آخرین وضعیت احیای برجام از زبان دیپلمات روس

کد خبر: 1057756

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین امروز گفت: وضعیت برجام در حال حاضر نامشخص است و امکان احیای توافق هسته‌ای با ایران ظرف یکی دو ماه آینده مورد تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.

خبرگزاری تسنیم: به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین، از جمله آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که امکان احیای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران طی یکی دو ماه آینده مورد تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.

اولیانوف امروز (دوشنبه) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «راسیا-24» این کشور در این باره توضیح داد: «در حال حاضر اوضاع پیرامون ایران نامشخص است. ما اکنون در مرحله انتقالی هستیم و در آینده نزدیک، ظرف 1.5 الی 2 ماه آینده این مسئله مورد تصمیم گیری قرار خواهد گرفت که آیا می‌توان احیای برنامه جامع اقدام مشترک، معروف به توافق هسته‌ای را آغاز کرد یا اینکه این توافقنامه بین المللی تا پایان سال جاری (2021 میلادی) همچنان به صورت نیمه کاره، باقی خواهد ماند.

پیش از این، "آنتونی بلینکن" وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که مقامات واشنگتن بر این عقیده هستند که تهران باید آمادگی خود برای همکاری در چارچوب برجام را ثابت کند.

در این رابطه، "دیمیتری ناویکوف"نائب رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه در واکنش به سخنان بلینکن تأکید کرد: «ایران مبتکر از بین رفتن توافق هسته‌ای نبوده، بنابراین گذاشتن شروط مضاعف از جانب طرف آمریکایی برای بازگشت به برجام، اقدامی نادرست است. در واقع مقامات واشنگتن باید ثابت کنند، آیا واقعا خواستار بازگشت به توافق هسته‌ای هستند یا فقط می‌خواهند وانمود کنند چنین تمایلی دارد؟»

هفته گذشته "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در آستانه سفر خود به پکن، در مصاحبه با رسانه‌های گروهی چینی تأکید کرد، واشنگتن با خارج شدن یکجانبه از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، نه تنها اجرای تعهدات خود را متوقف کرد، بلکه اجرای قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در این باره را برای سایر کشورها نیز ممنوع کرد که این برخورد، نقض شدید حقوق بین الملل است و گویای عدم توانایی کامل آنها در اجرای تعهداتشان است. به گفته وی، مسکو امیدوار است، دولت جدید آمریکا که تمایل خود برای بازگشت به توافق هسته‌ای را اعلام کرده، نیت خود را عملی کند.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت