خبر قاضی‌زاده هاشمی درباره طرح حمایت از مدافعان سلامت

کد خبر: 1061881

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی از تدوین طرح حمایت از مدافعان سلامت خبر داد و در مراسم رونمایی از این طرح به تشریح جزئیات آن پرداخت.

خبرگزاری تسنیم: سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در آیین رونمایی از طرح مدافعین سلامت که عصر امروز با حضور برخی از اعضای کمیسیون بهداشت مجلس و نماینده‌های نهاد‌های مربوطه برگزار شد، طی سخنانی اظهار داشت: بعد از اینکه بنده به عنوان عضو ستاد ملی کرونا انتخاب شدم، کار بررسی نحوه ارائه خدمات به کادر درمانی را آغاز کردیم و به این نتیجه رسیدیم که آن‌چنان از کادر درمانی حمایت صورت نمی‌گیرد.

وی افزود: باید از کادر درمانی پشتیبانی‌هایی انجام بدهیم که وقتی می‌گوییم این عزیزان جان‌شان به خطر می‌افتد، ما به ازای آن، دولت و مجلس نشان بدهند که حاضر است از آن‌ها حفاظت کرده و به آنها خدمات بدهد. البته در این حوزه کمبود نیروی انسانی داریم و متأسفانه در برهه‌ای وقتی مقداری پیک کرونا کاهش یافت، با بخشی از کادر درمانی تسویه‌حساب شد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره جزئیات و مفاد این طرح تصریح کرد: این طرح با کمک جمعی از محققین و پژوهشگران این عرصه آماده شد تا بتوانیم برای حمایت از کادر درمانی گامی برداریم. ما در این طرح، تمامی کادر درمان و حتی کسانی‌که به صورت داوطلبانه تلاش می‌کنند و به صورت کلی یک جامعه فعالان عرصه سلامت در نظر گرفتیم.

قاضی‌زاده هاشمی ادامه داد: تسهیلات مسکن و کمک بلاعوض در عرصه مسکن در نظر گرفته شده تا از این عزیزان پشتیبانی صورت بگیرد و خود مدافعان سلامت، خانواده آنها و والدین شهدای سلامت هم در این زمینه در برگرفته شده‌اند. گروه دیگر خدمات، خدمات درمانی است که از بیمه آغاز می‌شود و به خانواده آن‌ها تعلق می‌گیرد. درباره خدمات بهزیستی نیز تدابیری اندیشیده شده تا فرزندان معلول این عزیزان تحت پوشش قرار بگیرند و نیازهای آن‌ها رفع شود.

وی خاطرنشان کرد: موضوع بعدی، تسهیلات اداری و استخدامی است و 10 درصد ظرفیت استخدام به این قشر فداکار تعلق خواهد گرفت که البته جزئیات آن در متن طرح آمده و 20 درصد سهمیه دوره‌های دکترای تخصصی به این جامعه اختصاص خواهد یافت و هم‌چنین عضویت در اعضای هیات‌های علمی نیز سهمیه‌ای برای این جامعه در نظر گرفته شده است.

نایب رئیس مجلس اضافه کرد: طبق این طرح، بانک‌های عاملی که معرفی خواهند شد موظف به پرداخت تسهیلات 4 درصد تا سقف 200 میلیون تومان به این عزیزان هستند که جزئیات و شرایط آن در متن طرح نگارش شده است.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه امیدواریم این کار به مفهوم ایثارگری در مقابله با کرونا رسمیت بدهد و فعالان این عرصه از خدمات بهتری برخوردار بشوند، خاطرنشان کرد: بلاشک نمی‌توان در برابر تلاش‌های مجاهدانه این عزیزان پاداش مادی در نظر گرفت ولی در حد توان باید از این جامعه حمایت کرد.

به گزارش تسنیم، در این مراسم برخی نمایندگان کادر درمان ضمن تشکر از تهیه این طرح و توجه به فعالان این عرصه، به بیان دغدغه‌ها و مشکلات کادر درمان و هم‌چنین شهدای مدافع سلامت پرداخته و بر لزوم رفع این مشکلات تأکید کردند.

بر اساس این گزارش، این طرح بزودی در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام وصول شده و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت