نامزد اصلاح‌طلبان یک زن است؟

کد خبر: 1061953

اصلاح‌طلبان اگرچه وضعیت انتخاباتی مناسبی ندارد اما اصرار دارند که حتما یک نامزد زن معرفی کنند.

گروه سیاست سایت فردا – وضعیت انتخاباتی اصلاح‌طلبان اصلا خوب نیست و بعد از حذف سیدحسن خمینی از گزینه‌هایشان دچار یک سردرگمی جدی شده‌اند. معلوم نیست که با نامزد حداقلی وارد می‌شوند، سراغ غیر اصلاح‌طلبان مثل لاریجانی یا ظریف می‌روند و یا اینکه معرفی فردی مثل مصطفی تاجزاده دست به انتحار خواهند زند. در همین بین اما حرف از معرفی نامزد زن می‌زنند! آن هم درحالی که خودشان به خوبی واقف هستند که نه شورای نگهبان تا کنون یک زن را تایید صلاحیت کرده و نه زنان فعال سیاسی در چارچوب احزاب موجود آنقدر آب دیده شده‌اند که اکنون مهیای ریاست جمهوری باشند.

با این وجود قصد ندارند که از اقدامات نمایشی خود دست بردارند و شاید هم به دنبال آن هستند که از این طریق سرمایه اجتماعی خود را به تکاپو اندازند. به هرحال، اینطور که به نظر می‌رسد معرفی یک نامزد زن از سوی این جریان قطعی است. مصداق این مدعا اظهارات امروز جواد امام عضو نهاد اجماع ساز اصلاح‌طلبان است که به «برنا» می‌گوید: «دستور کار جبهه اصلاحات از این هفته وارد مصادیق می شود و قطعا در دستورکار، معرفی زنان و مردان توانمند قرار می گیرد و حتما ضرورت دارد در این عرصه به زنان پرداخته شود. ما زنان توانمند داریم ولی باید امکان حضور فراهم شود. در نهایت در حال حاضر محمدرضا خاتمی از ظرفیت های اصلاح طلبان پس از گزینه های حذفی است.»

شاهد دیگر نیز اظهارات اخیر آذر منصوری، سخنگوی جبهه اصلاح‌طلبان است که همین دیروز اعلام کرد براساس مصوبه این نهاد، حضور دست‌کم یک زن میان کاندیداها الزامی است. او گفته بود «فارغ از اینکه شورای نگهبان به چه شکل و شیوه‌ای عمل می‌کند اما این نگاه در این دوره وجود دارد.»

این اقدام به ثمر بنشیند و طلسم تایید صلاحیت شدن زنان را بشکند یا نه، معلوم نیست اما اصلاح‌طلبان انگار تصمیم خود را گرفته‌اند و قصد دارند که با این اقدام تا جایی که می‌توانند به بدنه رای خود یا حداقل نیمی از این بدنه که زنان هستند، امید تزریق کنند. برای همین هم اظهارات مذکور مورد توجه رسانه‌های اصلاح‌طلب قرار گرفته است. مثلا روزنامه «اعتماد» در شماره امروز خود با عنوان «خیز زنان برای ریاست جمهوری» نوشته است: «درخواست برای حضور زنان در این انتخابات در حالی گسترده‌تر شده و شاید بتوان گفت به عنوان یکی از موضوعات مهم در دستورکار اصلاح‌طلبان قرار دارد که چندی پیش معصومه ابتکار، معاون امور زنان رییس‌جمهوری نیز اعلام کرد: «شورای نگهبان تاکنون نگفته که زنان نمی‌توانند نامزد شوند؛ پس کلمه رجل محدودیتی از نظر جنسیت ندارد. زنان شایسته و توانمند هم در انتخاب و دخالت در سرنوشت خود و استفاده از این حقی که با فداکاری، ایثار و خون شهدا به دست آمده، بهره ببرند که اگر چنین نکنند بعدها برای ما فقط شرمندگی و سرخوردگی می‌ماند. » به نظر می‌رسد زنان حضوری متفاوت در انتخابات ریاست‌جمهوری پیش‌رو داشته باشند؛ چراکه به نظر می‌رسد علاوه بر اصلاح‌طلبان، حتی برخی اصولگرایان نیز به این باور رسیده و بعید نیست دست‌کم یک زن  اصولگرا را  به  نام‌نویسی  تشویق  کنند.»

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها