انتقاد نمایندگان به اظهارنظر نماینده دولت در جلسه علنی

کد خبر: 1054924

نماینده تهران در مجلس، گفت: حقوق میلیونی برخی از مدیران دستگاه‌های اجرایی موجب شکاف طبقاتی بیشتر خواهد شد، لذا از نمایندگان خواهش می کنم مانع شکاف طبقاتی بیشتر شوند.

خبرگزاری تسنیم: علی خضریان نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی نوبت عصر قوه مقننه در جریان بررسی بخش هزینه‌ای بودجه سال 1400 در تذکری شفاهی طبق ماده 75 آیین نامه داخلی مجلس و پس از اظهارات پورمحمدی نماینده دولت گفت: آن چیزی که عرض می کنم پیش از آنکه خطاب به دولت و نماینده آن باشد، خطاب به نمایندگانی است که در جریان بررسی لایحه بودجه در ایجاد عدالت تلاش کردند.

وی افزود: نماینده دولت در اظهاراتی بیان کرد که نمایندگان بدون عقل و با شکم تصمیم می گیرند، لذا من اینجا چند نمونه از تصمیمات به ظاهر عقلانی دولت را عرض می کنم تا مردم و نمایندگان تصمیم بگیرند و بدانند در این کشور چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است و عده ای چه حقوق هایی دریافت می کنند و تصمیم مجلس برای ممانعت از افزایش ضرایب حقوق ها و ایجاد عدالت در این موضوع به چه دلیل است.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: مدیران شرکت بازرگانی و خدمات صنعتی فولاد اهواز در شهری که مردم آن با مشکلات معیشتی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند و کارگران هفت تپه در این استان ماه ها است حقوقی دریافت نکرده اند، به طور متوسط ماهی 52 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند. شرکت گاز سیستان، جایی که نماینده آن در اظهاراتی تاکید کردند که بسیاری از مردم آن در نقاط مختلف این استان از نعمت گاز محروم هستند، به طور میانگین 40 میلیون تومان حقوق دریافت می کنند و در این شرایط است که آقایان دولتی می گویند افزایش حقوق ها به صورت ضریب باشد.

خضریان ادامه داد: این افزایش حقوق به شکل ضریبی به این معنی است که 25 درصد به این 40 میلیون حقوق ها اضافه شود و 10 میلیون تومان به این حقوق های 40 و 50 میلیونی اضافه شود، در شرایطی که به حقوق یک کارگر یک میلیون تومان اضافه شود و این موجب شکاف طبقاتی بیشتر خواهد شد، لذا از نمایندگان خواهش می کنم با رأی خود مانع شکاف طبقاتی بیشتر شوند.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی رئیس جلسه علنی نوبت عصر مجلس در پاسخ به تذکر این نماینده اظهار داشت: نماینده دولت مکتوب به هیات رئیسه اعلام کردند منظور بنده از اظهاراتم این بود که مجلس علاوه بر شکم مردم به مغز نخبگان نیز توجه کند.

وی خطاب به پورمحمدی نماینده دولت تاکید کرد: ما نمایندگان مجلس و شما، همه کارگزار و خدمتگذار مردم هستیم و نباید مردم از گفت وگوی بین ما و شما چیزی جز احترام ببینند و بشنوند و من از شما خواهش می کنم از ادبیاتی استفاده نکنید که شبهه ای ایجاد کند.

**دولت با رفتار غیرحکیمانه باعث ایجاد شکاف حقوقی بین اقشار جامعه شد

محمد وحیدی نماینده بجنورد نیز در جلسه علنی نوبت عصر مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی در انتقاد به اظهارنظر نماینده دولت حاضر در جلسه علنی نسبت به رفتار نمایندگان، گفت: نماینده دولت به نمایندگان مجلس می گوید پیام های حضرت آقا که سردر مجلس نصب شده است بخوانید تا رفتار شما حکیمانه باشد. این به این معنا است که رفتار ما غیرحکیمانه و رفتار دولتی ها حکیمانه است؟

وی افزود: ما بخشی از سخنرانی مقام معظم رهبری در جمع هیات دولت را گوش دادیم، چرا دولتی ها به فرامین رهبر معظم انقلاب گوش فرا نمی دهند.

نماینده بجنورد در مجلس تصریح کرد: شما در مجموعه دولت برابر اصل قانون اساسی موظف هستید به عدالت رفتار کنید اما تا الان این میزان شکاف را در بین اقشار جامعه ایجاد کرده اید، آیا مجلس یا شما این مشکل را ایجاد کردید آن هم در شرایطی که مجلس اختیار ضریب حقوق را به شما داده بود اما هر سال وضعیتی را ایجاد کردید که در پی آن افراد ضعیف، ضعیف تر باقی مانده و برخی رشد کرده اند.

وحیدی یادآور شد: اگر قصد دولت این است که به کارمندان و مردم کمک کند تقاضای آن ها این است که از نظر ارزش پول ملی به سال 96 برگردید در این صورت هیچ افزایشی هم نمی خواهیم و می توانید همه ضریب ها را نیز صفر کنید.

وی افزود: سخنگوی دولت گفته است دلار را خودمان گران کرده ایم، شما چطور کشور را اداره کردید که در شرایط کنونی طلبکار مردم و مجلس هستید و باز هم رفتار و گفتار خودتان را حکیمانه و رفتار مجلس را غیرحکیمانه می دانید، این چه بلایی است که سر کشور آوردید.

نماینده مردم تهران در مجلس اظهارکرد: ما با نخبگان قطعا مخالف نیستیم اما معلول هم در این کشور جایگاهی دارد و کسی هم که کم توان ذهنی است حق حیات دارد، چه حیاتی به آن ها دادید. یا برای افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) و افراد محرومی که بیش از 80 سال در روستاها زندگی کرده اند و باید حداقل هزینه زندگی آن ها را تامین می کردید، چه کار برای آن ها کردید.

وحیدی تاکید کرد: مقصر این وضعیت دولت است که دلار را از هزار تومان به 25 هزار تومان رسانده است و اگر نخبگان بخواهند شرایط حقوق خود را با وضعیت نخبگان در این کشورها مقایسه کنند به این نتیجه می رسند که چطور آن ها توانسته اند ارزش پول ملی خود را حفظ کنند، این بی عرضگی به رفتار مجلس یا دولت بر می گردد آن هم در شرایطی که اراده ای برای رفع این مشکل ندارد.

 

شریعتی: نماینده دولت حق ندارد نمایندگان را در خانه خود تحقیر کند

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: سازمان برنامه و بودجه مهرماه سال جاری افزایش ناگهانی و چند برابری در حقوق بازنشستگان انجام داده چون در آن مقطع رئیس سازمان برنامه و بودجه هدف کاندیداتوری در ریاست جمهوری داشته است.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، مالک شریعتی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز (شنبه 16 اسفندماه) طی تذکری با استناد به بند 11 ماده 22 آیین‌نامه داخلی مجلس در واکنش به اظهارات پورمحمدی معاون رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار داشت:‌ هیأت وظیفه مؤظف است از شأن مجلس و نمایندگان دفاع کند.

وی افزود:‌وقتی نماینده دولت تصریحاً و تلویحاً به مجلس اهانت و نظر نمایندگان را غیرکارشناسی عنوان می‌کند هیأت رئیسه باید اولین نفری باشند که پاسخ محکمی به نماینده دولت بدهند تا نمایندگان را تحقیر نکنند.

نماینده مردم تهران در مجلس با تأکید براینکه همه گرفتاری ما در لایحه بودجه 1400 به خاطر بدعملی دولت بوده است چرا که سازمان برنامه و بودجه مهرماه امسال بدون مجوز افزایش ناگهانی و چند برابری در حقوق بازنشستگان داشته است و همین سبب شده یک استاد دانشگاه که فول‌پرفسوری دارد از بازنشسته همتراز خود حقوق کمتری دریافت کند چون در آن مقطع رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌خواسته در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود و به عنوان اولین نظر حزب خود هم انتخاب شده بود.

شریعتی با تأکید براینکه این مسائل نباید سبب چنین تصمیماتی در کشور شود، گفت: گردابی که در مجلس درباره همسان‌سازی حقوق اعضای هیأت علمی یا مطالبات بازنشستگان تأمین اجتماعی شکل گرفت نتیجه این ناکارآمدی‌ها، نابلدی‌ها و شاید بلدهایی است که در دولت رقم خورده و نماینده دولت باید بگوید که چه عقبه کارشناسی پشت افزایش حقوق مهرماه بوده که اینگونه بدون ضابطه و بدون برنامه صورت گرفته است.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت