مخالفت مجلس با واردات خودروهای خارجی از مناطق آزاد

کد خبر: 1053617

نمایندگان مجلس با حذف یک بند الحاقی از لایحه بودجه سال آینده، با واردات خودروهای خارجی از مناطق آزاد مخالفت کردند.

 خبرگزاری فارس: در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه 10 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی بندهای درآمدی لایحه بودجه 1400 کل کشور، بررسی پیشنهادات اصلاحی نمایندگان نسبت به تبصره های درآمدی ارجاع شده به کمیسیون تلفیق در دستور کار قرار گرفت و برخی پیشنهادات به تصویب رسید.

بر این اساس، نمایندگان با 212 رأی موافق، 12 رأی مخالف و 5 رأی ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر در صحن، با حذف بند الحاقی 6 تبصره ماده واحده لایحه بودجه، با واردات خودروهای خارجی از مناطق آزاد در سال آینده مخالفت کردند.

بند حذف شده توسط نمایندگان به این شرح بود: «دولت مکلف است به منظور تنظیم بازار خودروهای وارداتی، ضمن شناسایی خودروهای خارجی غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد، با اخذ حقوق گمرکی و سود بازرگانی متناسب با قیمت خودرو در داخل کشور و با لحاظ معیارهای زیر، ظرف مدت یک ماه از تاریخ ابلاغ این قانون توسط کمیته موضوع ماده (1) قانون مقررات صادرات و واردات مصوب 4 مهر 1372 با اصلاحات و الحاقات بعدی، تعیین و توسط دولت ابلاغ می شود، نسبت به ثبت سفارش و اجازه واردات خودروهای غیرآمریکایی موجود در مناطق آزاد تجاری و صنعتی اقدام کند. نرخ سود بازرگانی متناسب با نوع خودرو و سال ساخت و سایر مشخصات خودرو باید طوری تنظیم شود که در مقایسه قیمت‌های بازار، منجر به سود بیش از 20 درصد برای واردکنندگان نشده و در صورت مشاهده روند فزاینده تفاوت میان قیمت‌های بازار و وارداتی، دولت می‌تواند متناسب با افزایش قیمت نسبت به تجدیدنظر در نرخ سود بازرگانی اقدام کند».

در ادامه، نمایندگان مجلس عبارت «موزه های دفاع مقدس» به بند الحاقی 13 لایحه بودجه اضافه کردند که متن اصلاح شده این بند الحاقی، به این شرح اصلاح شد؛

«رده های بسیج (پایگاه ها و حوزه ها) و موزه های دفاع مقدس، از پرداخت حق انشعاب آب و فاضلاب، برق، گاز و عوارض شهرداری معاف هستند».

 

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت