ایزدخواه: می‌خواهند بحران مرغ را در سال ۱۴۰۰ رقم بزنند

کد خبر: 1048956

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: در جریان یارانه معیشتی دیدیم که دولت چه ناز و کرشمه‌ای داشت.

خبرگزاری فارس: روح اله ایزدخواه نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه شنبه) پارلمان در مخالفت با کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، اظهار داشت: در جریان یارانه معیشتی دیدیم که دولت چه ناز و کرشمه‌ای داشت، بنابراین اگر روی کاغذ مسائل را اصلاح کنیم دولت زیربار اجرای آن نمی‌رود و جای جلاد و شهید را عوض می‌کنند و می‌گویند این بودجه مجلس است.

وی افزود: اقداماتی از جنس آزادسازی قیمت ها، قطع یارانه ها، کاهش هزینه‌های دولت، افزایش نرخ سوخت و فروش اموال دولتی در نسخه شوک درمانی از سوی صندوق بین المللی پول INF ارائه شده است.

وی ادامه داد: آن‌ها از سال‌ها قبل برای کشور‌هایی مثل ما چنین نسخه‌ای را دیده اند و قبل از اینکه ما دست به اصلاحات ساختاری و نهادی بزنیم شروع کرده ایم به اجرای نسخه شوک درمانی این صندوق که منجر به بیکاری سنگین، فساد گسترده و افزایش شکاف طبقاتی می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: اصلاحات ساختاری مقدم بر اصلاحات پولی و مالی است و تا بانک‌های خصوصی سرکش را کنترل نکنید افزایش یارانه مردم تنها باعث فقر آن‌ها می‌شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه سیاست تحریم امروز متمرکز بر نرخ ارز است، گفت: در کتاب هنر تحریم گفته اند می‌خواسته اند تحریم‌های جدید را اعمال کنند، اما دیدند دولت خودش می‌خواهد برای ارز کار‌هایی انجام دهد که باعث افزایش نرخ ارز می‌شود که در نهایت منجر به بحران مرغ شد.

ایزدخواه ادامه داد: می‌خواهند بحران مرغ را در سال ۱۴۰۰ رقم بزنند همان طور که اغتشاشات سال ۷۲ دقیقا از افزایش نرخ ارز شروع شد و شاهد بودیم ظرف چند ماه نرخ ارز از ۲۵۰ تومان به ۷۵۰ تومان رسید و تورم ۵۰ درصد به مردم تحمیل شد. از بودجه ۹۸ بحران بنزین و از بودجه ۹۹ بحران بورس بیرون آمد و می‌خواهند از بودجه امسال بحران ارز را درست کنند تا نقطه بدون بازگشت برای کشور و انقلاب درست شود که حتی دولت انقلابی هم نتواند کاری کند.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه علم اقتصاد بیش از آنکه حسابداری باشد علم رفتاری است، گفت: کمیسیون تلفیق زحمت بسیاری کشید و قدردان آن هستیم، اما باید گفت اصلاحات روی کاغذ در جامعه جور دیگری رقم می‌خورد در حال حاضر چنین پالسی داده می‌شود که مجلس ارز ۴۲۰۰ تومانی را به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش داده است، خاتمه این پالس دست شما نیست و جامعه جور دیگری رفتار می‌کند بنابراین باید قدرت ارزش پول ملی را حفظ کنیم.

وی عنوان کرد: این که گفته می‌شود حذف رانت از اصلاح ارز شروع می‌شود آدرس غلط است اطلاعات کامل، دقیق و محرمانه‌ای دارم که نشان می‌دهد این قصد به سرانجام نمی‌رسد و البته وضع ارز ۴۲۰۰ تومان سیاست غلطی بود برای اینکه در بازار نرخ ارز آزاد را بالا ببرند و سیاست تک نرخی بودن ارز را کنار بگذارند به جای آنکه انضباطی اعمال کنند.

ایزدخواه بیان کرد: بعضی‌ها استناد می‌کنند با حذف ارز ترجیحی گوشت گوسفندی شاهد کاهش ۳۰ درصدی قیمت آن بوده ایم، اما باید گفت مگر گوشت گوسفندی ۹۰ درصد به نهاده‌ها وابسته است و سهم آن در سبد خانوار به اندازه مرغ است؟

وی در خاتمه گفت: در شرایطی هستیم که اگر اصلاحات کمیسیون تلفیق را قبول کنیم دولت ناکارآمد، مسئولیت ناپذیر و تکنوکرات در سرکار است بنابراین سیاست‌های پولی و مالی وقتی می‌تواند اعمال شود که دولت مقتدر سرکار باشد نه دولت مبتذل که هنوز بودجه تصویب نشده می‌گوید آن را اجرا نمی‌کند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت