مقایسه مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه با لایحه دولت

کد خبر: 1048957

بررسی تطبیقی مصوبات کمیسیون تلفیق بودجه با لایحه بودجه دولت نشان میدهد، علاوه بر افزایش منابع بودجه تغییری در مدل افزایش حقوق کارکنان دولت ایجاد نشد.

خبرگزاری تسنیم: بسیاری از اعضای کمیسیون تلفیق با کلیات لایحه بودجه ارائه شده توسط دولت موافق نبودند، اما به صورت مشروط کلیات لایحه بودجه در کمیسیون تلفیق رأی آورد و اصلاحاتی در آن صورت گرفت. خروجی مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس نشان میدهد، مجموعا ۳۵۲.۷ هزار میلیارد تومان به منابع بودجه عمومی اضافه شده بر این اساس، منابع بودجه عمومی را ۴۱.۹ درصد افزایش داده است، این رقم در مقایسه با تغییرات لایحه بودجه در مجلس در سال‌های اخیر، رقم قابل توجهی محسوب می‌شود.

همین موضوع باعث شد تا رئیس سازمان برنامه و بودجه در صحن علنی مجلس به شدت این موضوع انتقاد کند. وی علاوه بر انتقاد از رشد بالای منابع بودجه از محل فروش نفت، به بحث درآمدزایی از ترخیص خودرو‌های موجود در مناطق آزاد به شدت حمله کرد. یکی از نکات جالب توجهی که رییس سازمان برنامه و بودجه به آن هیچ اشاره‌ای نکرد موضوع افزایش یکسان حقوق کارمندان دولت بود. اینکه افزایش حقوق تمام کارمندان به صورت یکسان ۲۵ درصد افزایش یابد مورد انتقاد جدی بسیاری از کارشناسان بود، اما در نهایت کمیسیون نظر دولت را تایید کرد.

بر این اساس بخش درآمد‌ها حدود ۱۳۸ هزار میلیارد تومان، بخش واگذاری دارائی‌های سرمایه‌ای حدود ۱۴۳ هزار میلیارد تومان و بخش واگذاری دارائی‌های مالی، حدود ۷۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

به گزارش تسنیم، جزئیات این مقایسه تطبیقی در اینجا قابل مشاهده است.

از سوی دیگر بر اساس مصوبات کمیسیون تلفیق مجلس، حدود ۳۵۲ هزار میلیارد تومان به مصارف عمومی بودجه اضافه شد. به این ترتیب مصارف عمومی بودجه ۴۲ درصد افزایش داده شده است، بر این اساس بخش هزینه‌ها حدود ۳۰۰ هزار میلیارد تومان، بخش واگذاری دارائی‌های سرمایه‌ای حدود ۲۱ هزار میلیارد تومان رشد کرده است.

گفتنی است، در حوزه درآمدی لایحه بودجه ارائه شده به کمیسیون تلفیق، درآمد‌ها ۳۱۷ هزار میلیارد تومان بود که این مقدار در مصوبه کمیسیون تلفیق به ۴۵۵ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

در لایحه بودجه واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای ۲۵۲ هزار میلیارد تومان بود که این میزان در کمیسیون تلفیق به میزان ۳۶۸ هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرده، واگذاری دارایی‌های مالی در لایحه دولت ۲۹۸ هزار میلیارد تومان بوده که در مصوبه تلیق به ۳۷۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

در لایحه ۸۴۱ هزار میلیارد تومان به عنوان منابع بودجه عمومی آمده است، اما در بند و تبصره ۲ یک اعتبار ۹۰ هزار میلیارد تومانی آمده که در ردیف‌های بودجه نیامده است. علاوه بر این یک ۳۵ هزار میلیارد تومان اوراق تسویه نیز آمده که این ۳۵ هزار میلیارد تومان هم باید به ۸۴۱ هزار میلیارد تومان اضافه شود و ۵۰ هزار میلیارد تومان از تبصره ۴ لایحه بودجه که آقای رئیس جمهور نامه زده‌اند، این به این معناست که سرجمع تبصره ۴، ۹۰ هزار میلیارد تومان است که در لایحه بوده و در ردیف‌ها محاسبه نشده است.

جمع منابع عمومی دولت ۸۴۱ هزار میلیارد تومان است که این منابع در مصوبات کمیسیون تلفیق به ۱۱۹۴ هزار میلیارد تومان رسیده، درآمد‌های اختصاصی در لایحه ۸۸ هزار میلیارد تومان بوده که در مصوبه تلفیق به ۹۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

منابع بودجه عمومی دولت در لایحه ۹۲۹ هزار میلیارد تومان بوده که کمیسیون تلفیق آن را به ۱۲۸۹ هزار میلیارد تومان رسانده است. سرجمع بودجه شرکت‌ها و بودجه عمومی دولت ۲۴۹۱ هزار میلیارد تومان بوده که به ۲۸۵۱ هزار میلیارد تومان تبدیل شده است و اقلامی که دو بار در بودجه شرکت‌ها در لایحه عمومی دولت محاسبه شده، کسر می‌شود و منابع بودجه کل کشور ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومان پیشنهاد‌ی دولت بوده که در کمیسیون تلفیق این میزان به ۲۷۹۵ هزار میلیارد تومان رسیده است.

نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی که در قانون برنامه ششم توسعه ۱۰ درصد دیده شده، در لایحه بودجه دولت ۵.۹ درصد بوده که در مصوبه کمیسیون تلفیق به ۸.۲ درصد بدون افزایش نرخ مالیات افزایش یافته است.

نسبت مالیات به کل منابع بعد از شفاف‌سازی ارقام در لایحه دولت ۲۹.۵ درصد بوده که در مصوبه کمیسیون تلفیق ۳۸.۶ درصد شده است. نسبت منابع حاصل از نفت ۲۳.۷ درصد در لایحه دولت بود که در کمیسیون تلفیق ۱۸ درصد شد. همچنین استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در لایحه دولت ۷۵ هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق به ۴۶ هزار میلیارد تومان تقلیل پیدا کرد و این در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری است.

در مورد مالیات برای اصناف، این قشر تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف شدند. مالیات بر خانه‌های خالی در لایحه دولت ۲۰۰ میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق این میزان به ۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی در لایحه دولت ۷۷۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده بود که این میزان در کمیسیون تلفیق به ۱۹ هزار میلیارد تومان افزایش یافت و این اجاره را نیز دادیم که ۲ میلیون نفری که در نوبت تحت پوشش این دو نهاد حمایتی هستند، تحت پوشش قرار بگیرند.

پرداخت یارانه سود تسهیلات در لایحه دولت ۷ هزار میلیارد تومان بود که در کمیسیون تلفیق این میزان به ۳۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. همچنین برای کاهش آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در کمیسیون تلفیق ۳۲۰۰ میلیارد تومان و همچنین برای فعالیت‌های اجتماعی و تقویت بنیه فرهنگی ۱۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار در کمیسیون تلفیق اضافه شد.

علاوه بر این کمیسیون تلفیق برای راه‌های فرعی روستایی، روکش آسفالت معابر و بهسازی روستا‌ها و معابر شهر‌ها و نوسازی مدارس و سایر موارد معادل ریالی ۲ میلیون تن قیر در کمیسیون تلفیق برای این منظور اضافه شد.

برای یارانه نان و خرید تضمینی گندم در لایحه دولت و مصوبه تلفیق ۲۲ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد. در ارتباط با حمایت از زنان سرپرست خانوار و خانواده زندانیان ۹۰۰ میلیارد تومان از محل تبصره ۱۴ در کمیسیون تلفیق اضافه شد.

همچنین با مصوبه کمیسیون تلفیق وام ازدواج از ۵۰ میلیون تومان به ۷۰ میلیون تومان افزایش یافت و طبق تبصره‌ای که در ذیل این مصوبه آمده که آقایان زیر ۲۵ سال و خانم‌های زیر ۲۳ سال می‌توانند وام صد میلیونی ازدواج را دریافت کنند.

کمیسیون تلفیق ۲۷ هزار میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی هم در منابع و هم در مصارف برای حوزه کشاورزی و آب و همچنین مهار آب‌های مرزی، آبخیزداری، مقابله با ریزگردها، تولید واکسن دامی، بذر و نهاده‌های کشاورزی، کشت یکپارچه و اشتغال روستایی منتشر کرد.

اوراق مالی اسلامی احداث، تکمیل و تجهیز فضا‌های آموزشی که در لایحه دولت ۲ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده بود در مصوبه کمیسیون تلفیق ۱۸۵۰ میلیارد تومان آن به آموزش و پرورش اختصاص یافت و ۱۵۰ میلیارد تومان دیگر آن به دانشگاه فرهنگیان تخصیص داده شد.

گفتنی است، در لایحه دولت ۵ نرخ ارز پیش بینی شده؛ یکی ارز ۴۲۰۰ تومانی، دیگری ارز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی، ارز با نرخ ۱۷ هزار و ۱۵۰ تومان، ارز ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومانی و یک نرخ هم بر اساس سامانه معاملات الکترونیکی.

همچنین از ۲۵ قلم کالایی که ارز ۴۲۰۰ تومانی به آن تخصیص می‌یافت، الان فقط روغن مانده، بر اساس گزارش بانک مرکزی تقریبا همین روغنی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی به کشور می‌آمده قیمت آن در همین امسال در چند مرحله ۶۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت