گرت پورتر: ایرانِ سال ۲۰۲۱ ایرانی نیست که آمریکا با آن روبه‌رو بود

کد خبر: 1048483

تحلیلگر مسایل امنیتی در آمریکا با اشاره به قدرت نظامی ایران تاکید کرد: ایرانِ سال ۲۰۲۱، ایرانی نیست که آمریکا در سال‌های گذشته با آن روبرو بود.

کیهان: تحلیلگر مسایل امنیتی در آمریکا با اشاره به قدرت نظامی ایران تاکید کرد: ایرانِ سال ۲۰۲۱، ایرانی نیست که آمریکا در سال‌های گذشته با آن روبرو بود.

گرت‌پورتر، مورخ و تحلیلگر مسایل امنیتی در آمریکا گفت: ایرانِ سال ۲۰۲۱ ایرانی نیست که آمریکا در سال‌های ۲۰۱۲ یا ۲۰۱۴ یا ۲۰۱۵ و یا ۲۰۱۶ با آن روبرو بود. پورتر افزود: آن‌ها اکنون گزینه‌های نظامی در اختیار دارند. همانطور که در سال ۲۰۱۹ [با هدف قراردادن پهپاد ترایتون]و سال ۲۰۲۰]با حمله به عین‌الاسد]قدرت خود را نشان دادند. وی در ادامه گفت: این توانایی نظامی، آن‌ها را بیش از پیش در مقابل فشار‌های آمریکا مقاوم می‌سازد؛ آمریکا در مورد ایران هیچ گزینه نظامی واقعی ندارد. گزینه فشار نظامی درباره ایران جوابگو نخواهد بود. تحلیلگر مسایل امنیتی در آمریکا اظهار داشت: حقیقتی روشن‌تر از این نیست که این آمریکا بود که در ابتدا توافق را نقض کرد و پس از خروج ترامپ، ایرانی‌ها نگفتند ما هم از توافق خارج می‌شویم و نگفتند که ما می‌رویم و به غنی‌سازی اورانیوم با درصد بالا می‌پردازیم؛ نه اینطور نبود. پورتر در ادامه گفت: آن‌ها به طور کامل به تعهدات خود در برجام برای حدود دو سال پس از خروج ترامپ، پایبند بودند. در هفته‌های گذشته، چاک فریلیک، معاون سابق امنیت ملی رژیم صهیونیستی گفت: ما نمی‌توانیم ایران قدرتمند را شکست دهیم. ایران یک قدرت منطقه‌ای است و اجرای اقداماتی علیه این کشور بسیار خطرناک است. فریلیک افزود: ایران اولین دشمن اسرائیل است که آنقدر قدرتمند، پیچیده و دور از دسترس است که ما نمی‌توانیم آن را شکست دهیم؛ ما نمی‌توانیم در مقابله با ایران پیروز شویم. وی در ادامه گفت: امیدوارم ایران به اقدام نظامی علیه اسرائیل- که بعید هم نیست- دست نزند. به گزارش جام‌نیوز، در مهرماه سالجاری، یک شبکه تلویزیونی چینی در گزارشی تاکید کرد: تحریم‌های اقتصادی و تسلیحاتی نه تنها اثر مورد انتظار آمریکا را بر ایران نداشته، بلکه باعث تشدید نفرت ایرانیان از آمریکا شده است. در ادامه این گزارش آمده است: موشک‌های ایران تهدید بزرگی برای آمریکاست. موشک‌های ایرانی با برد بیش از ۱۵۰۰ کیلومتر می‌تواند پایگاه‌های آمریکا در خلیج‌فارس را هدف قرار دهد. این شبکه چینی در ادامه تاکید کرد: موشک‌های ذوالفقار با برد ۷۵۰ کیلومتر، توانایی نابودکردن ناو‌های آمریکا را دارد. این مسئله تهدید بزرگی برای نیروی دریایی آمریکا محسوب می‌شود. در ادامه این گزارش آمده است: علاوه‌بر این‌ها، ایران توانایی‌های مختلفی در شلیک موشک دارد؛ مثل پرتاب موشک‌هایی از اعماق زمین که البته رهگیری آن‌ها بسیار مشکل است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت