توصیه ظریف به دولت بایدن: سریع‌تر عمل کنید

کد خبر: 1056501

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران بار دیگر با تکرار مواضع پیشین تأکید کرد که ایران، فوراً پس از بازگشت کامل آمریکا به برجام، به اجرای کامل این توافق هسته‌ای بازمی‌گردد و بنابراین نیازی به مذاکرات بیشتر در این خصوص نیست.

خبرگزاری فارس: «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در گفت‌وگو با «مرکز سیاست‌ اروپا» با تأکید بر لزوم بازگشت کامل ایالات متحده به تعهداتش ذیل برجام گفت: «ما آمادگی داریم تا پس از بازگشت ایالات متحده به اجرای برجام، فوراً به اجرای کامل برجام بازگردیم. به همین سادگی. ما نیازی به مذاکرات بیشتر نداریم».

وی سپس ادامه داد: «به محض آنکه ایالات متحده آمریکا به اجرای تعهداتش ذیل برجام بازگردد، ما می‌توانیم گفت‌وگوهای بیشتری با گروه ۱+۵ داشته باشیم تا آن زمان، دلیلی برای هرگونه مذاکره وجود ندارد».

برجام با تمام نقص‌هایش بهترین توافقی بود که می‌توانستیم داشته باشیم

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران با اشاره به این نکته که برجام نقطه‌ ضعف‌هایی هم دارد گفت: «رسیدن به توافق همیشه شامل "بده و بستان‌هایی" می‌شود. از چشم‌انداز ما نقص‌هایی در برجام وجود دارد و از نقطه نظر شرکای غربی (طرف‌های برجام) نیز نقص‌هایی در این توافق وجود دارد اما با این وجود، این، بهترین توافقی بود که ما می‌توانستیم داشته باشیم».

وزیر خارجه ایران سپس توضیح داد: «دولت فعلی ایالات متحده یا دولت بعدی این کشور نمی‌توانند به توافقی بهتر از برجام با ایران دست یابند؛ خواه با این دولت (کنونی ایران) و خواه با هر دولت آتی ایران».

اتحادیه اروپا نقش مهمی در بازگشت آمریکا و ایران به برجام دارد

ظریف با اشاره به خروج یکجانبه ایالات متحده از برجام علیرغم مخالفت دیگر طرف‌های این توافق هسته‌ای و پایبندی جمهوری اسلامی به تعهداتش ذیل برجام بر مسئولیت اروپا در حفظ این توافق تأکید کرد و گفت: «اتحادیه اروپا می‌تواند نقش بسیار مهمی را در بازگشت به برجام ایفا کند. امیدوارم که سه کشور اروپایی (آلمان، انگلیس و فرانسه) و اتحادیه اروپا همچنین درک کنند که در اینجا مقصر ایالات متحده و نه ایران است».

آمریکا عادت دارند تحمیل کند و ایران هم مقاومت می‌کند

وی سپس با انتقاد از انفعال کشورهای اروپایی در قبال تعهدات برجامی گفت: «اروپایی‌ها عادت به سازش دارند. ایران و ایالات متحده این گونه نیستند. آمریکایی‌ها عادت دارند تحمیل کنند و ما عادت داریم مقاومت کنیم. اگر می‌خواهند به حالت تحمیل بازگردند ما هم به حالت مقاومت بازمی‌گردیم. به همین سادگی. بنابراین زمان آن رسیده است که تصمیم بگیریم که آیا می‌خواهیم سازش کنیم یا این که مسیرهای قبلی خود (تحمیل و مقاومت) را ادامه دهیم؟»

بایدن و ترامپ عملکرد متفاوتی نداشته‌اند

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با انتقاد از سیاست‌های دولت‌های آمریکا در قبال جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد که دولت «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا عملکرد متفاوتی در مقایسه با دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور پیشین آمریکا نداشته است.

دولت بایدن فرصت اندکی برای بازگشت به تعهدات برجامی دارد

ظریف با اشاره به این مطلب که با توجه به نزدیک شدن فصل انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، دولت بایدن زمان چندان زیادی برای بازگشت به تعهداتش ذیل برجام ندارد، گفت: «زمانی که وارد فصل انتخابات شویم، دولتی خواهیم داشت که چندان دیگر کارآیی کامل نخواهد داشت و ۶ ماه تا روی کار آمدن یک دولت جدید زمان می‌برد...پس توصیه می‌شود که آمریکا سریع‌تر عمل کند و این نیاز دارد که آنها خجالت را کنار بگذارند و اقداماتی را که باید انجام دهند».

آیا اروپا و آمریکا حاضرند فروش سلاح به منطقه ما را متوقف کنند؟

رئیس‌ دستگاه دیپلماسی ایران در خصوص احتمال مذاکره جمهوری اسلامی ایران با کشورهای دیگر در خصوص موضوعات موشکی و منطقه‌ای گفت: «مذاکره درباره برجام به طور کامل انجام گرفته است....دوم آنکه بحث برنامه موشکی ربطی به تسلیحات اتمی ندارد، ما تسلیحات اتمی نداریم، قرار نیست تسلیحات اتمی داشته باشیم...مسئله بعدی موضوع منطقه‌ای است که ما آمادگی داریم درباره مسائل منطقه‌ای وارد گفت‌وگو شویم اما باور کنید که ایالات متحده و اروپا باید اقدامات بیشتری انجام دهند. آیا حاضرند فروش تسلیحات به منطقه ما را متوقف کنند؟ آیا اروپا حاضر است فروش تسلیحات به عربستان را متوقف کند؟»

اوضاع یمن تنها از طریق مردم یمن رفع می‌شود

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران در خصوص حل مسئله یمن گفت: «اوضاع یمن تنها باید از طریق مردم یمن حل شود و این در طرح ما نیز وجود دارد...عربستان اقدامات کافی برای رسیدن به توافقی با هدف پایان دادن به درگیری‌های یمن، انجام نمی‌دهد».

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا اردیبهشت ماه سال ۱‍۳۹۷ با نقض تعهدات آمریکا در برجام به مشارکت کشورش در آن توافق پایان داد. ترامپ در آن زمان گفته بود خواستار رسیدن به توافقی «قوی‌تر و طولانی‌تر» است که در آن به همه زمینه‌های محل اختلاف با ایران از جمله برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران پرداخته می‌شود.

تئوری ترامپ این بود که پیگیری سیاست موسوم به کارزار «فشار حداکثری» که او بعد از خروج از برجام آن را اعلام کرده بود می‌تواند جمهوری اسلامی ایران را به مذاکره بر سر توافقی قوی‌تر از برجام وادار کند. او روز ۲۰ ژانویه سال جاری میلادی در حالی از قدرت کنار رفت که در تحقق این هدف شکست خورده بود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت