رحیم‌پور ازغدی: حکومت دینی جای پول درآوردن نیست

کد خبر: 1053267

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی گفت: کسانی که سازش‌کاری می‌کنند یعنی روی حق ایستادگی نمی‌کنند، به تدریج خودشان را با شرایط موجود وقف می‌دهند و به مرور شبیه بقیه و هم‌رنگ جماعت می‌شوند و کسانی که دنبال منافع شخصی خودشان و اطرافیان هستند یعنی دنبال کاسبی‌اند، به تعبیر امام علی(ع) توان حکومت‌داری دینی را ندارند.

 خبرگزاری فارس: حسن رحیم‌پور ازغدی عصر امروز در نشست تشکیلاتی که به همت دفاتر شرق کشور جامعه اسلامی دانشجویان و موسسه جوانان آستان قدس رضوی در مجتمع دانشجویی امام رضا(ع) برگزار شد، اظهار کرد: امام علی(ع) خطاب به مدیران حکومتی تعبیری دارند که عبارت گویایی است، ایشان می‌فرمایند «باید با همه ظرفیت‌تان به مردم خدمت کنید»، این شاخص مهمی در هر حوزه و انتصابی است.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد: هرچه حوزه و سطح کار بالاتر و تاثیرش در حقوق مادی و معنوی مردم بیشتر باشد، فرمان حضرت امیر(ع) مؤکدتر است؛ یک مدیر باید جهادی کار کند و با تمام توان به مردم خدمت کند.

وی با بیان اینکه جهد و جهاد با مفهوم سعی، تلاش و عمل، فعل متفاوت است، گفت: امیرالمومنین(ع) فرمودند، مدیر حکومت اسلامی باید جهادی عمل کند و در راه خدمت به مردم از خودش بگذرد و به قدری کار کند که نفس کم بیاورد، نمونه‌ این مدیرها را در دهه ۶۰ داشتیم که برخی از آن‌ها گاهی ۴۸ ساعت استراحت نمی‌کردند.

ضرورت تفکیک انقلابی واقعی و انقلابی نمایی

رحیم‌پور ازغدی خاطرنشان کرد: برای هر انتخاباتی باید ببینم چه کسانی می‌خواهند مسؤول شوند و چه کسانی می‌خواهند برای مردم نوکری و خدمت کنند، تفکیک انقلابی واقعی از انقلابی‌نما بسیار مهم است.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: حضرت امیر(ع) تعبیری درباره خودشان دارند که می‌فرمایند«من زمانی قیام کردم و در صحنه وسط معرکه محکم ایستادم که همه اصحاب عقب‌نشینی کرده و می‌ترسیدند»؛ یعنی لحظه‌ای که دیگران دچار فروپاشی می‌شوند و در شرایط سختی که باید از جان و آبرو گذشت، اصلح واقعی وارد میدان شده و ایستادگی می‌کنند، این نیز یک معیار مهم است.

وی با بیان اینکه حضرت امیرالمومنین(ع)می‌فرمایند«زمانی که اصحاب شعور، بصیرت سیاسی و دینی نداشتند و ساکت بودند با نور الهی مسیر را می‌دیدم و راه درست را انتخاب می‌کردم»،عنوان کرد: باید ببینیم چه کسانی بصیرت دارند، به عنوان مثال در زمان فتنه چه کسانی راه درست را انتخاب می‌کنند.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: صدای حضرت امیرالمومنین(ع) از مابقی افراد کمتر بود، یعنی ایشان اهل هوچی‌گری، جنجال و تبلیغات پر و سروصدا نبودند، اما در عمل صدایشان از همه بلندتر بود، ما نیز باید ببینیم چه کسانی اهل سلبریتی‌بازی در سیاست هستند، اما در مقام عمل فاقد شجاعت و درایت هستند.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: مسؤولانی داریم که متخصص سخنرانی هستند و هر روز در تلویزیون صحبت کرده و با افکار عمومی بازی می‌کنند، اما عملی در کار نیست و وعده‌های پوشالی می‌دهند.

وی اظهار کرد: حضرت علی(ع) خطاب به اصحاب می‌فرمایند«من تغییرات واضح محسوسی در جامعه ایجاد کردم، زیرا مصالح مردم و جامعه را به خودم ترجیح دادم به همین علت اوج گرفتم و در هیچ صحنه‌ای از من جلوتر نبودید، من صخره‌ای بودم که هیچ طوفانی نمی‌توانست آن را جابه‌جا کند».

تعابیر حضرت امیرالمومنین(ع) تبیین حق است

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: هنر این است که مانند امام علی(ع) در صحنه باشی و یک نقطه سیاه در زندگیت نباشد، تعابیر حضرت امیرالمومنین(ع) تعریف از خود نیست بلکه تبیین حق است، زیرا یاد علی(ع) عبادت است، ایشان بنده صالح خدا و بنده‌ترین بنده خداوند است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: شیعه علی(ع) در حوزه سیاست و انتخابات باید تمامی این شاخص‌ها را در نظر بگیرید، باید ببینیم چه کسانی با تمام ظرفیت در حال حل مشکلات مردم هستند و تعابیری که حضرت امیر(ع) گفتند را دارند.

وی گفت:کسانی که سازش‌کاری می‌کنند یعنی روی حق ایستادگی نمی‌کنند، به تدریج خودشان را با شرایط موجود وقف می‌دهند و به مرور شبیه بقیه و هم رنگ جماعت می‌شوند و کسانی که دنبال منافع شخصی خودشان و اطرافیان هستند یعنی دنبال کاسبی‌اند، سه گروهی هستند که به تعبیر امام علی(ع) توان حکومت داری دینی را ندارند.

حکومت دینی جای پول درآوردن نیست

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه کسانی که در حکومت اسلامی روی کار می‌آیند باید سطح زندگی‌شان مانند متوسط جامعه مردم باشد، توضیح داد: حکومت دینی جای پول درآوردن نیست، مسؤول انقلابی دنبال طمع کردن و سواستفاده از بیت المال نیست، دلالی نمی‌کند و خانواده‌اش را با پول بیت‌المال به سفرهای خارجی نمی‌فرستد.

وی افزود: باید ببینید چه کسانی در سه قوه به شاخص‌های مورد نظر امام علی(ع) نزدیک هستند و می‌توانند حکومت علوی را مدیریت کنند.

رحیم‌پور ازغدی افرادی که تقوا و تعهد ندارند را فاقد صلاحیت برای مسؤولیت در حکومت اسلامی دانست و تشریح کرد: به تعبیر حضرت علی(ع) کسانی که شعار می‌دهند، سروصدا می‌کنند و گوش‌ها را کر و چشم‌ها را پر می‌کنند خطرناک هستند، زیرا ما اول ضربه می‌زنیم بعدش صدایش در‌می‌آید.

عضو شورای‌عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه در معاهده برجام نیز سروصدا زیاد بود اما همه چیز را دادیم و هیچی به دست نیاوردیم، خاطرنشان کرد: لزوم افراد متخصص در حوزه‌های مربوطه نیز موضوع مهمی است.

وی افزود: هرکسی که داخل حکومت می‌رود باید با تقواتر، صالح‌تر و فداکارتر باشد و سهمش از بیت‌المال بیشتر از مردم نباشد، همچنین استبداد شروع نابودی است و هیچ مسؤولی در حکومت اسلامی نباید خودش را عقل کل بداند، زیرا شکست می‌خورد.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت