تلاش خاتمی برای ترمیم روابط با رهبری

کد خبر: 1054017

عضو شورای شهر تهران گفت: اگر خاتمی می خواست این نامه را بولد کند اول آن را به مطبوعات می‌داد.

گروه سیاست سایت فردا – هدف خاتمی از نامه به رهبری ترمیم روابط اصلاح‌طلبان با رهبری بود. این را شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران می‌گوید.

ماجرای این نامه 37 صفحه‌ای در روزهای اخیر مدام مورد توجه بوده است. از وقتی که «رویداد 24» در گزارشی خبر داد 2 ماه قبل چنین نامه‌ای به دست رهبری رسانده شده است، حرف از جزئیات این نامه بود و اینکه چرا اصلاح‌طلبان مردم را در این باره محرم ندانسته‌اند.

حتی «کیهان» در واکنش به این نامه نوشت «خاتمی اگر واقعا قصد ابراز ندامت و عذرخواهی دارد، باید این کار را علنی و با صراحت انجام دهد، از نظام و مردم طلب عفو نماید. توبه این‌چنینی و قول اصلاح‌ و جبران، شرط ادعای اصلاح‌طلبی است».

بعد از آن بود که محمدعلی ابطحی رئیس دفتر خاتمی در دوران اصلاحات در باره نامه وی به رهبر معظم انقلاب گفته که «قصد او تبلیغات و بده بستان های جاری نبوده است.

اکنون اما شهربانو امانی به «برنا» می‌گوید: «خاتمی دغدغه سرزمینی دارد، او نگران سرنوشت مردم و جوانان است. ما نامه او به را در زمان کاندیداتوری دور دوم که برای جوانان نوشته بود به یاد داریم. اعتقاد راسخ خاتمی به مردم ایران و انقلاب مردمی ایران که در اواخر قرن بیستم و در سال ۵۷ به ثمر رسید و هزینه های سنگینی که مردم برای حفظ سرزمین و سرافرازی مملکت دادند، همیشه مدنظر خاتمی بوده و شاید در جاهایی بنا به دلایلی اگر او وارد عرصه هایی نمی شد امروز مشخص نبود که چه اتفاقی می افتاد.»

وی همچنین در واکنش به رویکرد کیهان نسبت به این نامه می‌گوید: «جالب است شریعتمداری از نامه خاتمی به شخص اول مملکت برآشفته است. می خواهم بگویم چه کسانی از نامه او حمایت می کنند چون این نه اولین نامه و نه آخرین نامه است که او به رهبر کشور و قدرت اصلی اداره کننده کشور می نویسد. رهبری باید تعادل را در سه قوه و سایر نهادها حفظ کنند. اگر یادمان باشد خاتمی بعد از اتمام ریاست جمهوری در این سال ها یک دفتر دارد که حتی بعضا برای رفتن به دفتر خود نیز با محدودیت هایی روبرو می شود، برای حضور در مراسم ترحیم و شادی محدودیت دارد و سال ها ممنوع التصویر است مخالفان او باید یکبار برای همیشه به این سوال پاسخ بدهند که او جز محبوبیت در میان مردم چه گناهی دارد؟!»

امانی تاکید کرد: «مردم ایران هوشمندانه و آگاهانه نسبت به کسی ابراز احترام و علاقه می کنند؛ علی رغم اینکه مخالفین داخلی و خارجی سعی دارند در رسانه های مهم، روابط مردم و خاتمی خدشه ایجاد کنند اما مردم همواره می پرسند چرا این محدودیت ها برای خاتمی ایجاد شد؟ رییس جمهور بعدی که ۸ سال همه قدرت های پیدا و پنهان را در اختیار داشت امروز گرفتار محدودیت ها نیست.»

این چهره سیاسی اصلاح طلب تصریح کرد: «چه کسانی از نامه خاتمی به رهبری نگران هستند و سعی می کنند فاصله بین رهبری و خاتمی را همواره تشدید کنند؟ خاتمی همواره سعی کرد با حفظ حرمت از جایگاه رهبری محافظت کند چه کسانی نگران نزدیکی و از بین رفتن این فاصله بودند؟! جریان تندرو منافع خود را در ایجاد التهاب و بهم ریختگی و تندروی و ترویج خشونت در جامعه داخلی و بین المللی می بیند.»

امانی با اشاره به اینکه پس از نامه خاتمی برخی  آن را تکذیب کردند، اضافه کرد: «خاتمی نخواسته این نامه منتشر شود دغدغه او به طوری است که برای حفظ کیان سرزمین و مردم نگران است و با اعتبار و آبروی خود به میدان می آید. در زمان ریاست جمهوری و بعد از آن هم سعی کرد بگوید من قهرمان نیستم و مردم قهرمان هستند. خاتمی در سال های گذشته سعی کرده همواره این روابط را ترمیم کند و کسی نمی گوید مدیر مسئول یک روزنامه چه کاره یک کشور است که بر می آشوبد و خط مشی تعیین می کند؛ خاتمی در ۸ سال و طی دو دوره رای مردم را داشت.»

امانی در پایان گفت: «اگر خاتمی می خواست این نامه را بولد کند اول آن را به مطبوعات می داد ولی او به دنبال کسب امتیاز برای خود نیست و همیشه تجربه تایید و تکذیب دارد. خاتمی از طریق یکی از امین های خود نامه را به دست رهبری رساند. »

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت