دلایل عدم تصمیم گیری بایدن برای بازگشت به برجام چیست؟

کد خبر: 1051166

سعید آجورلو با بیان اینکه بایدن قدرت تصمیم گیری در مورد برجام را ندارد، گفت: آمریکا هنوز نتوانسته تصمیم مناسبی بگیرد و شاید این فرصت مناسبی برای ایران باشد که از قدرت ملی خود دفاع کند.

سعید آجورلو با اشاره به بی اهمیت بودن موضوع مذاکره با آمریکا در دکترین سیاست خارجی ایران، عامل آن را حاصل یک بی اعتمادی تاریخی از جانب ملت و دولت ایران نسبت به ایالت متحده آمریکا دانست و گفت: از کودتای 28 مرداد به بعد، به دیوار بی اعتمادی آمریکا افزوده شده است و در دوران پس از انقلاب اسلامی و برجام نمونه های زیادی از بد عهدی و خوی فریبکاری آمریکا را مشاهده کرده ایم.

وی جامعه آمریکا را شکننده توصیف و تصریح کرد: یک جامعه شکننده قطعاً نشان از وجود یک دولت شکننده دارد. جامعه ایالات متحده آمریکا دچار دو قطبی شدیدی شده است زیرا ترامپ بیش از 70 میلیون رای جمع آوری کرده است و فاصله ترامپ با بایدن رئیس جمهور منتخب بسیار اندک است.

این کارشناس مسائل سیاسی اقلیت آمریکا که شامل طرفداران ترامپ می شود را بسیار قدرتمند دانست و عنوان کرد: آمریکا درگیر چالش های داخلی است و همین امر موجب شده است دولت بایدن نتواند تصمیم های بزرگ به ویژه در حوزه سیاست خارجی بگیرد. رفع شکاف ها و نزاع های داخلی اولویت نخست دولت ایالات متحده آمریکا است و به همین جهت فکر می کنم مسئله ایران و توافق هسته ای در اولویت های بعدی آمریکا قرار دارد.

وی با بیان اینکه بایدن هنوز جسارت و قدرت تصمیم گیری در مورد مسائل مهم سیاست خارجی از جمله ایران را ندارد، در عین حال اظهار کرد: موضوع کشور چین یک مسئله جدی برای دولت آمریکا است و باید در کنار آن یک تصمیم گیری بزرگ در خصوص خاورمیانه بگیرد.

آجورلو از عادت کردن دولت ایالت متحده آمریکا به تحریم گفت و بیان کرد: آمریکا به واسطه چنین اعتیادی، حاضر نیست تحریم ها را به راحتی بردارد. قانون مجلس در خصوص کاهش تعهدات هسته ای و رفتارهای جدید ایران نشان می دهد، ادامه تحریم ها همزمان با ماندن ایران در برجام برای آمریکا بدون هزینه نیست و آن‌ها باید هزینه این تحریم ها را پرداخت کنند.

وی افزود: ایالت متحده آمریکا به دلایلی که ذکر شد هنوز نتوانسته است تصمیم مناسب را اتخاذ کند و شاید این فرصت مناسبی برای ایران باشد که از قدرت ملی خود دفاع کند و با یک سیاست بر اساس منافع ملی از برگه های خود به خوبی استفاده کند.

این کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری ایران در چند ماه آینده، از آن به عنوان یکی دیگر از دلایل عدم اتخاذ تصمیم توسط دولت بایدن برای بازگشت به برجام یاد کرد و گفت: شاید آمریکایی ها منتظر هستند ببینند دولت آینده ایران چگونه دولتی خواهد بود و به همین دلیل یک سیاست سردی را در این چند ماه در پیش بگیرند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت