایالات متحده به برجام در صورت بازگشت مجدد به این توافق هسته‌ای گفت: «ما در حقیقت فشارهایی را به آنها وارد آوردیم. وقتی آمریکا تصمیم گرفت ما را به دلیل پایبندی به توافق تنبیه کند، ما ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشتیم، امروز چهار هزار کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده داریم...این توافق مکانیسم‌هایی برای تنبیه هریک از طرف‌هایی دارد که این توافق را نقض کنند. دولت ترامپ اوضاع را از زمانی‌که برجام امضا شد، بدتر کرد. وقتی توافق را ترک کرد ما فقط ماشین سانتریفیوژهای IR۱ با توانایی بسیار اندک برای غنی‌سازی اورانیوم داشتیم اما ما هم‌اکنون در حال ساخت ماشین‌ سانتریفیوژهای IR۶ هستیم که توانمندی غنی‌سازی اورانیوم آن ۲۰ برابر بیش از IR۱ است».

من و بایدن رفیق نبودیم؛ مهم نیست چه کسی وارد کاخ سفید شده است

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی درباره رفاقت قدیمی با «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا و تأثیر احتمالی آن بر روابط آینده تهران و واشنگتن گفت: «بگذارید صریح بگویم من و بایدن رفیق نبودیم. ما نماینده دو کشور با دو سیاست مختلف بودیم. او سناتور بود و من نماینده دائم ایران در سازمان ملل بودم. ما نشست‌های متمدنانه زیادی داشتیم که در آن نشست‌ها با نزاکت با یکدیگر اختلافات زیادی داشتیم و من فکر می‌کنم این اساس درک است. مسئله این نیست که چه کسی وارد کاخ سفید شده بلکه مسئله عملکرد آنها است».

در صورت بازگشت کامل آمریکا به برجام، ایران به تعهدات برجامی بازمی‌گردد

ظریف سپس بار دیگر به شرایط جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت به تعهدات کامل برجامی اشاره کرد و گفت: «اگر آنها (آمریکا) به طور کاملاً موثر و به نفع مردم ایران به برجام بازگردند و بدانند که سیاست فشار حداکثری آنها علیه جمهوری اسلامی شکست خورده است، سپس ما نیز آمادگی داریم به طور کامل به مفاد برجام بازگردیم».

بایدن باید سیاست "تروریسم اقتصادی" را تغییر دهد

این دیپلمات ایرانی با تأکید بر اینکه سیاست تروریسم اقتصادی آمریکا کارساز نبوده است، گفت: «دولت بایدن می‌تواند در مسیر درست گام بردارد، سیاست تحریم‌های یکجانبه اساساً سیاست "جنگ اقتصادی" و حتی بدتر از آن سیاست "تروریسم اقتصادی" است زیرا آنها افراد را هدف قرار می‌دهند که چنین سیاستی هرگز کارساز نیست. آنها باید رویکرد خود را تغییر دهند».

سیاست «چماق و هویج» برای حیوان‌ها استفاده می‌شود نه انسان‌ها

وی ادامه داد: «سیاست چماق و هویج برای حیوانات و نه برای انسانها به کار گرفته می‌شود و فکر می‌کنم که قشر متوسط جامعه آمریکا باید به این درک برسند که سیاست چماق و هویج برای جامعه بشریت جوابگو نیست و همیشه پیامدهای ناخواسته‌ای را به همراه خواهد داشت».

آمریکا برادری‌اش را ثابت کند بعد از ایران درخواست ارث و میراث کند

ایران هرگز به دنبال بد جلوه دادن چهره آمریکا نبوده است. آنچه ما می‌گوییم کامل عقلانی و منطقی بوده است. ما در توافق بودیم و همچنان در این توافق (برجام) هستیم. ایالات متحده طرفی بود که توافق را ترک کرد، به ایران فشار اعمال کرد و در حال حاضر اگر آنها به توافق بازگردند، شروع به اجرای تعهداتشان ذیل توافق کنند، دلیلی وجود ندارد که ما به اجرای کامل تعهداتمان بازنگردیم....اول برادری خود را ثابت کنند بعد از ایران درخواست ارث و میراث کنند».

مصوبه‌های مجلس برای ترغیب طرف‌های برجام به پایبندی به تعهداتشان است

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص مصوبه‌های مجلس شورای اسلامی در خصوص خروج از پروتکل الحاقی و افزایش غنی‌سازی اورانیوم گفت: «تمامی این اقدامات مجلس برای ترغیب دیگر اعضای (برجام) برای پایبندی به تعهداتشان بوده است و ربطی به خرید وقت ندارد. ما هم آمادگی مقاومت در برابر فشارها را داریم و هم در عین حال آماده همکاری هستیم. این گزینه‌هایی است که برای هم برای آمریکا و هم برای اروپا موجود است».

محور گفت‌وگوهای ظریف با مقام‌های روس در سفر به مسکو

ظریف در خصوص پیشنهاد روسیه برای صادرات مازاد اورانیوم غنی‌ شده ایران گفت: «ما به صورت مفصل در خصوص اقدامات مشترک روسیه و ایران برای تضمین اجرای مناسب این توافق گفت‌وگو کردیم که شامل نحوه همکاری و همچنین نقش روسیه در بازگرداندن ایالات متحده به پایبندی کامل به تعهدات برجامی و مسئله تبادل اورانیوم غنی‌شده می‌شد».

وی در خصوص همکاری توسعه همکاری نظامی با چین و روسیه گفت: «در گفت‌وگوهایی که با روسیه و چین صورت گرفته، بر همکاری نظامی با جمهوری اسلامی تأکید شده است و مقام‌های چین تأکید کرده‌اند که هیچ مانع قانونی برای فروش تسلیحات به ایران وجود ندارد».

آمریکا باید با این مسئله کنار بیاید که دیگر غرب محور جهان نیست

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در بخش بعدی گفت‌وگوهای خود با تأکید بر اینکه حمایت کورکورانه آمریکا از رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی پیامدهای منفی برای فلسطینیان و یمن به همراه داشته گفت: «حمایت کورکورانه آمریکا از کشورها، به نفع آنها نیست...جهان تغییر کرده است و ما دیگر در جهان با محوریت غرب قرار نداریم. آنها باید با این قضیه کنار بیایند و باید این حقیقت را بپذیرند. شاهدیم که چین بعنوان یک قدرت در حال ظهور هستیم که از نظر اقتصادی در حال پشت سرگذاشتن ایالات متحده است. آنها شاهد حضور روسیه در رفع درگیری‌های مهم هستند. آیا آمریکا بود که مسئله سوریه را حل کرد؟ ایران، ترکیه و روسیه هستند که در حال حل مسئله سوریه هستند. آیا آمریکا است که مسئله قره باغ را حل می‌کند؟ این روسیه و کشورهای منطقه هستند که در حال حل این مسئله هستند».

همسایگان ایران به آمریکا و اسرائیل دل بسته‌اند، به همسایه خود رجوع کنید

وی در پایان به آمریکا توصیه کرد: «ما خواستار قطع روابط آمریکا همپیمانانش در منطقه (غرب آسیا) نیستیم بلکه از این کشور می‌خواهیم به کشورهای منطقه اجازه دهد که خودشان و بدون امید بستن به دخالت‌های خارجی با مشکلاتشان روبرو شوند. فکر می‌کنم مسئله‌ای که مانع از توافق برخی کشورهای منطقه با ایران شده است، امید برخی از آنها است که تا کشته شدن آخرین سرباز آمریکایی به نبرد با ایران بپردازند. چنین چیزی نه تنها در دولت ترامپ محقق نشد بلکه در دیگر دولت‌های آمریکا نیز محقق نمی‌شود. آنها هم‌اکنون به اسرائیل امید بسته‌اند، اسرائیل هرگز حامی هیچ‌کس نبوده است، آنها به سختی می‌توانند از خودشان محافظت کنند بنابراین زمان آن رسیده که همسایگان ما به مجاورت و همسایگی خود بازگردند. همه ما در این همسایگی به امنیت و ثبات نیاز داریم بقیه نیازی به امنیت و ثبات در منطقه ما نیازی ندارند».

آمریکا شاید سلاح بفروشد اما نمی‌تواند امنیت به کشورهای منطقه عرضه کند

ظریف در جمله پایانی خطاب به همسایگان ایران در منطقه گفت: «شما نمی‌توانید امنیت را از خارج از منطقه تهیه کنید. آمریکا می‌تواند سلاح‌های زیادی به شما بفروشد اما نمی‌تواند به شما امنیت عرضه کند ».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت