سال گران/ میانجی ژاپنی/ معمای هرساله دستمزد

کد خبر: 1056205

روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن را در اینجا می‌خوانید.

گروه سیاست سایت فردا –  روزنامه‌های امروز به موضوعاتی در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و ... پرداخته‌اند که مهم‌ترین موارد آن به شرح زیر است:

«شرق» گفت‌وگویی دارد با شریعتمداری، وزیر کار . او در این گفت‌وگو که عکس یک هم شده تاکید می‌کند که «یکسان‌سازی حقوق بازنشستگان در ۱۴۰۰ محقق می‌شود». اهم اظهارات وی در این گفت‌وگو به شرح زیر است: 

*اگر درباره تهران بخواهیم صحبت کنیم کمتر از شش میلیون تومان ما را با مشکلات جدی برای زندگی در این شهر روبه‌رو می‌کند ولی ممکن است همین عدد در یک شهرستان دیگر عدد کمتری باشد.

*(در تعیین دستمزد) مایل به سمت کارگران هستیم.

*اینکه ما در آخر خط تولید بنشینم و با آخرین مرحله فقر مقابله کنیم که قطعا راه‌گشا نیست و باید در سرچشمه، مقابل تولید فقر ایستاد. این به چه ترتیب مقدور است؟ با حکمرانی داده‌محور.

این روزنامه اصلاح‌طلب درگزارش دیگری نیز مواضع و اظهارنظرهای متفاوت نسبت به کاندیداشدن سعید محمد را جمع‌آوری کرده و در گزارشی با عنوان «‌استقبال سرد ‌ از ‌سعید محمد» نوشته است: «با گذشت کمتر از یک هفته از استعفای سعید محمد از فرماندهی قرارگاه خاتم و اعلام کاندیداتوری برای 1400 صداهایی مبنی بر اعلام نارضایتی یا عدم موافقت از سوی برخی جریان‌ها و چهره‌های اصولگرایی به گوش می‌رسد. این صداها عمدتا از طیف سنتی و جریان‌های نزدیک یا درون شورای وحدت اصولگرایان به گوش می‌رسد».

شرق 24 اسفند

«آفتاب یزد» تیتر یک خود را به سفر نخست وزیر ژاپن به آمریکا اختصاص داده و تیتر سوالی «ژاپن بازهم میانجی‌ می‌شود؟» می‌نویسد: ««نخست وزیر ژاپن، اولین میهمان خارجی بایدن در کاخ سفید»، این تیتر خبری است که می‌گوید:«جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد از یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن در ماه آوریل (فروردین ۱۴۰۰) در کاخ سفید میزبانی کند.» این خبر را رسانه‌های ایران به نقل از پایگاه اکسیوس اعلام کرده‌اند اگرچه در متن خبر «به احتمال زیاد» نیز خودنمایی می‌کند. برخی گمانه زنی‌ها که از منابع آگاه به روزنامه آفتاب یزد رسیده حکایت از آن دارد که نخست وزیر ژاپن در مسیر عزیمت به کاخ سفید، توقفی چندساعته در تهران خواهد داشت توقفی که «دیپلماسی غیرمستقیم» ایران و آمریکا را بیش از پیش عیان می‌کند. این گمانه‌زنی از چند جهت مهم ارزیابی می‌شود:

* ژاپن در این زمینه یعنی حضور در نقش میانجی سوابق متعددی دارد.

* ایران و ژاپن روابطی دیرینه و مبتنی بر احترام متقابل دارند.

* روابط ایران و ژاپن بیش از سیاسی بودن، اقتصادی است.

*ژاپن از نخستین کشورهایی است که در پی تحریم‌های چندجانبه‌ی آمریکا علیه ایران روابط تجاری خود با تهران را قطع کرد».

این روزنامه اصلاح‌طلب همچنین در یکی از گزارش‌های غیر سیاسی خود به کلاب‌هاوس و دعوت‌نامه‌هایش که گویا تا 500 هزار تومان فروخته می‌شود، می‌پردازد. آفتاب یزد نوشته است: « عضویت در این شبکه اجتماعی تنها از طریق دعوتنامه امکان‌پذیر است و از آنجا که رقابت بر سر عضویت در کلاب هاوس زیاد شده، بازار فروش دعوت‌ها هم در سایتی مانند «دیوار» داغ شده است. یعنی هر کس برای فروش دعوتنامه این شبکه اجتماعی رقم‌های عجیبی درنظر گرفته است. این قیمت‌ها معمولا از ۵۰هزارتومان شروع می‌شود تا ۵۰۰هزار تومان. قسمت جالب ماجرا اینجاست که تضمینی وجود ندارد که فرد با پرداخت چنین مبلغ بالایی، بتواند به طور صددرصد در کلاب هاوس عضو شود. یعنی ممکن است از این طریق مورد کلاهبرداری قرار بگیرد. نکته دیگر آنکه کلاب هاوس اکنون فقط روی سیستم عامل iOS در دسترس است و هر کاربری که موبایل‌های آیفون را در اختیار داشته باشد قادر به دانلود اپلیکیشن، گوش سپردن به مکالمات و مشارکت در آن‌ها است.»

آفتاب یزد 24 اسفند

«اعتماد» تیتر یک امروز خود را به اقتصاد و برآورد قیمت خرید اقلام خوراکی شب عید اختصاص داده است. گروه اقتصادی اعتماد در این گزارش با عنوان «اجناس فراوان جیب‌های خالی» می‌نویسد: «مقایسه سقف قیمت‌های اعلامی میوه‌های شب عید در اسفند 99 و مقایسه‌اش با اسفند 98 نشان از افزایشی بین 11 تا 68 درصدی قیمت‌ها دارد. هر چند در خصوص آجیل قضیه متفاوت‌تر است. با استناد به قیمت‌های جمع‌آوری شده از بازار، قیمت هر کیلو آجیل مخلوط 150 تا 170 هزار تومان است. این در حالی است که در اسفند 98 قیمت هر کیلو آجیل مخلوط 60 تا 80 هزار تومان گزارش شده بود. ... با استناد به گزارش مرکز آمار از قیمت خوارکی‌ها، هزینه یک خانواده برای خرید سبد «ده کیلو برنج ایرانی، یک کیلو گوشت گاو، یک کیلو گوشت گوسفند، یک کیلو مرغ، ‌تخم‌مرغ، کره، شیر، پنیر، ماست، ماکارونی، روغن مایع، رب گوجه‌فرنگی، قند، شکر و چای» بدون در نظر گرفتن حبوبات در فروردین حدود 586 هزار تومان بود که در بهمن ماه به 963 هزار تومان رسید. افزایش 64 درصدی هزینه خانواده‌ها بر یک سبد مشخصی از کالا و خدمات در حالی است که حقوق افراد در طول سال تغییری نکرده است.»

اعتماد 24 اسفند

«آرمان ملی» اظهارات دیروز کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان را مصداق «ناکامی اول نظامیان برای انتخابات» دانسته و در گزارشی که تیتر یک هم شده است، نوشته «عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره اینکه کسانی که سابقه نظامی داشته‌اند، می‌توانند در انتخابات کاندیدا شوند، گفت: «اگر رویه شورای نگهبان را بررسی کنید، منع قانونی برای کسانی که سابقه نظامی داشته‌اند وجود ندارد و اگر انتخاب شوند قطعا دیگر نظامی نخواهند بود اما دخالت نظامیانی که سوگیری داشته باشند منع شده است.» او درباره اینکه آیا دیدگاه امام (ره) درباره فعالیت سیاسی افراد تاثیری در تایید صلاحیت آنها دارد یا خیر، گفت: «دخالت نظامیان به مفهوم جهت‌گیری ممنوع است ولی برای شرکت در انتخابات منعی ندارند.» با توجه به متن وصیت‌نامه بنیان‌گذار انقلاب، به‌نظر می‌رسد مقصود کدخدایی از به‌کارگیری کلمات «سوگیری» و «جهت‌گیری» قرار گرفتن در دسته‌بندی‌های جریانی است که امام راحل صراحتا از آن منع کرده‌اند. در این صورت اگر حتی با توجه به این تفسیر از فرامین امام خمینی (ره) نظامیان بتوانند در انتخابات حضور پیدا کنند، نه تنها نباید جهت‌گیری مستقیمی در امور سیاسی داشته باشند(!) بلکه به دلیل نبود اتصال حزبی، از پشتوانه کارشناسی و مدیریتی مناسب نیز برخوردار نخواهند بود.

این روزنامه اصلاح‌طلب همچنین گفت‌وگویی دارد با قاسم محبعلی دیپلمات پیشین که تاکید می‌کند «دیپلماسی جاده یک طرفه نیست؛ به بایدن فرصت دهید».

آرمان ملی 24 اسفند

«وطن امروز» ظریف را عکس یک کرده و در حالی که فوتبال و دیپلماسی را بهم آمیخته با تیتر «دیپلماسی دقت کن!» نوشته است: «چگونه لابی‌های مخفیانه AFC با برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس و انفعال دستگاه دیپلماسی کشور 2 لبه قیچی علیه فوتبال ایران شدند».

این روزنامه اصولگرا سعی کرده که «در پایان سال سخت 99 مهم‌ترین نیاز جامعه ایران در مواجهه با دشواری‌های وضعیت موجود» را بیابد لذا با عنوان «امید به تغییر» می‌نویسد: «در شرایطی که جریانات ضدانقلاب و غربگرا ادامه پروژه سازش را وابسته به ناامیدی جامعه و القای حس بن‌بست می‌بینند لزوم احیای امید با ترسیم مختصات تغییر مدیریت در سال1400 ضروری است».

وطن‌امروز همچنین گزارشی دارد درباره دلایل شکل‌گیری بالاترین نرخ تورم اقلام خوراکی‌۲ ‌دهه اخیر در سال ۹۹ و با تیتر «سال گران!» می‌نویسد «شبکه توزیع هوشمند به دلیل تزاحم منافع در دولت پیگیری نمی‌شود».

وطن امروز 24 اسفند

«کیهان» تیتر یک امروز خود را از گزارش نشریه آمریکایی ویک وام گرفته و نوشته است «آمریکا به ایران بدهکار است ایران حق دارد به آمریکا اعتماد نکند». به گزارش این روزنامه اصولگرا «نشریه ویک در مطلبی نوشت، آمریکا با خروج یک‌جانبه از برجام و وارد کردن خسارات اقتصادی از طریق بازگرداندن تحریم‌ها، به ایران بدهکار است و باید دِین خود را ادا کند.»

حسین شریعتمداری نیز در یادداشت امروز خود با عنوان «تا آستین به قصد تو بالا زدیم ... » بیانات اخیر مقام معظم رهبری به مناسبت عید مبعث را مورد توجه قرار داده و نوشته است: « اولاً؛ برای تحقق حیات طیبه باید احکام الهی و قوانین اسلامی اجرا شود و ثانیاً؛ اجرای احکام الهی و قوانین اسلامی نیازمند قدرت سیاسی، یعنی حکومت اسلامی است. برخی از افراد و جریاناتی که تشکیل حکومت اسلامی در زمان غیبت حضرت بقیهًْ‌الله - ارواحنا لتراب مقدمه الفداء - را نفی می‌کنند، چه بدانند و بخواهند و چه ندانند و نخواهند، اجرای احکام الهی و قوانین اسلام و به بیان گویاتر، اسلام را نفی کرده و این باور انحرافی را ترویج می‌کنند که مردم در دوران غیبت به اسلام نیازی ندارند!»

کیهان 24 اسفند

«جوان» در تیتر یک امروز خود با عنوان «پیغام و پسغام در بازار برجام» نوشته است: «کاخ سفید دیدگاه‌هایش را درباره نحوه بازگشت به برجام از طریق شرکای اروپایی برای ایران فرستاده و محمدجواد ظریف هم طی یک نامه پنج صفحه‌ای، موضع ایران را در این باره به طرف اروپایی منتقل کرده است؛ نامه‌ای که البته به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه، حاوی هیچ طرح مشخصی نیست.»

این روزنامه اصولگرا عکس یک خود را نیز به بررسی وضعیت و البته «حرف و حدیث در بازار مرغ» اختصاص داده و نوشته است: «هفته گذشته، ستاد تنظیم بازار اعلام کرد که عرضه مرغ در چهار منطقه در تهران صورت گیرد تا مردم در مناطق مختلف تهران به آسانی بتوانند مرغ خریداری کنند و همزمان عرضه مرغ حواله‌ای را حذف و فقط به دارندگان جواز کسب در تهران و شهرستان‌ها مرغ تحویل داده شود. با اتخاذ این تصمیم نه تنها مشکل تأمین مرغ رفع نشد، بلکه باعث شد در سه منطقه عرضه‌کننده مرغ نایاب و فقط در یک منطقه عرضه صورت گیرد.»

جوان 24 اسفند

«ایران» امروز در صفحه نخست خود غیر از تبلیغ سالنامه موضوع قابل اعتنایی ندارد. این روزنامه دولتی همچنین به نقل از رئیس جمهور وعده داده که روند واکسیناسیون سرعت می‌گیرد. در سالنامه ایران نیز گویا بررسی شده که یک قرن تحولات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بر ایران چه تأثیری گذاشته است. ضمن اینکه چشم‌انداز سال 1400 ترسیم شده است.

ایران 24 اسفند

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت