افشاگری نماینده مجلس درباره چرایی کمبود روغن

کد خبر: 1053323

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن انتقاد از عدم واردات دانه روغنی گفت: واردات دانه روغنی بسیاری از کمبودها را جبران می‌کند.

خبرگزاری تسنیم:رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس ضمن انتقاد از عدم واردات دانه روغنی گفت: واردات دانه روغنی بسیاری از کمبودها را جبران می‌کند.

سیدجواد ساداتی‌نژاد ، ضمن اشاره به کمبود روغن در کشور اظهار داشت: این کمبود به سه بخش می‌توان تقسیم کرد؛ یکی از این بخش‌ها مربوط به کارخانه‌های روغن‌کِشی در کشور است که حدود شش میلیون تن ظرفیت وجود دارد.

وی با بیان اینکه کارخانه‌هایی که تصفیه روغن انجام می‌دهند ظرفیت چهار میلیون تن ظرفیت دارند، افزود: اما آمارها نشان می‌دهد که در وهله‌ای از زمان 200هزار تن دانه روغنی در کشور وارد شده است و اینکه چرا با وجود چنین ظرفیتی در کشور این بخش‌ها تعطیل است جای سؤال دارد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دلیل این موضوع شفاف است، ابراز داشت: اگر ما دانه روغنی وارد کنیم می‌توان روغن خام را تولید و کنجاله آن را برای مصارف دام استفاده کرد و همین موضوع باعث ایجاد اشتغال و حفظ ارزش افزوده آن برای کشور می‌شود.

وی ضمن انتقاد از واردات روغن خوراکی و کنجاله دام به صورت مجزا گفت: این موضوع نشان می‌دهد واردات روغن و کنجاله دام سود شیرینی دارد و اهتمامی برای این بخش وجود ندارد و از این رو باعث شده است که در تأمین روغن در کشور دچار کمبود باشیم.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه لازم است در این زمینه برنامه‌ریزی لازم صورت پذیرد، تصریح کرد: واردات دانه‌های روغنی باعث می‌شود تا علاوه بر حفظ اشتغال، کارخانه‌های تولید روغن خوراکی نیز از تمام ظرفیت خود استفاده کنند و از سوی دیگر کمبود روغن نیز جبران می‌شود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت