نقشه احمدی نژاد برای بازگشت به پاستور !؟

کد خبر: 1056608

این روزها تحرکات احمدی‌نژاد گمانه‌زنی‌ها درباره حضور مستقیم یا غیرمستقیم او در رقابتهای انتخابات ریاست‌جمهوری را افزایش داده است.

گروه سیاست سایت فردا - احمدی‌نژاد همیشه شبیه یک معما بوده است. از آن وقتی که رئیس جمهور بود و بعد از هر سخنرانی به نحوی خبرساز می‌شد گرفته تا حالا که برای بازگشت به پاستور هر کاری می‌کند. از نامه نگاری با داخلی‌ها خارجی‌ها گرفته تا ویدئوهای فارسی و انگلیسی، مصاحبه با رسانه دوست یا معاند و حتی شایعه پراکنی درباره برخورد با هودارانش و احتمال ترور خودش!

تحرکات اخیر او بسیار مورد توجه قرار گرفته زیر با آن سابقه رد صلاحیتی که دارد و این اشتیاقی که برای دوباره رئیس جمهور شدن از خود نشان می‌دهد، احتمالا بار دیگر خبرساز خواهد بود. اگرچه به باور برخی این بار هوشمندی بیشتری به خرج داده و به جای کاندیداتوری و رد صلاحیت از نامزد دیگری حمایت می‌کند.

نقشه‌او هرچه که باشد قطعا برای بازگشت به قدرت است. سفرهای اخیر نیز شاهد خوبی است بر این مدعا. تلاش احمدی‌نژاد برای رسیدن به این هدف حتی از خیلی وقت قبل‌تر شروع شده است، چنانچه  چندی پیش هم غلامعلی حداد عادل رئیس شورای ائتلاف نیرو‌های انقلاب با  اشاره به برخی اخبار در مورد گزینه‌های مورد حمایت احمدی نژاد اظهار کرد: «آمدن احمدی نژاد را اصلا به عنوان شوک انتخابات در نظر نگیرید؛ یعنی تکلیف روشن است.  زیاد تحت تاثیر موضع‌گیری و فضای مجازی و حرف‌زدن‌ها نباشید. چنین اتفاقی نخواهد افتاد، دفعه قبل هم نیفتاد، حالا که ۴ سال هم گذشته و بدتر هم شده است. این دفعه دلایلش بیشتر است؛ بنابراین به این فکر نکنید.»

اینکه احمدی‌نژاد از چه راهی می‌خواهد وارد میدان شود اما هنوز معلوم نیست و حسابی توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده است. مثلا باشگاه خبرنگاران جوان در گزارشی سعی کرده به این پرسش پاسخ دهد که «آیا احمدی‌نژاد شورای نگهبان را دور خواهد زد؟» و می‌نویسد: چندی پیش بود که روزنامه اعتماد نوشت «چنانچه احمدی‌نژاد مجوز حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ را دریافت نکند، این احتمال وجود دارد که با حمایت از یک نامزد اجاره‌ای، شورای نگهبان را دور بزند و در تشکیل دولت آینده سهیم شود.» همزمان با گفتن این صحبت‌ها نام چند نفر هم به عنوان نامزد احتمالی انتخابات آینده اعلام شد؛ افرادی نظیر رستم قاسمی، غلامحسین الهام و عزت‌الله ضرغامی. موضوعی که حسین کنعانی مقدم فعال اصولگرا هم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان آن را تایید کرده و در این باره گفته است: «احتمالا احمدی نژاد در انتخابات تایید صلاحیت نشده و آرای خود را به سبد یکی از نامزدهای مدنظرش منتقل خواهد کرد.» او همچنین با اشاره به نام‌هایی همچون رستم قاسمی، ضرغامی و الهام  گفت: «اینها همواره گعده های خود را با احمدی نژاد دارند و هنوز موضع‌گیریِ خاصی هم درباه احمدی نژاد نداشته اند و خیلی محتمل  است که به نیابت از او وارد شوند.»حال اما شاید بد نباشد که به سوابق هر یک از این اسامی مطرح شده نگاهی بیاندازیم.

رستم قاسمی نهمین وزیر نفت جمهوری اسلامی است که سال‌های ۹۰ تا ۹۲ با دولت دوم محمود احمدی‌نژاد همکاری کرد. او در مصاحبه‌ای در پاسخ به این پرسش که با توجه طرح نام‌تان به عنوان یکی از نامزد‌های انتخابات ریاست‌جمهوری آیا به شرکت درانتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ فکر می‌کنید یا خیر؟ گفت: «هر کسی ممکن است به خیلی چیز‌ها فکر کند، فکر کردن که مشکلی ندارد.»

پیش از این نیز خبر‌های غیررسمی حاکی از آن بود که فعالیت انتخاباتی‌اش را آغاز کرده و گفته می‌شود که اتاق فکر انتخاباتی او با همراهی جمعی از اعضای هیات دولت محمود احمدی‌نژاد در حال پیشبرد اهداف خود است.

رستم قاسمی

عزت‌الله ضرغامی رئیس اسبق صداوسیما هم قبلا در گفت‌وگویی از دیدار اخیرش با محمود احمدی‌نژاد خبرداد و گفت: «سه هفته قبل منزل احمدی‌نژاد بودم؛ به ما شام هم داد که این دیدار در حدود چهار ساعت به طول انجامید. دو نفر دیگر هم بودند که از ذکر نام آنها معذورم. بحث‌های ما در فضای سیاسی کشور بود. دغدغه‌هایی که ما در این دیدار مطرح کردیم بیشتر دلسوزی‌هایی بود که نسبت به یکدیگر داشتیم. نکته دیگر اینکه من دوست داشتم دیدگاه‌های احمدی‌نژاد را پس از دستگیری مشایی و بقایی بشنوم و به همین دلیل نیز در این زمینه صحبت کردیم.»

ضرغامی

غلامحسین الهام هم سخنگوی دولت محمود احمدی نژاد، وزیر دادگستری و رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بود. الهام دارای مدرک کارشناسی حقوق قضائی از دانشگاه تهران، کارشناسی ارشد و دکترای حقوق جزا و جرم‌شناسی از دانشگاه تربیت مدرس است. الهام در مرداد ۱۳۸۹ توسط محمود احمدی نژاد به عنوان مشاور حقوقی رئیس جمهور منصوب شد. وی در ۱۰ آبان‌ماه سال ۹۱ مجدداً به عنوان سخنگوی دولت معرفی و در ۲۱ آذر منصوب گردید و ظاهرا احمدی‌نژاد علاقه زیادی به او دارد.

الهام

حال اما باید دید که احمدی نژاد در نهایت پشت لوای کدام یک از این نام‌ها وارد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد. آیا احمدی‌نژاد مستقیم وارد انتخابات می‌شود یا با گزینه اجاره‌ای شورای نگهبان را دور می زند

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت