چرا مجلس به لایحه بودجه ۱۴۰۰ رای منفی داد؟

کد خبر: 1049261

عضو هیئت رئیسه مجلس در یاداشتی دلایل رد کلیات لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تشریح کرد.

 خبرگزاری تسنیم: سید ناصر موسوی لارگانی عضو هیئت رئیسه مجلس در یاداشتی درباره رد کلیات لایحه بودجه سال 1400 از سوی نمایندگان نوشت ،این روزها تبلیغات منفی علیه مجلس یازدهم از حد گذشته و با رد کلیات لایحه بودجه به اوج خود رسیده است، اما چرا مجلس رای منفی داد و آیا به رایی که داد واقف نبود؟ لذا لازم می دانم در راستای حمایت از شان و جایگاه مجلس و همکارانم چند نکته را خدمت شما توضیح بدهم.

1- روحانی خود میداند با عملکردش چه بلایی سر اقتصاد کشور آورده است.لذا با زرنگی و طراحی پشت صحنه در صدد برآمدند مقصر را دیگران از جمله مجلس بدانند.تنظیم لایحه بودجه شلخته و غیر قابل قبول هم نقشه روحانی و تیمش بود. حتی اکثریت وزرا هم در جریان نبودند تا مزاحمتی ایجاد نشود.

2- وقتی از برخی وزرا و معاونانش درباره چرایی ارقام و اعداد می پرسیدیم ابراز بی اطلاعی کرده و نمی دانستند ماجرا چیست. خلاصه اینکه لایحه بودجه با ارقامی که روحانی و تیمش در آن چیده بود به هیچ وجه قابل تصویب نبود یعنی هیچ آدم عاقلی زیر بار چنین لایحه نمی رفت و نخواهد رفت.

3- چه کسی به لایحه بودجه با کسری دستکم 320 هزار میلیارد تومان، فروش خیالی 2/3 میلیون بشکه نفت در شرایط تحریم، مجوز تداوم حراج ذخایر ارزی، فروش دارایی‌های دولتی با ثمن بخس که در واقع دارایی مردمی است و به منبع جدید رانت برای رانت جویان چند ساله تبدیل می شود، رای موافق می دهد؟

4- از طرفی تغییرات مناسبی که کمیسیون تلفیق در لایحه بودجه داد و دولتیها در نهان قبول کردند اما به ناگاه و روز بررسی بودجه در جلسه علنی تغییر موضع داده و تغییرات را به بهانه ایی تبدیل کردند تا پیشاپیش مجلس را مقصر عوارض اقتصادی از جمله تورم هایی بدانند که در انتظار اقتصاد است.

5- در واقع می خواستند مجلس را بر سر دوراهی پذیرش دربست لایحه روحانی یا تصویب بودجه با تغییرات گسترده قرار بدهند.

با سناریوی اول اقتصاد کشور گروگان اغراض سیاسی روحانی قرار می گرفت و اگر فاز دوم رخ می داد، روحانی بهانه لازم برای فرار از پاسخگویی و مقصر جلوه دادن دیگری پیدا می کرد.

6- لذا بر خلاف تبلیغات منفی که روحانی و تیم رسانه ایی و سیاسیون تخریب گر از فرط عصبانیت بخاطر آشکار شدن طراحی پشت پرده شان راه انداخته اند، مجلس دقیقا می دانست به چه رای می دهد و دلایل زیادی برای رای منفی به لایحه بودجه و در واقع ابتر کردن طراحی ها برای سال 1400 داشت.

7-مجلس تحت جوسازی ها بهانه ای نمیدهد تا روحانی از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده و دیگران را مقصر عمکرد 8 ساله اش جلوه بدهد.

این دولت بی کفایت صرفا یک بودجه چند دوازدهم دریافت خواهد کرد تا دولت تازه نفس و کارآمد بر سر کار آمده و به جبران خرابیهای کدخداپسندان بپردازد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت