رسانه اتحاد ملت؛ حامی محمد یا دشمن قالیباف؟

کد خبر: 1055261

کانال تلگرامی امتداد که رسانه نزدیک به حزب اتحاد ملت است گزارشی دارد که به یک اندازه در حمایت از سعید محمد و خصومت‌ورزی با محمدباقر قالیباف تلاش دارد.

گروه سیاست سایت فردا – جابه‌جایی اخیر در قرارگاه خاتم‌الانبیاء و توییت سعید محمد سروصدای بسیاری کرد و در فضای انتخاباتی موجود غیر از این هم انتظار نمی‌رفت. نام محمد از چند ماه قبل در میان کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری جمهوری دیده شده و درباره ظرفیت و احتمال پیروزی او نیز بارها بحث شده بود. این مباحث اما اکنون که از یک سو گفته می شود که او برکنار شده و از سوی دیگر تیم نزدیک به او از استعفا سخن می گویند، و ورودش به کارزار انتخاباتی را علنی کرده است و از سوی دیگر شاهد حضور گسترده خودش و تیم رسانه‌ای و هواداری‌ وی هستیم؛ از اهمیت بیشتری برخوردار است.

نکته قابل تامل اما آنجاست که اگرچه بسیاری از رسانه‌های اصلاح‌طلب سعید محمد را مصداق گزینه نظامی می‌دانند اما خیلی بیشتر و جدی‌تر از اصولگرایان از وی حمایت می‌کنند!

شاهد این مدعا گزارش امروز سایت امتداد است. این رسانه نزدیک به حزب اتحاد ملت در مطلبی حمایتی ورود محمد را چالشی برای قالیباف شمرده و نوشته است: « پروژه دیدار با پوتین حکم شمشیر دولبه‌ای را داشت که قالیباف فکر می‌کرد با توسل به آن می‌تواند خود را در تراز یک عنصر بین‌المللی بالا کشیده و میوه آن را در داخل بچیند. اما شکست این پروژه وضعیت را برای او وخیم کرد. حضور سعید محمد تیر آخر را به حضور او  در انتخابات زده است.»

نویسنده این مطلب بعد از آنکه بدون هیچ دلیل مشخص و قابل توجهی به موضوع سفر روسیه و حواشی آن که از سوی اصلاح‌طلبان و مخالفان قالیباف طرح شده بود، اشاره می‌کند سراغ ترسیم آثار ورود محمد برای سایر کاندیداهای احتمالی می‌رود. نکته جالب اینجاست که اصلاح طلبان که برجام را پروژه ای ملی عنوان می کردند و به اصول گرایان از جنبه پای بند نبودن به منافع ملی با تفسیر خودشان انتقاد می کردند، خود در جریان سفر یک مقام عالی رتبه کشور به روسیه پای بند نبودن خود به منافع ملی را به خوبی عیان کردند. 

این رسانه نزدیک به رادیکال ها وقتی به آقای رئیسی می‌رسد با یک پیش بینی بحث را جلو می برد؛ « با توجه به اینکه احتمالا او برای حضور در انتخابات «ناگزیر میشود» از ریاست قوه قضائیه استعفا دهد، آقای رئیسی نقد قوه قضائیه را به نسیه قوه مجریه نخواهد فروخت.» و هیچ اشاره‌ای به محمد ندارد! این درحالی است که به باور برخی تحلیل‌گران سعید محمد احتمالا تنها کاندیدای 1400 است که قصد دارد تا آخر رقابت کرده و حتی با ورود رئیسی هم کنار نمی‌کشد. شاهد این مدعا نیز گزارش چند روز قبل روزنامه اعتماد با عنوان «دوقطبی رئیسی – محمد».

در ادامه مطلب امتداد اما یک ادعای عجیب و بی‌سند مطرح شده است.  وقتی حرف به محسن رضایی رسیده، این مطلب آورده که « باوجودی که تیم قالیباف تلاش کرد تا با دادن خبر انحرافی به روزنامه شرق از ائتلاف سعید محمد ذیل محسن رضایی انحراف تحلیلی ایجاد کند،‌ اما اصل موضوع این است که محسن رضایی (و تیمی که به او پیوستند تا بر سر سفره پست‌های مجمع تشخیص مصلحت بنشینند) خود را ذیل سعید محمد (یا کاندیدای نهایی دیگر) تعریف می‌کنند تا امتیاز لازم را برای حضور در کابینه او دریافت کنند»! 

گفتنی است که این گزارش نه سندی برای اثبات انحرافی بودن تحلیل «شرق» دارد و نه سندی که ثابت کند این تحلیل به اصلاح او انحرافی دستپخت تیم رسانه‌ای قالیباف است و صرفا یک اتهام زنی محسوب می شود که البته اصلاح طلبان سابقه فراوانی در این کار دارند.

تحلیل ارائه شده درباره وضعیت پایداری نیز در نوع خود جذاب است. در این گزارش آمده که « پایداری‌ها بیش از همه به دنبال حضور او (سعید جلیلی) در انتخابات هستند. گزینه اول آنها رئیسی است. در صورتی که پروژه ورود او به انتخابات با شکست روبه رو شود (ناچارند به نوعی با سعید محمد و کاندیدای نهایی دیگر) به رقابت بپردازند.» این تحلیل در واقع حکایت آن ضرب المثل قدیمی است که می‌گوید «از کرامات شیخ ما این است، شیره را خورد و گفت شیرین است». 

نگارنده در مطلب مورد بحث چنان نوشته که جلیلی ناچار به رقابت به محمد و دیگر کاندیداهاست که انگار یک کشف بزرگ کرده است. این درحالی است که نه حمایت پایداری از جلیلی بر کسی پوشیده است و نه لزوم رقابت کاندیداها با هم موضوع عجیبی است. البته این کانال شاهدی برای حمایت احتمالی پایداری از محمد ندارد جز آرزوی شخصی خود.

بند قابل توجه دیگر در این گزارش آنجایی است که آورده « مابقی کاندیدها مانند، رستم قاسمی، ضرغامی و زاکانی وارد انتخابات نخواهند شد و یا فعالیتشان برای کسب جایگاه در دولت آینده است. چراکه بسیار بعید است از سپاه سه کاندیدا شامل: سعید محمد، رستم قاسمی و قالیباف وارد انتخابات شود».  نویسنده از زاکانی و ضرغامی نام برده و بعد استدلال می‌کند که سپاه سه کاندیدا نخواهد داشت! ربط دادن موضوعات بی‌ربط به هم البته هنری است اما نکته‌ای که این کانال به آن توجه ندارد این است که در ابتدای این نوشته از نیامدن قالیباف سخن گفته شده ولی در ادامه دوباره از نامزدی قالیباف سخن گفته است. این در حالی است که قالیباف تا این لحظه اعلام کاندیداتوری نکرده و حتی محسن پیرهادی نیز از نیامدن وی در انتخابات خبر داده است. 

این همه خطا در یک گزارش مختصر احتمالا از آنجایی آب می‌خورد که مطلب بیش از توجه به موضوع کاندیداتوری سعید محمد درپی خصومت با قالیباف است. از تناقض های مطلب درباره کاندیداتوری قالیباف گرفته تا ادعاهای بی‌مورد و رسیدن به این نتیجه که در سه وجهی مورد ادعا – سعید محمد، سعید جلیلی و محمدباقر قالیباف - ضلع مربوط به قالیباف بسیار ضعیف شده است.

دیگر ویژگی این گزارش وجه حمایت گونه آن در حمایت از سعید محمد است. به خصوص آنجایی که می‌نویسد: « سعید محمد مورد حمایت جریان سردار عزیزجعفری قرار خواهد گرفت که در قرارگاه‌های سایبری و فرهنگی بقیه‌الله اعظم تحت امر او فعالیت میکنند.» نکته ای که مشخص نیست بر چه مبنایی بیان شده است.

گزارش نویس امتداد در ادامه آورده است « تیم قالیباف و حامیان سعید محمد بر سر ماجرای عیسی شریفی نیز با هم دچار اختلافات شدید هستند». این درحالی است که شایعات منتشر شده در این باره پیش‌تر تکذیب شده است. 

جالب‌ترین بخش از این گزارش نیز پایان باز آن به سبک فیلم‌های اصغر فرهادی است. آنجا که نویسنده مدعی است خبری محرمانه و جدی در چنته دارد و به ما نمی‌دهد. برای همین هم می‌نویسد: « این میان می‌ماند کاندیدایی که «گزینه نهایی» خواهد بود. این گزینه نهایی از بین سعید محمد و فردی که بعد از تعطیلات نوروز از او رونمایی میشود، انتخاب خواهد شد. در این باره منتظر باشید.»

البته ناگفته نماند که این همه تلاش اصلاح طلبان رادیکال برای ایجاد اختلاف در میان جریان انقلاب برای سرپوش گذاشتن بر ناکامی دولت مورد حمایت شان و نارضایتی مردم از شهرداری منتسب به آنهاست. این استراتژی تهاجمی البته بی ربط به اختلافات سیاسی درون اصلاحات هم نیست. اختلافاتی که طیف امتداد سعی در پوشاندن آن دارند و البته گوشه چشمی به حمایت از اسحاق جهانگیری.


 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت