در گفتگو با فردا مطرح شد؛

خباز: ناطق دیگر ناطق مجلس چهارم و پنجم نیست

کد خبر: 1054296

قرار شده همه نامزدهای احزاب اصلاح‌طلب ثبت‌نام کنند/ نهاد اجماع‌ساز بعد اعلام نظر شورای نگهبان درباره نامزد نهایی تصمیم می‌گیرد.

گروه سیاست فردا: اصلاح طلبان ساختار تشکیلاتی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری سامان دادند اما مدلی که برای انتخاب نامزد طراحی کردند بسیار با ادوار گذشته متفاوت است. این روزها شاهد هستیم که احزاب مختلف مصادیق مدنظر خود را طرح می کنند و این طور به نظر می رسد مشکل تکثر کاندیدا در جریان اصلاحات نیز همچون جریان اصولگرا وجود دارد.

محمدرضا خباز در گفتگو با خبرنگار «فردا» درباره معرفی کاندیداهای متعدد از سوی احزاب اصلاح طلب گفت: نهاد اجماع‌ساز در نخستین گام به صورت دموکراتیک براساس شایسته سالاری انتخاب شد. قرار بر این است که هر حزبی به تنهایی یا با همراهی احزاب نزدیک «کاندیدای اصلاح طلب» مدنظر خود را معرفی کنند.

وی افزود: در مرحله دوم نامزدهایی که از کانال احزاب اصلاح طلب معرفی شدند برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام می کنند.

نهاد اجماع‌ساز در این مدت بالاترین شرایط برای انتخاب نامزد نهایی را استنتاج و احصا می کند و بعد از اعلام نظر شورای نگهبان، هر کدام از نامزدهای اصلاح طلب تأییدصلاحیت شده را براساس شرایط احصا شده مورد ارزیابی قرار می دهد و نامزد اصلح را انتخاب می کند.

عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: حالا اگر شورای نگهبان فقط یک نامزد اصلاح طلب را تأیید کرد، همان یک نفر کاندیدای اصلاح طلبان می شود و همه کمک می کنند تا او بتواند وظیفه خود را به عنوان نامزد جریان اصلاحات انجام دهد بنابراین ما هیچ نگرانی نداریم که احزاب اصلاح طلب نامزدهای مدنظر خود را معرفی کنند چون روش مشخص است. مثلا حزب اعتماد ملی آقای افشانی و حزب کارگزاران آقایان محسن هاشمی و اسحاق جهانگیری معرفی کردند.

وی با بیان اینکه تعدد نامزدها نگرانی امروز اصلاح طلبان نیست، افزود: نگرانی اصلی ما آن است که مردم اعتماد نکنند و پای صندوق های رأی حاضر نشوند. البته این یک نگرانی است که همه جریان های سیاسی دارند و همه به ویژه رسانه ها باید امیدواری در دل مردم ایجاد کنند تا تجربه میزان مشارکت در انتخابات مجلس یازدهم تکرار نشود.

خباز درباره اظهار تمایل برخی چهره های اصلاح طلب برای حمایت از علی اکبر ناطق نوری تأکید کرد: اینها نظرات شخصی است و درست نیست که بخواهیم جلوی بیان دیدگاه های افراد را بگیریم. البته باید بگویم آقای ناطق گرچه اصلاح طلب نیست اما از سال ها پیش تاکنون یعنی از زمان آقای احمدی نژاد خرج خود را اصولگرایان تند جدا کرد و به عنوان یک شخصیت قابل قبول تعدادی از اصلاح طلبان درآمد.

این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: آقای ناطق دیگر آقای ناطق مجلس چهارم و پنجم نیست، او یک شخصیت فرهیخته و برجسته ای است که بسیاری از اصلاح طلبان قبولش دارند. ما در مجلس چهارم و پنجم به ریاست آقای ناطق رأی ندادیم ولی با رفتارهای عالمانه، عاقلانه، خط امامی و مردم‌دارانه ای که انجام دادند مورد علاقه خیلی از اصلاح طلبان است. با این وجود نمی دانم نهاد اجماع ساز روی یک کاندیدای غیر اصلاح طلب مثل آقای ناطق نوری کار خواهد کرد یا خیر.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها