بیانیه دفتر رئیس مجلس درباره سفر قالیباف

کد خبر: 1050339

ایرنا/ دفتر رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان سفر سه روز محمدباقر قالیباف به روسیه، با صدور بیانیه ای اعلام کرد این سفر نشان‌دهنده عمق روابط صمیمانه دو کشور همسایه و نقطه عطفی در همکاری‌های پارلمانی فیمابین است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی ایران بنا به دعوت رسمی والودین رئیس مجلس دومای فدراسیون روسیه روز یکشنبه گذشته  در راس یک هیات پارلمانی وارد مسکو شد و بعد از ملاقات با برخی مقامات پارلمانی و دولتی روسیه، عصر سه شنبه به سفر خود پایان داد.

براساس بیانیه مطبوعاتی دفتر رئیس مجلس شورای اسلام، در جریان این سفر پیام مهم مقام معظم رهبری خطاب به ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه منتقل شد. با توجه به اهمیت مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی این پیام حاوی نکات راهبردی است که مورد توجه رییس‌جمهوری روسیه قرار گرفت.

این بیانیه می افزاید دیدار قالیباف از مسکو نشان‌دهنده عمق روابط صمیمانه دو کشور همسایه و نقطه عطفی در همکاری‌های پارلمانی فیمابین می‌باشد.

بر اساس بیانیه یاد شده، قالیباف در این سفر علاوه بر دیدار و رایزنی با رئیس مجلس دومای فدراسیون روسیه با خانم ماتویینکو رئیس شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) و آقای پاتروشف دبیر شورای امنیت فدراسیون روسیه دیدار و درباره طیف گسترده‌ای از موضوعات مورد علاقه به ویژه چشم‌انداز مناسبات دوجانبه در عرصه‌های سیاسی‌_ اقتصادی و پارلمانی و تحولات منطقه و جهان در فضایی دوستانه و سازنده گفتگو و تبادل‌نظر کردند.

طرفین در گفت و گوهای خود با بیان اهمیت رشد و توسعه مناسبات دو کشور در عرصه‌های مختلف و تداوم رایزنی‌ها و مشورت‌های منظم فیمابین بر حمایت و پشتیبانی مجالس دو کشور از توسعه و تحکیم روابط تهران_مسکو تاکید کردند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت وگوهای خود با مقامات عالی‌رتبه مسکو ضرورت تدوین و تنظیم نقشه راه، گسترش مناسبات دو کشور به ویژه در عرصه‌های اقتصادی، تجاری فرهنگی، صنعتی و استمرار رایزنی‌های منطقه‌ و بین‌الملل را مورد تأکید قرار دادند.

دو طرف با تشریح دیدگاه‌های مشترک در قبال مسائل منطقه و جهان از قبیل مبارزه با تروریسم، ضرورت تقویت و تحکیم صلح و امنیت پایدار در منطقه و مبارزه با جرائم سازمان‌یافته بر عزم راسخ خود برای کمک به پیشبرد مناسبات دو کشور و برطرف نمودن چالش‌های فرارو در تمامی عرصه‌ها با استفاده از ظرفیت‌های پارلمانی تأکید کردند.

روسای مجالس دو کشور بر ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت‌های متنوع ایران و روسیه برای ارتقای سطح مناسبات اقتصادی فیمابین به ویژه در عرصه‌های انرژی، صنعت، فناوری، ارتباطات، گردشگری، بنادر و حمل و نقل، ریلی و جاده‌ای تاکید کردند و توافق نمودند نشست بعدی کمیسیون عالی مشترک پارلمانی ایران و روسیه را در نخستین فرصت پیش‌رو برگزار نمایند.

در جریان این سفر، آقای میاسنیکوویچ دبیرکل اتحادیه اقتصادی اوراسیا در با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و راه‌های گسترش همکاری‌های تجاری ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا مورد توجه قرار گرفت. طرفین بر اهمیت تسریع در مذاکرات پیوستن داِیم ایران به اتحادیه اقتصادی اوراسیا تأکید کردند.

همچنین علاوه بر دیدار جمعی از تجار و بازرگانان روسی و ایرانی با رییس مجلس شورای اسلامی و بررسی مشکلات و فرصت‌های پیش رو، قالیباف با حضور در موسسه شرق‌شناسی روسیه و همچنین آکادمی دیپلماتیک وزارت امورخارجه ضمن تبیین دیدگاه‌های خویش به سوالات اساتید، نخبگان، صاحبنظران و دانشجویان پاسخ داد.

رییس مجلس شورای اسلامی و هیات همراه با حضور در مراسم جشن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ضمن تبریک ایام دهه فجر به بیان ریشه‌های انقلاب اسلامی و دستاوردهای بزرگ آن پرداختند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن قدردانی و سپاسگزاری از پذیرایی گرم و دوستانه جناب آقای والودین رئیس محترم دومای دولتی روسیه از ایشان و هیأت همراه برای دیدار رسمی از تهران دعوت به عمل آوردند.

 حجت‌ الاسلام و المسلمین ذوالنوری رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، فریدون عباسی رییس کمیسیون انرژی، ساداتی‌نژاد رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی و عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، رییس مجلس شورای اسلامی را در این سفر همراهی کردند. روسای کمیسیون‌های مذکور در این سفر با همتایان پارلمانی خود و برخی مقامات دولتی دیدار و رایزنی کردند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت