تذکر نمایندگان به دولت

کد خبر: 1052628

نمایندگان مجلس شورای اسلامی درباره بیانیه مشترک ایران و انرژی اتمی تذکراتی را مطرح کردند.

خبرگزاری تسنیم: احمد دنیامالی نماینده بندرانزلی در نشست علنی نوبت عصر امروز (دوشنبه، 4 اسفند) قوه مقننه و  در تذکر شفاهی خود در خصوص مصوبه مجلس در مورد اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران و بیانیه اخیر سازمان انرژی اتمی و مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: یک کلام، مجلس از قانون مصوب خود ذره‌ای عقب نخواهد نشست و دولت هم باید به قانون تمکین کند.

وی تصریح کرد: آمریکایی‌ها در قبل از انقلاب و بعد از انقلاب خباثت خود را هر روز علیه این مردم به کار گرفته‌اند. غربی‌ها اعم از آمریکایی‌ها، فرانسه و انگلیس مسئول خون 240 هزار شهید انقلاب، دفاع مقدس و ترورهای ناجوانمردانه هستند.

نماینده مردم بندرانزلی در مجلس افزود: همه اقدامات و تحریم‌های ظالمانه آمریکایی‌ها به خاطر این است که اسرائیلی‌ها به جنایت‌های خود علیه ملت‌های مسلمان ادامه دهند.

دنیامالی اظهار داشت: باید به آرامش و به دور از احساسات پیگیر مطالبات مردم باشیم؛ متأسفانه با وجود اینکه غربی‌ها هر کاری را علیه مردم انجام می‌دهند بعضی از سیاستمداران همچنان اصرار بر اعتماد به اتحادیه اروپا و آمریکایی‌ها دارند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: غربی‌ها صادق نیستند ولی اگر ادعای صداقت دارند بدون قید و شرط تحریم‌ها را لغو کنند و بنا به فرمایش رهبر انقلاب راستی‌آزمایی و سپس اقدام خواهیم کرد.

همچنین غلامرضا شریعتی نماینده بهشهر در مجلس طی تذکری خطاب به رئیس جمهور اظهار داشت: بیانیه اخیر سازمان انرژی اتمی دهن کجی آشکار به ملت و مجلس بود، چرا که مجلس با تصویب قانون لغو تحریم ها به دنبال احقاق حقوق از دست رفته ملت و تامین منافع کشور بوده است و اقدام اخیر سازمان انرژی اتمی این قانون را زیر سوال می برد.

وی تصریح کرد: ما، رئیس قوه قضائیه را به عنوان مظهر برخورد با قانون شکنان می شناسیم و به ایشان متذکر می شویم که به عنوان مدعی العموم به موضوع ورود کرده و با ناقضان قانون برخورد نماید.

نماینده مردم بهشهر و نکا و گلوگاه در مجلس در تذکر دیگری خطاب به رئیس سازمان محیط زیست خواستار توجه وی به معضلات زیست محیطی جزیره میانکاله شد و گفت: این منطقه در معرض نابودی است و پرندگان و پوشش گیاهی آن روز به روز با آسیب های جدی تری مواجه می شوند.

به گزارش تسنیم،محمود احمدی بیغش نماینده شازند در مجلس در تذکر شفاهی، گفت: تذکر من طبق اصل 84 است.ضمن قدردانی از نمایندگان مجلس که تقریبا همه به اتفاق، مصوبه صبح را امضا کردند و نشان دادند که با هیچ کسی حتی شخص اول اجرایی مملکت تعارف ندارند، هرکسی بخواهد از قانون تخطی کند و به مردم ایران دهن کجی کند قطعا باید با آن برخورد کرد.

وی افزود: عنایت داشته باشید که از ابتدای کار مجلس، ما مجلسی ها ضمن اینکه باید تعامل و برادری خود را با دولت حفظ می کردیم اقتدار خود را نیز باید حفظ کنیم.

نماینده مردم شازند در مجلس با اشاره به امضای بیش از 200 نفر از نمایندگان برای سوال از رئیس جمهور، مطرح کرد: امضای این 200 نفر کجا گم شده است، باید می دانستیم که این دولت می پندارند که مجلس اراده ای برای برخورد با قانون شکنی ها ندارد.

احمدی بیغش افزود: درست است که امروز شکایت دولت را به قوه قضائیه برده اید اما نفس عمل دولت در این کار غلط که مجددا به عزت مردم خیانت کرده است بدتر از اصل کار است. اعتقاد دارم که مجلس به دلیل این دهن کجی که رئیس جمهوری به مردم ایران کرده است حتما باید تا انتهای کار این موضوع را دنبال کند و رئیس جمهور، وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی به باید محکمه کشیده شوند. مردم ایران صدها هزار شهید تقدیم این انقلاب کرده اند نه برای اینکه عده ای واداده به خیال خام خودشان عزت مردم را بفروشند.

 کمیسیون اصل ۹۰ شیوه غلط دولت در اجرای قانون لغو تحریم‌ها را بررسی می‌کند

 رئیس کمیسیون اصل ۹۰ قانون اساسی مجلس از جمع‌آوری ۲۰۰ امضا از سوی نمایندگان جهت رسیدگی کمیسیون اصل ۹۰ به موضوع شیوه غلط دولت در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، نصرالله پژمان فر رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در نشست علنی امروز (دوشنبه، 4 اسفند) قوه مقننه و  در تذکر شفاهی با اشاره به فضای به وجود آمده در رابطه با بیانیه مشترک مدیرکل آژانس بین‌المللی اتمی و رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، گفت: علیرغم اعلام صریح مواضع مجلس، افکار عمومی و صدا و سیما، بیانیه مشترک به عنوان تفسیری برای نظر مجلس عنوان شده است در حالی که ما کسی را برای تفسیر قانون آزاد نگذاشته‌ایم و اگر نیاز به تفسیر قانون وجود داشته باشد، بر عهده مجلس است.

وی ادامه داد: برخی می‌گویند تصمیم بر این بود که اجازه دهیم آژانس به جای دریافت فیلم‌های آنلاین، فیلم‌ها را به صورت آفلاین (ضبط شده) دریافت کند اما مشخص نیست چه کسی این قانونگذاری را جعل کرده و برداشت غلطی صورت گرفته است.

رئیس کمیسیون اصل 90 قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به جمع‌آوری 200 امضا از سوی نمایندگان جهت بررسی شیوه غلط دولت در اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها خاطر نشان کرد: علیرغم اینکه به این موضوع طبق ماده 234 آیین‌نامه رسیدگی می‌شود، با این حال کمیسیون اصل 90 نیز وظیفه دارد بر اساس شکایت واصله، شیوه کار دولت در این زمینه را مورد بررسی قرار دهد.

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها