نامزدهای قطعی و غیر قطعی

کد خبر: 1056215

تا کنون ۷ چهره سیاسی به طور رسمی و تلویحی حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را تایید کرده‌اند.

گروه سیاست سایت فردا - فرصت زیادی تا انتخابات ریاست جمهوری باقی نیست و هنوز هم نام‌های بسیاری مطرح است که معلوم نیست دست آخر کاندیدا بشوند یا نشوند. نگاهی به اسامی آنهایی که آمده و آنهایی که نیامده‌اند اما مشخص می‌کند که گزینه‌های اصلی همچنان در حال رصد اوضاع و سبک و سنگین کردن شرایط هستند. تا کنون 7 چهره سیاسی رسما و تلویحا ورود خود به رقابت‌های پیش رو را اعلام کرده‌اند اما بسیاری نیز هنوز خودشان و ما را در بلاتکلیفی نگه داشته‌اند. 

آنهایی که آمده‌اند

در میان نامزدهایی که به صورت رسمی اعلام حضور کرده‌اند اسم سه نفر بیش از بقیه به چشم می‌خورد؛ سردار سرتیپ پاسدار «حسین دهقان»، سردار سرتیپ پاسدار «سعید محمد» و سردار سرلشکر پاسدار «محسن رضایی». حسین دهقان، وزیر پیشین دفاع و مشاور نظامی فرمانده کل قوا، از اولین نفراتی بود که وارد سیزدهمین کارزار انتخاباتی شد؛ از مواضع او پیداست که قصد ائتلاف کردن یا کنار رفتن به نفع شخص دیگری را ندارد. وی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: به هیچ جریان سیاسی وابستگی ندارم، با هیچ فردی ائتلاف نخواهم کرد و به نفع هیچ کس کنار نخواهم کشید.

سردار دیگری که با استعفایش از فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا حضور احتمالی خود در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم را رسمی کرد و به گمانه زنی‌ها پایان داد، سردار سعید محمد بود؛ او که هنوز معلوم نیست کدام جریان سیاسی را نمایندگی می‌کند، در ویدیویی که به تازگی  منتشر کرده  گفته که «راه سختی در پیش دارم، اما محکم جلو خواهم رفت. وی هم اکنون به عنوان مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران هم منصوب شده است.»

محسن رضایی نیز به صورت تلویحی اعلام آمادگی خود را برای حضور در انتخابات دوره سیزدهم اعلام کرده است. او در همین مدت کوتاه سفر‌هایی به استان‌های فارس، خراسان رضوی و مرکزی داشته است. خودش می‌گوید هنوز برای حرف زدن درباره حضورش زود است، اما در عین حال هم داوطلبی را تکذیب نمی‌کند. 

رئیس پیشین صدا و سیما و عضو شورای عالی فضای مجازی که خود را «بازیکن روی نیمکت نظام» می‌داند، چهره دیگری است که نسبت به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم ابراز تمایل کرده است؛ عزت الله ضرغامی اولین نفری بود که از احتمال گزینه‌شدنش در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ سخن گفت. او در پاسخ به سوالی در مورد نامزد شدنش در انتخابات ریاست جمهوری گفت: من سرباز نظام هستم و اگر بگویند ریاست صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را بر عهده بگیر می‌آیم و در مورد انتخابات ۱۴۰۰ هم اگر احساس وظیفه کنم داوطلب خواهم شد.

 

علی مطهری نماینده سابق مجلس شورای اسلامی چهره دیگری است که نامزدی خود را برای ورود به پاستور اعلام کرده است؛ او در حالی وارد رقابت‌های انتخاباتی شده که در انتخابات مجلس یازدهم از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد و از ورود به ساختمان بهارستان بازماند؛ مطهری در این باره معتقد است که دلیلی بر رد صلاحیتش برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ وجود ندارد. او در پاسخ به این سوال که به نمایندگی از کدام جریان وارد عرصه انتخابات شده گفت: من به شکل مستقل وارد شدم و خودم را اصلح می‌دانم.

چهره دیگری که از قصد خود به عنوان نامزد ریاست جمهوری خبر داد یک اقتصاد دان بود؛ «حسن سبحانی»، نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر با اعلام نامزدی خود برای انتخابات نوشت: به عنوان استاد اقتصاد دانشگاه تهران و انذاردهنده همیشگی نسبت به سیاست‌های اقتصادی فلاکت بار بعد از جنگ و با این باور که به پشتوانه سال‌های طولانی تجربه تقنینی و اجرایی، می‌توان رشد تخریب در اقتصاد را متوقف نمود قصد خود را برای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ به آگاهی می‌رسانم.

باید به ادامه این فهرست نام «محسن رهامی» را هم افزود؛ روحانیِ اصلاح‌طلبی که از قصد خود برای نامزدی در انتخابات ۱۴۰۰ خبر داده است. او نماینده دوره‌های اول و دوم مجلس شورای اسلامی و عضو شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان بود. رهامی درباره حضورش در انتخابات گفته است: در مورد حضور من کار‌هایی از مدت‌ها قبل شروع و جلسات مستمری تشکیل شده و اگر فضا فراهم شود به عنوان نامزد واحد به میدان خواهم آمد. البته تاکنون رهامی از سمت احزاب اصلاح طلب هیچ حمایت رسمی نشده است.

نامزدهای غیر قطعی

در هر دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا اما هنوز هم چهره‌های سیاسی بسیاری هستند که سکوت پیشه کرده و تصمیم نگرفته یا اعلام نکرده‌اند قصد آمدن دارند یا ندارد. از علی لاریجانی و ظریف گرفته تا روسای دو قوه قضاییه و مقننه که اگرچه خودشان بارها تلویحا تکذیب کرده‌اند، اسمشان از فهرست گمانه‌زنی‌ها خط نخورده است. تکلیف افرادی مثل اسحاق جهانگیری، محسن هاشمی و حتی سید حسن خمینی که این روزها اصلاح‌طلبان در حال فضاسازی برای ورود وی هستند اما هنوز معلوم نیست.سعید جلیلی یا افرادی مثل رستم قاسمی، قاضی‌زاده قاشمی، مسعود پزشکیان را نیز به این فهرست افزود.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت