چالش اصلاح‌طلبان؛ «تکرار می‌کنم» کافی نیست

کد خبر: 1052765

عبدی نوشت: مشکل مهم دیگر اصلاح‌طلبان ، عدم توانایی در اقناع افکار عمومی یا حداقل اقشار طرفدار خود برای مشارکت انتخاباتی است.

گروه سیاست سایت فردا - درست است که اصلاح‌طلبان با انتقاد از نظارت استصوابی شورای نگهبان که فیلتری است برای همه جریان‌های سیاسی و بدون تبعیض و البته در چارچوب قانون اعمال می‌شود؛ ناکامی‌های انتخاباتی خود را توجیه کنند اما گاهی هم در تحلیل‌های خود ناگزیر به اعتراف می‌شوند. مثلا اکنون وضعیت سرمایه اجتماعی در این جریان به نحوی است که نمی‌توان ریزش را منکر شد لذا برخی از تحلیل‌گران اصلاح‌طلبان صرف انتقاد از شورای نگهبان و مقصر دانستن آن به خاطر همه شکست‌ها را جایز ندانسته و گاهی هم در میانه یادداشت‌ها مصاحبه‌ها به اصل قضیه اشاره می‌کنند.

شاهد این مدعا یادداشت امروز عباس عبدی، در روزنامه اعتماد است. وی با اشاره به مشکلات اصلاح طلبان در انتخابات1400 نوشت:مشکل مهم دیگر اصلاح‌طلبان ، عدم توانایی در اقناع افکار عمومی یا حداقل اقشار طرفدار خود برای مشارکت انتخاباتی است.

وی ادامه داده است: البته این عدم رغبت ممکن است با بهبود شرایط انتخابات و حرکت به سوی انتخابات معنادار حل شود، ولی نباید تصور کرد که با گفتن «تکرار می‌کنم» مردم پای صندوق خواهند آمد. در سال 1396 و 1394 نیز تکرار می‌کنم نبود که مردم را پای صندوق آورد، بلکه این خواست عمومی بود که در تکرار می‌کنم تبلور یافت و حرکت را معنادار و باشتاب نمود.

به گفته وی، مثال مناسب برای فهم این مطلب، هُل دادن خودروی ایستاده‌ای در روی سطح شیب‌دار به سوی پایین است. این خودرو بالقوه آمادگی حرکت در روی سطح به سوی پایین را دارد، ولی اصطکاک مانع از حرکت است، کافی است نیروی اصطکاک را خنثی کنید، بقیه‌اش در ظرفیت خودرو برای حرکت وجود دارد، خودش با شتاب پایین می‌رود. ولی اگر این خودرو روی سطح شیب‌دار به سمت بالا باشد، هُل دادن و حرکت دادن آن ممکن است منجر به بازگشت به عقب و زیر گرفتن هُل‌دهندگان شود.

عباس عبدی نتیجه می‌گیرد: بنابراین مساله اصلی این است که آیا مردم برای مشارکت در انتخابات روی سطح شیب‌دار به سوی پایین قرار دارند یا به سوی بالا. اگر حالت اول است نیروهای سیاسی می‌توانند آنها را تهییج کرده و به قول معروف هُل دهند و راه بیفتند، ولی اگر روی سطح شیب‌دار بالا قرار دارند، هر نوع کوششی برای راه انداختن مردم بیهوده است و جز اتلاف نیرو اثر دیگری ندارد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها