سفر ممنوع! / استعفا در دولت / ارزیابی اقتصادی آقای رئیس جمهور

کد خبر: 1054429

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن را در اینجا می‌خوانید.

گروه سیاست سایت فردا – روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

«اعتماد» تیتر زده «سفر به بهای جان» و بر اخطار وزیر بهداشت که خطاب به همه مسافران نوروزی گفته بود «سفر را در خیال‌تان هم تصور نکنید» تاکید می‌کند.

این روزنامه اصلاح‌طلب در گزارشی نیز از وضعیت تصویب لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته و با اشاره به اینکه «مجمع تشخیص در برابر فشارها کوتاه آمد و تصمیم‌گیری درباره CFT و پالرمو را به فروردین 1400 موکول کرد» تیتر زده است «کماکان تعلل». اعتماد همچین به نقل از محسن رضایی، دبیر مجمع نوشته است: «برخی اعضا معتقدند بهتر است لوایح در دولت بعد تعیین‌تکلیف شود؛ بنابراین تا شهریور 1400 صبر کنیم!»

اعتماد 14 اسفند

«شرق» یک تیتر انتخاباتی دارد و می‌پرسد: «اجماع اصولگرایان روی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام؟» این روزنامه اصلاح‌طلب با اشاره به این که نامزدهای اصلی غایب هستند می‌نویسد: « کاملا مشخص است که محسن رضایی، عزمش را برای آمدن جزم کرده اما از آنجایی که در سیاست ایران باب شده بیشتر نامزدها تا روزهای آخر ماجرا را به تعارف برگزار کنند، قصدش را رسمی و علنی مطرح نمی‌کند بلکه در لفافه شاید و اگر و وعده‌های انتخاباتی می‌پیچد تا شاید هم امتیازات بیشتری برای آمدن دریافت کند و هم مردم را نسبت به خودش مشتاق‌تر کند! آن هم درحالی‌که برخی شنیده‌ها حاکی از این است که جریان اصولگرایی هم نسبت به آمدن او بی‌میل نیست و احتمال اجماع روی آقا محسن بالاخره بعد از نزدیک به دو دهه در آستانه شکل‌گیری است. حتی برخی اخبار حاکی از این است که ائتلافی میان او و سعید محمد درحال شکل‌گیری است به این صورت که فرمانده فعلی قرارگاه خاتم ذیل محسن رضایی قرار گیرد.»

شرق 14 اسفند

«آرمان ملی» در عکس یک خود با این عنوان که « اتوبوس استعفاها به «بانک» رسید» نوشته است: « مدت‌ها بود که از کناره‌گیری، استعفا و برکناری مدیران در دولت حسن روحانی خبری نبود اما روز گذشته خبری در رسانه‌ها پخش شد که به نظر می‌رسد در ماه‌های پایانی دولت، این چرخه دوباره در حال فعال شدن باشد. خبر این بود که مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد و مشاور ریاست‌جمهوری از سمت خود استعفا کرد. اما هنوز دلیل اصلی این استعفا روشن نیست. هر چند خود دکتر بانک بازنشستگی را دلیل اصلی کناره‌گیری خود عنوان می‌کند اما به نظر نمی‌رسد که این استعفا به همین دلیل ساده بوده باشد. برخی احتمال اختلاف با افرادی در دولت را دلیل این استعفا دانسته‌اند. البته هنوز مشخص نیست که حسن روحانی با این استعفا موافقت می‌کند یا نه.»

آرمان ملی 14 اسفند

«آفتاب یزد» عکسی از ناطق نوری و علی لاریجانی را در کنار هم قرار داده و از اینکه آن‌ها گزینه اصلاح‌طلبان نیستند، می‌نویسد. این روزنامه اصلاح‌طلب در گزارش خود آورده است: « به نظر می‌رسد اصلاح‌طلبان آنچنان به دنبال تهییج مردم برای انتخابات نیستند. یعنی گزینه‌هایی که مطرح میشوند ذوقی ایجاد نمی‌کنند. برای مثال نام‌هایی مثل علی لاریجانی، ناطق نوری و... اینها اصلا اقبالی ندارند. یعنی اگر این نام‌ها جدی هم نیستند حتی نباید اسم آن‌ها مطرح شود زیرا از نظر تبلیغاتی دافعه دارد و ضد تبلیغ است. مصطفی درایتی اما معتقد است هنوز هیچکدام از گزینه‌های اصلاح‌طلبان رونمایی نشده و موارد مورد اشاره نیز ربطی به اصلاحات ندارند!»

مصطفی درایتی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به آفتاب یزد می‌گوید: «این که می‌گویند اصلاح‌طلبان نه رای دارند و نه گزینه، که اگر داشتند رو می‌کردند به آسانی قابلیت راستی آزمایی دارد؛ فضا را باز کنند تا در یک شرایط برابر ببازیم و غائله بخوابد!»

آفتاب یزد 14 اسفند

«وطن امروز» حسن روحانی را که دیروز گفته بود به وعده‌های انتخاباتی سال 92 عمل کرده است، را عکس یک کرده و نوشته است: «روحانی دیروز در حالی از چرخیدن چرخ اقتصاد سخن گفت که آمارهای اقتصادی چیز دیگری می‌گوید». گروه اقتصادی این روزنامه با تیتر «چرخید اما به عقب» می‌نویسد: «دفاع چندباره روحانی از شرایط اقتصادی تحت این بیان که «چرخ اقتصاد کشور چرخیده» در حالی است که مردم سخت‌ترین شرایط معیشتی پس از انقلاب را سپری می‌کنند. کاهش محسوس مصرف کالاهای اساسی‌، اخباری مبنی بر خرید گوشت اقساطی، صف‌های طولانی خرید مرغ دولتی، پدیده رونق گرفتن خرید پای مرغ، کمیاب شدن روغن خوراکی و... حال و روز این روزهای مردم است. از سوی دیگر وضعیت متغیرهای اساسی اقتصادی هم به تضعیف اقتصاد ایران شهادت می‌دهد. تورم نقطه به نقطه بیش از 50 درصدی، شکسته شدن دوباره رکورد ضریب جینی پس از دولت سازندگی‌، رشد 550 درصدی قیمت مسکن، نوسانات مکرر قیمت ارز در بازار آزاد در کنار رکوردشکنی بی‌سابقه قیمت دلار و ورود آن به کانال  33 هزار تومان و میانگین رشد اقتصادی صفر درصدی، تنها گوشه‌ای از کارنامه ضعیف دولت روحانی در اقتصاد است.»

وطن امروز 14 اسفند

«کیهان» نیز حرف‌های دیروز روحانی را مورد توجه قرار داده و در تیتر یک امروز خود می‌پرسد: « ارزیابی روحانی یا جیب مردم /کدام به واقعیت نزدیک است؟!» این روزنامه اصولگرا نوشته است: « رئیس‌جمهور در شرایطی که چرخ اقتصاد، گرفتار بی‌سابقه‌ترین رکود تورمی ‌چند دهه اخیر شده و نمی‌چرخد و بسیاری از مردم آرزوی بازگشت به شرایط اقتصادی قبل از سال 92 را دارند، مدعی شد «امروز هم اقتصاد ما بهتر می‌چرخد هم سانتریفیوژها».

کیهان در یادداشت امروز خود نیز با تیتر «ویروس جهش یافته فضای مجازی» می‌نویسد: « انتشار یک ویدئو موزیک از سوی یک خواننده درجه چندم خارج‌نشین و همراهی مستهجن یک پورن استار آمریکایی با وی در این کلیپ خبرساز شد. ماجرا اما به کمی قبل‌تر باز می‌گردد؛ سال گذشته به یکباره شاهد انتشار ویدئوهایی از همخوانی یک آهنگ سطح پایین و عملا مبتذل همین خواننده توسط دانش‌آموزان در مدارس مختلف بودیم. همان موقع نیز وقتی هشدارهایی از سوی دلسوزان درباره مشکوک بودن این حرکت هماهنگ و درگیر کردن ذهن و روح دانش‌آموزان با موزیک و خواننده‌ای درجه چندم که هیچ سنخیت و قرابتی با سن و روحیات آنها ندارد مطرح شد، پاسخ عده زیادی از خوش‌باوران این بود که چرا با شاد شدن فضای مدارس مخالفید؟! حال امروز همان خواننده (که سال 88 خواننده ستاد انتخاباتی آقای کروبی بود) با غفلت متولیان فرهنگی و خوش‌باوری عده‌ای نام و آثار سخیفش در ذهن تعداد زیادی از نوجوانان و جوانان ما رسوب کرده به یکباره کلیپی مبتذل و نامناسب با همراهی یک پورن استار منتشر می‌کند و با یک طراحی عجیب و مشکوک، دوباره طیف زیادی از نوجوانان ما به تماشای آن می‌پردازند.»

کیهان 14 اسفند

«جوان» نیز تیتر یک خود را به هشدار وزارت بهداشت درباره سفر نرفتن اختصاص داده است. این روزنامه در عکس یک خود اما به بایدن و امیدی که درباره تفاوت او با ترامپ ایجاد شده بود، پرداخته است. این روزنامه اصولگرا با تیتر « بایدن فرق دارد، اما از آن طرف!» نوشته است: « با مشخص شدن پیروزی بایدن در امریکا، اصلاح‌طلبان بر طبل شادانه می‌کوبیدند که دیگر خورشید خوشبختی از افق گشایش‌ها خواهد دمید و چه و چه، و دوباره بین خودشان شیرینی پخش کردند. حقوقدان‌های دولت مثل روحانی و ظریف نیز بادی در غبغب برآمده از برجام انداختند که «بله! معلوم است که بایدن با ترامپ فرق دارد» (ظریف/۱۷ آبان ۹۹). حالا معلوم شد که واقعاً بایدن با ترامپ فرق دارد، اما از آن طرف! و اگر فرقی هست در زیان بیشتر و پیچیده کردن کار و اجماع با تروئیکای خبیث علیه ایران است. شاهد مثال فراوان است. نیازی نیست از انتصاب ریچارد نفیو، معمار تحریم‌های ایران در دولت اوباما به عنوان معاون نماینده ویژه امریکا در امور ایران نام برد یا از تأکید مداوم امریکایی‌ها بر اینکه هیچ قدمی برای رفع تحریم‌ها تا نشستن ایران بر سر میز مذاکره بر‌نمی‌دارند، سخن گفت. یا از شواهد فراوان دیگر که نشان می‌دهد «امریکا با امریکا فرق ندارد» بلکه کافی است از عصبانیت و پراکند‌ه‌گویی دولتی‌ها و نشانه‌های مغموم بودن در اردوگاه اصلاح‌طلبی نام و نشان آورد.»

جوان 14 اسفند

«ایران» اظهارات دیروز روحانی که تاکید کرده بود «برداشتن تحریم حق مردم است» را عکس یک کرده است. این روزنامه دولتی در گزارش دیگری نیز از وضعیت قرمز کرونایی در خوزستان گفته و با تیتر «همه به خوزستان کمک کنیم» نوشته است: « «هموطن عزیز سلام، همان‌طور که اطلاع دارید برخی شهرهای استان خوزستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند؛ همه‌ ما باید تلاش کنیم تا هرچه سریع‌تر زنجیره انتقال ویروس کرونا قطع گردد. به همین منظور، برخی محدودیت‌های تردد و مسافرت اعمال شده‌اند.با احترام، از شما شهروند عزیز تقاضا داریم که از هرگونه مسافرت غیرضروری به استان‌ها، بویژه استان خوزستان خودداری نمایید.

از توجه شما بسیار سپاسگزاریم.» روز گذشته با اعلام وضعیت ویژه از سوی وزارت کشور برای خوزستان پیامی با این مضمون از سوی وزیر بهداشت و درمان برای همه ایرانی‌ها ارسال شده و حالا چشم امید مردم این استان برای برگشتن به شرایط عادی به مشارکت و همکاری همه است.اگر چه وزیر کشور همه دستگاه‌های اجرایی را موظف کرده که منابع و امکانات خود را به خوزستان روان کنند تا این استان از وضعیت بحرانی خارج شود اما از سوی دیگر رعایت و مشارکت مردم برای قطع زنجیره کرونا را اثرگذار دانسته و تأکید کرده بی‌تردید همراهی مردم کلید حل مشکل این بیماری است.»

ایران 14 اسفند

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت