به هر قیمتی در انتخابات شرکت نمی‌کنیم

کد خبر: 1053418

سخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان گفت: اگر به کاندیدا رسیدیم اما رد صلاحیت شد، خواهیم گفت؛ کاندیدا نداریم.

گروه سیاست سایت فردا – اصلاح‌طلبان انگار سر خانه اول که همان تردید در اصل مشارکت در انتخابات بود برگشته‌اند. شاید هم این ترفندی برای نشاندن حرف خود به کرسی و راهی کردن گزینه‌های مورد نظرشان باشد. تاکید فعالان سیاسی اصلاح‌طلب به خصوص در طیف رادیکال‌تر آن است که نباید به هر قیمتی در انتخابات مشارکت کرد. منظورشان همان مشارکت مشروط است و اعتقاد دارند که اگر نیروهای مورد نظرشان موفق به عبور از فیلتر دستگاه‌های نظارتی نشدند، باید قید مشارکت را زد.

اینگونه است که در آستانه انتخابات شورای نگهبان را تهدید کرده و این طور القا می‌گنند که افزایش مشارکت در انتخابات با حضور اصلاح‌طلبان گره خورده و آنان نیز حاضر نیستد برای تحقق این هدف از خواسته‌های خود یعنی معرفی کاندیداهای مورد نظر خود – کاندیداهایی که خودشان هم می‌دانند از نظر شورای نگهبان صلاحیت لازم برای رئیس جمهور شدن را ندارند – دست بردارند. 

شهد آنکه آذرمنصوری، سخنگوی نهاد اجماع‌ساز اصلاح‌طلبان می‌گوید: اصلاح‌طلبان اگر بخواهند بدنه جامعه همراه را ترغیب به مشارکت در انتخابات کنند باید ثابت کنند که به هر قیمتی حاضر به شرکت فعال در انتخابات نیستند.

قائم مقام حزب اتحاد ملت، در گفت وگویی با «برنا» تاکید می‌کند که «در مورد کاندیداهایی که مطرح شدند ما هیچ بحثی در حزب اتحاد و نهاد نداشتیم.»

وی در مورد کاندیدای نهایی حزب اتحاد ملت ادامه داد: «طبعا وقتی می گوییم کاندیدای اختصاصی، این اختصاصی تعریف و شاخص خاص خود را دارد و هر فردی نمی تواند به صرف اینکه مثلا بگوید من اصلاح طلبم و یا بنا بر احساس تکلیفی که کرده ام در صحنه انتخابات حاضر شدم. کاندیدای اختصاصی هر حزب باید بتواند برنامه آن حزب برای اداره کشور و برون رفت از چالش ها و عبور از بحران ها را پیگیری و اجرا کند. یعنی هر حزب یا جریان سیاسی در کنار فرد یا افراد پیشنهادی، باید بگوید چه برنامه ای برای حل مشکلات امروز ایران دارد، ما در حزب اتحاد برنامه خود را برای اداره کشور ارائه خواهیم کرد و امیدواریم بتوانیم فرد یا افرادی را که متناسب با این برنامه می دانیم را نیز معرفی کنیم.»

 

این فعال سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: «در مورد حمایت از کاندیداهای مختلفی که تاکنون اعلام آمادگی کرده اند ما هنوز هیچ بحثی مبنی بر حمایت آنها نداشتیم. آنچه که قطعی است اینکه اگر به کاندیدا اختصاصی رسیدیم و او هم اعلام آمادکی کرد اما رد صلاحیت شد، آنوقت مانند انتخابات مجلس یازدهم خواهیم گفت؛ کاندیدا نداریم اما طبعا این تصمیم باید اجماعی باشد. اصلاح طلبان هم اگر بخواهند بدنه جامعه همراه را ترغیب به مشارکت در انتخابات کنند باید ثابت کنند که اتفاقا به هر قیمتی حاضر به شرکت فعال در انتخابات نیستند. قاعده رقابت سیاسی هم این است که هر گروه یا جربان سیاسی ضمن دفاع از انتخابات آزاد قانونی وعادلانه، بتواند کاندیدای اختصاصی خود را داشته باشد و هر چند از این استاندار فاصله بگیریم به دور شدن از مفهوم انتخابات و بی معنا شدن آن و در نتیجه فاصله گرفتن مردم از صندوق رای وانتخابات کمک کرده ایم.»


 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت