رهامی: یک خاتمی با نگاه نو هستم

کد خبر: 1057538

رهامی گفت: آقای رئیسی 16میلیون رای آوردند و من بیشتر رای خواهم آورد و ایشان را شکست می‌دهم.

گروه سیاست سایت فردا – یکی از اولین اصلاح‌طلبانی که کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری 1400 را رسما اعلام کرد، محسن رهامی دبیرکل انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه ها است. رسانه‌ها و تحلیل‌گران سیاسی تقریبا این اعلام کاندیداتوری را جدی نگرفته و اعتنای چندانی به وی نکرده‌اند. خودش گفته بود «با مشورت هایی که شده، تایید صلاحیت می شوم» اما به فرض صحت این ادعا، پتانسیل تایید صلاحیت شدن نیز برای آنکه نظر اصلاح‌طلبان به او جلب شود کافی نبوده است. به نظر نمی‌رسد که او گزینه مورد اجماع باشد و در این وضعیت که هر یک از احزاب در جریان اصلاحات چندین گزینه ردیف کرده و بخش اعظمی هم طرفدار معرفی چهره شاخص همچون سیدحسن خمینی و امثال او هستند؛ شانسی داشته باشد.

با این وجود شاهدیم که رهامی نه تنها امید خود را از دست نداده که بسیار هم به آینده خود در این انتخابات خوشبین است! اظهارات وی در گفت‌وگوی امروزش با خبرآنلاین مصداق این ادعا است.

رهامی مدعی است که یک خاتمی نوگرا است و شاید هم 20 میلیون رای بیاورد!

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب به خبر آنلاین گفته است: «اگر تایید صلاحیت شوم، یک روحانی با حرف های جدیدتر یا یک خاتمی با یک نگاه نوتر در مسائل حقوقی و اجتماعی هستم. یک خاتمی که در عین حال تکنوکرات است، در دانشگاه های داخل و خارج کشور سالها کار کرده، یک وکیل مدافع حرفه ای حقوق شهروندی و مدافع آزادی های اساسی مردم با سابقه بیش از ۳۰ سال در داخل و خارج از کشور هستم. شاید خیلی از افراد این سوابق را نداشته باشند.»

وی همچنین وعده می‌دهد که از در تعامل با مجلس درآید  و می‌گوید: «راه حل ها را از طریق تعامل می توان پیدا کرد و این تعامل را آن زمانی که در حال حاضر که مسؤلیت ریاست جمهوری ندارم، انجام می دهم. دفتر من به عنوان مرکز بنیاد بین المللی صلح، مرکز چنین گفتمانی بوده است. ... بخشی از راه حال ها هم به جدیت و مصمم بودن خود رییس جمهور، داشتن اراده قاطع در استیفای حقوق، اختیارات مربوط به رییس قوه مجریه ، و به عنوان بالاترین مقام رسمی کشور ، بعد از مقام معظم رهبری  است. قطعا اگر توفیق پیدا کرده   و در آن جایگاه قرار بگیرم، تمامی حقوق این جایگاه را با تمامی توان استیفا می کنم.»

وعده‌های او اما به همینجا ختم نشده و به رسم همه انتخابات‌ها مباحثی چون آزادی بیان و آزادی‌های مدنی و سیاسی را نیز پیش می‌کشد. او می‌گوید: «برخلاف دوستانی که از دفاع از آزادی، حقوق بشر و حقوق مردم دم می زنند، اما مشخص نیست که دیدگاه آنان چیست و در عمل چه اندازه پایبند وعده هایشان باشند؛ مرور اجمالی بیش از ۴۰ سال از زندگی سیاسی من نشان می دهد که همیشه برای دفاع از حقوق مردم در میدان بوده ام. مثلا وقتی روزنامه سلام بسته شد، تنها کسی بودم که با داشتن مسؤلیت ادارهٔ دانشگاه، وکالت از صدها نفر از دانشجویانی را که به تعطیلی روزنامه سلام اعتراض داشتند ولی با آنها برخورد شده بود و در کوی دانشگاه شدیدا آسیب دیده بودند بر عهده گرفتم و هزینه این حمایت را هم پرداختم. من ده ها پرونده از این نوع فعالیت در دفاع از روزنامه ها دارم و روزنامه خرداد آقای عبدالله نوری نمونه ای از آن ها است. البته این کارها را برای ریاست جمهوری نکرده‌ام چرا که بر اساس اعتقادم عمل کرده و نفع مالی هم برای من نداشته است. بنابراین همواره نشان داده ام که به آزادی بیان اعتقاد دارم، حرف هایم را گفته و انتقاد نیز کرده‌ام تا جایی که کاری از دستم برآمده دفاع کرد و هزینه‌اش را هم پرداخته ام.»

رهامی استقبال مردم و سیاسیون از کاندیداتوری خود را خوب ارزیابی کرده و معتقد است که شانس رای‌آوری او کم نیست. از همین رو هم می‌گوید: «اگر اصلاح طلبان بر روی فردی اجماع کرده و  از من حمایت کنند، به لحاظ توانایی های فردی و زمینه اجتماعی و سیاسی از عهده این اشخاص می توانم برآیم. آقای رئیسی  16میلیون رای آوردند و من بیشتر رای خواهم آورد و ایشان را شکست می دهم. »

او حتی در ذهن خود کابینه را نیز تشکیل داده است و در این باره می‌گوید: «در حال حاضر در کمیته ها و کارگروه های خود عمدتا بر روی برنامه های حوزه ها، وزارتخانه و معیارهای وزرا کار می کنیم و درباره مصادیق، هنوز تصمیم قطعی نگرفته ایم. فعلا روی اشخاص مختلف  مطالعه می کنیم. به نظرم آقای ظریف یا شخصی در حد توانایی او، برای پست وزارت خارجه مناسب است. من عنوان دولت خود را قانون و توسعه نام گذاری کرده‌ام، اگر توسعه را به عنوان یک محور در نظر بگیریم، کسی به عنوان معاون اول باید روی کار بیاید که در این زمینه کار کرده و دیدگاه قوی داشته باشد. نظر من بیشتر روی افرادی مانند آقایان عارف و فرجی دانا، وزیر سابق علوم است. معاون اول ریاست جمهوری باید تکنوکراتی توانمند، دارای جایگاه و حرمت مدیریت باشد و طوری نباشد که حرمت خود را فقط از رئیس جمهور بگیرد.آقای فانی، وزیر سابق آموزش و پرورش هم یکی دیگر از گزینه هایی است که در زمینه تعلیم، تربیت و آموزش و پرورش در حال حاضر همکاری نزدیکی داریم و اگر مجالی فراهم شود به نظرم در این زمینه هم کسی با توانایی ایشان باید در کابینه حضور داشته باشد. در حوزه  ورزش و جوانان، هم آقای  گودرزی وزیر سابق ورزش و در زمینه وزارت علوم، آقای نصیری، رییس دانشگاه شهید بهشتی از جمله کسانی هستند که از نظریات‌شان در برنامه ریزی ها بهره مند هستیم و برای وزارت خانه های مربوطه،  همکاری آنها را مدنظر قرار داده‌ام.»

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت