رایزنی «رحمان» با «رحمانی فضلی» در تاجیکستان

کد خبر: 1052925

در دیدار «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور جمهوری اسلامی با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان بر ضرورت توسعه روابط دو کشور تاکید شد.

خبرگزاری فارس: در دیدار «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور جمهوری اسلامی  با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان بر ضرورت توسعه روابط دو کشور تاکید شد.

طرفین در جریان این دیدار در مورد جنبه های جداگانه روابط دوجانبه تاجیکستان و ایران، به ویژه وضعیت و چشم انداز همکاری دو کشور در حوزه امینت بحث و تبادل نظر کردند.

در این راستا، تاکید شد که تا به امروز میان دو کشور بیش از 160 سند همکاری دوجانبه، از جمله تفاهم نامه در زمینه اصول و چارچوب همکاری دوجانبه در حوزه امنیت به امضا رسیده است که زمینه حقوقی روابط طرفین را تشکیل می‌دهد.

همزمان با این، رحمان بر ضرورت اجرای همه جانبه سند امضا شده در زمینه امنیت که مبنای مساعدی را برای تقویت همکاری بین مقامات کشور تاجیکستان و ایران فراهم کرده است، بخصوص تاکید کرد.

در این راستا، رئیس جمهور تاجیکستان توجه طرف ایرانی را به اهمیت اجرای فعال مفاد این سند جلب کرد.

طرفین همچنین در مورد مسائل عمده تشدید رقابت های ژئوپلتیکی و تهدید و خطرات زمان معاصر به امنیت جهانی و منطقه ای تبادل نظر کردند.

در پس زمینه همه گیری کرونا، موضوع ظهور بحرانی شدید اقتصادی و مالی جهانی نیز که بدون شک به وضعیت کنونی و آینده کشورهای منطقه به طور جدی تهدید می کند، مورد بررسی قرار گرفت.

در این راستا، طرفین در مورد  اقدامات عملی دولت های دو کشور جهت مبارزه با پاندمی تبادل اطلاعات کردند.

مقامات ارشد ایران و تاجیکستان در این ملاقات همچنین سایر موضوعات روزمره بین المللی و منطقه‌ای را بررسی کردند.

ضرورت توسعه روابط ایران و تاجیکستان محور گفت‌و‌گوی‌ رحمان و رحمانی فضلی

در دیدار «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران با «امامعلی رحمان» رئیس جمهور تاجیکستان بر ضرورت توسعه روابط دو کشور در تمامی زمینه ها تاکید شد.

ضرورت توسعه روابط ایران و تاجیکستان محور گفت‌و‌گوی‌ رحمان و رحمانی فضلی

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور؛ عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران عصر امروز با رئیس جمهور تاجیکستان «امامعلی رحمان» دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار، مقامات دو کشور ایران و تاجیکستان به بررسی مناسبات  و روابط دوجانبه تاجیکستان و ایران، به خصوص وضعیت و چشم انداز همکاری های دو کشور در حوزه امنیتی پرداختند.

در همین راستا تاکید شد: تا به امروز میان دو کشور ایران و تاجیکستان، بیش از ۱۶۰ سند همکاری دوجانبه، از جمله یادداشت تفاهم در زمینه اصول و چارچوب همکاری دوجانبه در حوزه امنیت به امضا رسیده است که زمینه حقوقی مناسبات دو طرف را تشکیل می دهند.

رئیس جمهوری تاجیکستان در این دیدار بر اجرای همه جانبه سند همکاری های امنیتی به امضا رسیده که در جهت تقویت همکاری های بین مقامات کشور دو کشور زمینه مساعد را فراهم آورده است، و اجرای فعالانه مفاد این سند تاکید کرد.

همچنین دو طرف درخصوص مسائلی مانند تشدید رقابت های ژئوپلیتیک، تهدیدات عصر حاضر به امنیت جهانی و منطقه ای تبادل نظر کردند.

دو طرف درخصوص پاندمی کرونا و آثار آن در بروز بحران شدید اقتصادی و مالی جهانی که بدون شک وضعیت کنونی و آینده کشورهای منطقه را به طور جدی تهدید می کند، نیز به بحث و تبادل نظر پرداختند و نسبت اقدامات عملی دولتهای دو کشور جهت مبارزه با این پاندمی جهانی تبادل نظر کردند.

در جریان این دیدار، مقامات دو کشور، سایر مسائل جاری بین المللی و منطقه ای را نیز مورد بررسی قرار دادند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت