پاسخ مصباحی مقدم درباره ادعای حمایت جامعه روحانیت از لاریجانی

کد خبر: 1050941

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز برنامه های این تشکل سیاسی را برای انتخابات و وحدت اصولگرایان تشریح کرد.

 خبرگزاری تسنیم: به نقل از روابط عمومی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل، چهارمین نشست " جمهور" این تشکل دانشجویی با حضور حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز، برگزار شد.

**جامعه روحانیت میزبان کاندیدای وحدت

وی در بخشی از سخنان خود در این نشست درباره سیاست جامعه روحانیت مبارز در انتخابات 1400 اظهار داشت: جامعه روحانیت مبارز نمی‌خواهد خود کاندیدا داشته باشد؛ بلکه می‌خواهد میزبانی کند. همه احزاب را جمع کند تا احزاب اصولگرا اجماع کنند و با انتخاب خودشان و با راه‌اندازی تشکیلاتی که جامعه روحانیت هم در آن فعال است، بگویند که چه می‌خواهند انجام دهند.

وی با بیان اینکه درصدد فعال کردن وحدت بین مجموعه هستیم، افزود: برای همین هم جامعه روحانیت شورای عالی وحدت را  شکل داد تا وحدت بر مجموعه حاکم شود.طبق بحث های اخیر ممکن است در صورت اجماع، یک مجموعه واحدی شکل بگیرد که تحت عنوانی مثل شورای وحدت و ائتلاف باشد. احتمالا هیئت‌های اجرایی دو شورا در هم ادغام شود.

**به دنبال وحدت حداکثری اصول‌گرایان هستیم

مصباحی مقدم ادامه داد: از تشکل‌های زنان و زنان فعال در حوزه سیاست هم  برای شرکت در شورای عالی وحدت دعوت کردیم. از تشکل‌های جوانان هم دعوت کردیم که نماینده خود را معرفی کنند. از جریان هیئت رزمندگان سپاه و از تشکل اساتید دانشگاه هم دعوت شده است. به طور کلی شورای عالی وحدتی شکل گرفته و به دنبال آن هستیم که از ائتلاف هم  به این شورا بپیوندند. این ممکن است به نتیجه برسد یا نرسد اما اگر هم به وحدت نرسیدیم همدیگر را تخریب نخواهیم کرد.

** تردیدی در حمایت از رئیسی نداریم

سخنگوی جامعه روحانیت مبارز درباره مصادیق و کاندیداها برای انتخابات 1400 نیز گفت: هیچ‌گونه بحثی در مورد آقای لاریجانی در جامعه روحانیت مبارز صورت نگرفته است. اینکه جامعه روحانیت در پی روی کار آمدن آقای لاریجانی است و دیگران به دنبال اقای رئیسی  هستند، یک القاء از سوی دیگران است. آقای رئیسی خود عضو جامعه روحانیت مبارز است و هیچ‌گاه از عضویت جامعه کنار نرفته است.  در انتخابات گذشته نیز به ایشان رای دادیم و هیچ گونه تردیدی در حمایت از اقای رئیسی نداریم.

**تفاوت چندانی بین بایدن و ترامپ نمی‌بینم

وی درباره روی کار آمدن بایدن در آمریکا و تغییر سیاست وی در قبال ایران نیز گفت: تفاوت چندانی بین بایدن و جریان مقابل وی نمی‌بینم. چرا که آمریکا مبانی و اصول مدنظر خود را دارد و رویکرد خود را  طی 42 سال گذشته  نشان داده است. گمان نمی‌کنم  بعد از 42  سال، چرخشی در مواضع آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران رخ داده باشد.

**مذاکره مشروط

وی افزود: اگر دولت آمریکا می‌خواهد به برجام برگردد، همانطور که رهبری فرمودند، نقطه‌ی اول حذف تمام تحریم‌ها است.  این اتفاق در واقع یک تغییر رفتار از ناحیه‌ آمریکا است.

مصباحی مقدم با بیان اینکه عملکرد دولت در زمینه برجام مورد قبول ما نیست، تصریح کرد: عملکرد دولت غلط بود زیرا هر آنچه را که ما در ظرفیت‌های غنی سازی خود داشتیم به‌ عنوان امکانات موجود ما به طرف مقابل تحویل داد و چیزی هم تحویل نگرفت. حال آنکه حضرت آقا قید کرده بودند که این حرکت باید پله پله و طبق موازین انجام بگیرد. چون چنین روندی انجام نگرفته است، این اقدامات مورد قبول ما نیست.

**قرارداد  25 ساله با چین و روسیه یک فرصت است

وی ادامه داد: اصولا اگر ما بتوانیم قرار داد 25 ساله را برای همکاری اقتصادی و احیانا چند جانبه برای ایران و چین و ایران و روسیه داشته باشیم، اقدام بسیار خوبی است و موجب کاهش تنگناها و مشکلات اقتصادی است که در اثر تحریم‌های آمریکا در کشور پدید آمده است.

**احمدی نژاد کاندیدای اصولگرایان نبود

وی درباره حمایت اصولگرایان از احمدی نژاد نیز گفت: احمدی نژاد به عنوان یک کاندید مستقل وارد شد و نباید هزینه رفتار وی را به عهده اصولگرایان دانست. به علاوه هیچ یک از انتخابات‌ها حزبی نبوده است و به این خاطر احزاب مسئولیت بر عهده نمی‌گیرند که  این یک اشکال است. باید از این شیوه که احزاب به میدان بیایند و مسئولیت انتخابات را بر عهده نگیرند پرهیز کنیم.

مصباحی مقدم یاداور شد: در دور دوم ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، مورد حمایت جریان اصولگرایی قرار گرفت و جریان اصولگرایی به محض مشاهده انحراف او، به طور رسمی اعلام کرد که دیگر حمایتی از وی نخواهد کرد. این به معنای درستی موضع است. اینطور نبود که با وجود کج‌روی‌های احمدی‌نژاد، هم‌چنان حمایت ادامه داشته باشد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت