پرونده بورسیه‌ها در مجلس به کجا رسید؟

کد خبر: 1054133

کمیته فرهنگی اجتماعی کمیسیون اصل نود قرار است به زودی گزارشی درباره وضعیت جذب و استخدام بورسیه ها در دانشگاه ها منتشر کند.

خبرگزاری تسنیم: مجلس یازدهم پس از حضور در جایگاه قانونگذاری و نظارت، بررسی پرونده پرونده بورسیه ها را در دستور کار قرار داد.

کمیته فرهنگی اجتماعی کمیسیون اصل نود با برگزاری جلسات متعددی با دولتمردان و مسئولان آموزش عالی و تعیین مهلت برای پایان دادن به این وضعیت، به دنبال حل این مسئله طی ماه های اخیر  بود.

اعلام آمار دقیق درباره وضعیت بورسیه‌ها، جایابی دانش آموختگان از سوی وزارت علوم، پیگیری برای پرداخت مقرری و معوقات آنها، ارائه راهکار برای اعاده حیثیت فارغ التحصیلان بورسیه،کمک به شفاف شدن موضوع و رفع ابهامات جامعه از جمله مهمترین دغدغه نمایندگان و بورسیه‌ها در این پرونده اعلام شد.

معاون پارلمانی وزارت علوم در این جلسات پذیرفت به مصوبه کمیسیون اصل 90 در سال 94 پایبند بوده و به غیر از همان 36 نفری که در اظهار اطلاعات خود به وزارت علوم ایراداتی وجود داشت، سایرین هیچ مشکلی نداشته و بر مبنی همان مصوبه در جهت جذب آنها تلاش خواهند کرد.

بر این اساس قرار شد،  افرادی که صلاحیت عمومی و علمی آنها پیش از این بر مبنی مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 208 مورخ چهارم تیرماه 1397 شورای عالی جذب تایید شده، مشکلات شان برطرف و وزارت علوم در اسرع وقت نسبت به جذب آنها اقدام کند.

با این وجود اختلافاتی با وزارت علوم در خصوص دانشجویانی که حکم جذب دارند، اما وزارت علوم معتقد است مجددا پرونده آنها باید مورد بازنگری و بررسی قرار گیرد، به وجود آمد و شاید همین اختلافات باعث شده تا این پرونده همچنان مفتوح بماند و پایان یافتن این ماجرا دور از انتظار باشد.

بر اساس برخی شواهد، آمار دانش آموختگانی که هنوز دارای مشکلات فراوانی در مسیر جذب هستند بیش از هزار نفر است و وزارت علوم نیز  تاکنون پاسخ شفافی درباره آمار و  وضعیت بورسیه ها به رسانه ها و حتی مجلس ارائه نکرده است.

برخی از بورسیه‌ها علت این مسئله را هدف وزارت علوم برای فرسایشی شدن این پرونده و ناامید کردن دانش آموختگان از دستیابی به حق خود حداقل در این دوره می‌داند.

کمیته فرهنگی اجتماعی کمیسیون اصل نود همچنان این موضوع را در دست بررسی دارد و این کمیته با اخذ مستندات قانونی از بورسیه‌ها جلسات خود را با  مسئولان وزارت علوم برگزار می‌کند و قرار است در گزارشی به ابعاد و آمارهای واقعی این پرونده استناد کند.

خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل نود درباره آخرین وضعیت بررسی این پرونده در کمیسیون متبوع خود به تسنیم گفت: کمیته فرهنگی اجتماعی کمیسیون اصل نود تاکنون جلسات متعددی را با مسئولان وزارت علوم درباره پرونده بورسیه ها برگزار کرده است.

وی افزود: این کمیته در حال تهیه گزارشی از آخرین وضعیت بورسیه ها در خصوص جذب، رفع مشکل و صدور احکام است که البته هنوز گزارش مذکور نهایی نشده است.

سید نظام موسوی، عضو کمیته فرهنگی اجتماعی کمیسیون اصل نود نیز در این باره گفت: تا جایی که بنده خبر دارم هنوز این گزارش نهایی نشده است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت