مقدمات ورود لاریجانی در کلاپ‌هاوس فراهم می‌شود؟

کد خبر: 1061969

برخی نزدیکان علی لاریجانی معتقد هستند که او در لحظه آخر ثبت نام خواهد کرد.

گروه سیاست سایت فردا – علی لاریجانی از جمله چهره‌های سیاسی است که از مدت‌ها قبل نامش در فهرست گمانه‌زنی‌های انتخاباتی قرار گرفت و تصور می‌شد که در این دور از انتخابات ریاست جمهوری نقشی جدی در صحنه سیاست کشور ایفا کند. هرچه به انتخابات نزدیک شدیم اما با توجه به اصرار بخشی از اصلاح‌طلبان به حمایت از یک نامزد اصلاح‌طلب خالص و گرایش این جریان به کاندیداتوری سید حسن خمینی و بعد هم چرخش به سوی رادیکال‌ها، از شانس لاریجانی کاسته شد.

اگرچه بعضا شایعات درباره دیدارهای او با اصولگرایان به گوش رسید و برخی از وی به عنوان گزینه شورای وحدت بعد از رئیسی نام بردند، اما واقعیت آن است که علی لاریجانی بیش از اصولگرایان روی حمایت اصلاح‌طلبان حساب کرده بود و اخیرا تردیدهایی در زمینه کاندیداتوری کرده است.

با این وجود برخی چهره‌های نزدیک به او دست از تلاش برنداشته و درصدد هستند که هر طور شده فضای کاندیداتوری وی را فراهم کنند. مصداق این تلاش‌ها تشکیل یک اتاق کلاپ هاوسی با عنوان «علی لاریجانی، چرا نمی‌آید؟» بود که محلی برای گفت‌وگوی بهروز نعمتی، محمدعلی وکیلی و چند نفر از فعالان سیاسی در این شبکه اجتماعی شد.

همین اتاق هم شائبه تشکیل ستادهای انتخاباتی لاریجانی را مطرح کرد و مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفت. مثلا سایت رویداد 24 نوشت: «در شبکه اجتماعی کلاب هاوس اتاقی تشکیل شده که فعالان سیاسی در آن در خصوص وضعیت علی لاریجانی در آستانه انتخابات۱۴۰۰ صحبت می‌کنند. گفتگوها در این اتاق از ساعت ۲۲ شروع شده است. بهروز نعمتی، محمد علی وکیلی، مسعود بهنود، محمد علی ابطحی، صادق خرازی از جمله افراد حاضر در این بحث هستند. علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی تاکنون برای حضور یا عدم حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام موضع نکرده است، ولی بسیاری از فعالان و نزدیکان او معتقدند که او فعلا در حال بررسی شرایط است و اگر از پیروزی خود اطمینان حاصل کند، در لحظات آخر برای حضور در انتخابات ثبت نام خواهد کرد.»

در ادامه این گزارش نیز بخشی از مطالب عنوان شده در این اتاق آمده است:

علی لاریجانی کاندیدای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری است

بهروز نعمتی در پاسخ به این سوال که لاریجانی می‌آید یا نه گفت: علی لاریجانی چه بخواهد چه نخواهد کاندیدای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری است. شرایط متفاوت است و از آن سو هنوز مشخص نیست که افرادی همچون قالیباف یا رئیسی ورود کنند یا نه و هفته آینده تکلیف بسیاری از بزرگان مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: بالاخره برخی از واقعیت‌ها را باید دید. بسیاری از دوستان بهتر است به مسائل قبل از سال ۹۲ هم نگاهی بیاندازند. برخی گفتند لاریجانی لابی من قهاری است. ولی من میدانم که هیچ گاه مثلا با رئیس فراکسیون رقیب یک روز در میان به استخر نمی‌رفت که بتواند رای بگیرد. واقعیت این است نمی‌توان به سادگی از کنار لاریجانی عبور کرد. نه اصولگرایان و نه اصلاح طلبان. فکر نمی‌کنم معتدلین هر دوجناح به سادگی از کنار او عبور کنند و به هرحال حضور یا عدم حضور به انتخاب و تصمیم خود ایشان است.

علی لاریجانی خود را خرج دعوا‌های سیاسی نمی‌کند

محمد علی آهنگران فعال سیاسی نیز در پاسخ به این سوال گفت: علی لاریجانی یکی از باهوش‌ترین سیاستمدارن ایران است و ۱۲ سال رئیس مجلس بودن او حاکی از این است که او قدرت تعامل بسیار زیادی دارد. او اکنون کاندیدای بالقوه انتخابات ریاست جمهوری است و از قدرت زیادی هم برخوردار است. لاریجانی به واسطه ارتباطی که در این سال‌ها با نمایندگان دارد می‌تواند حمایت آن‌ها را در شهرستان‌ها در صورت حضور در انتخابات داشته باشد. او تا کنون خود را خرج دعوا‌های سیاسی نکرده است تا به وقتش به انتخابات ورود کند.

نقش لاریجانی در قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین باید مشخص شود

محمدعلی وکیلی عضو هئیت رئیسه مجلس دهم در واکنش به آمدن یا نیامدن علی لاریجانی گفت: حضور لاریجانی در انتخابات از هوش بسیار بالا و خوب او است، اما تا کنون خود را عرضه نکرده است. او نیازی به تبلیغات برای ریاست جمهوری ندارد، زیرا در این ۴۰ سال از اشکال مختلف و در سمت‌های مختلف بر روی آنتن بوده است و طبیعتا عرضه زودهنگام آورده‌ای برای او ندارد.

او ادامه داد: لاریجانی از معدود شخصیت‌های ملی کشور است که می‌تواند کشور را به خوبی اداره کند، همه این امور از ریاستش بر مجلس کاملا مشخص بود. اما او برای آمدن چند پاشنه آشیل دارد که یکی از آن‌ها سند ۲۵ ساله همکاری با چین است که در افکار عمومی مشخص نیست که به عنوان خادم معرفی می‌شود یا خائن! او باید نقش خود را در این سند تشریح کند. پاشنه آشیل بعدی حمایت او از دولت روحانی است و با همه این اوضاع باید ببینیم در دقیقه ۹۰ در انتخابات حضور پیدا می‌کند یا نه. او فعلا در حال بررسی شرایط است.

علی لاریجانی اکنون به صورت خزنده حرکت می‌کند

حجت الاسلام جلیل محبی فعال سیاسی در پاسخ به سوال آمدن یا نیامدن علی لاریجانی گفت: او فرصتی برای عرض اندام ندارد و به نظرم بعد از ابراهیم رئیسی می‌تواند مهمترین کاندیدای انتخابات باشد. با توجه به اینکه اصلاح طلبان نتیجه‌محور هستند و با توجه به اینکه ممکن است کاندیدای آن‌ها محمدرضا عارف باشد و مانند سال ۹۲ که در بدنه اصلاح طلبان تعداد زیادی حامی او بودند، در بدنه اصلاحات نیز بسیاری از احزاب از او حمایت می‌کنند. او در سپاه هم حامیانی دارد. از همین رو اکنون حرفی نمی‌زند که بداند تخریب می‌شود واز همین رو به صورت خزنده حرکت می‌کند. او از جزئیات منتشر نشده سند همکاری با چین هم کمال استفاده را می‌کند و اگر رئیسی ورود نکند دو قطبی لاریجانی و چند گزینه اصولگرایان شکل می‌گیرد و احتمال دارد به دور دوم هم کشیده شود.

لاریجانی به انتخابات ۱۴۰۰ ورود نمی‌کند

محمدعلی ابطحی فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به این سوال که لاریجانی می‌آید یا نه؟ گفت: علی لاریجانی دوست دارد که در انتخابات حضور پیدا کند و بدنه اجتماعی هم دارد، اما به انتخابات ورود نمی‌کند. من در شرایط فعلی و با توجه به گزینه‌های موجود، یکی از کاندیدا‌های مناسب را لاریجانی می‌دانم، اما معتقدم او بسیار فرد باهوشی است و در انتخابات حضور پیدا نمی‌کند و اساسا او از انتخابات همین صحبت‌هایی است که می‌شود.

وی ادامه داد: او به چند دلیل در انتخابات حاضر نمی‌شود: افرادی که رای نمی‌دهند آمدن یا نیامدن لاریجانی برایشان اهمیتی ندارد. در بین اصولگرایان اصیل سنتی علی لاریجانی را به سایر گزینه‌ها ترجیح می‌دهند، اما قدرتشان تضعیف شده است و در اصلاح طلبان نیز با تمام اتفاقاتای که رخ داده است، لاریجانی اولویتشان نیست. با توجه به تجربه حمایت از روحانی فکر نمی‌کنم به سمت حمایت از یک فرد غیر اصلاح طلب بروند و زیر علم او سینه بزنند. این آدم بسیار باهوش است و دلیلی برای آمدن خود نمی‌بیند.

ابطحی گفت: اگر بیاید رقیب جدی لاریجانی، ابراهیم رئیسی خواهد بود، اما معتقدم او در هیچ شرایطی نمی‌آید.

جبهه اصلاحات فعلا تصمیمی برای حمایت از لاریحانی ندارد!

فرج کمیجانی عضو جبهه اصلاحات ایران در پاسخ به این سوال که لاریجانی می‌اید یا نه، گفت: لاریجانی فرد بسیار تاثیرگذار و خاص است و فکر می‌کنم با تیزبینی که دارد اکنون در حال رصد کردن شرایط است. اگر اصولگرایان با رئیسی به جمع بندی برسند و اصلاح‌طلبان با ظریف به توافق برسند که به نظر می‌رسد روی حضور او در حال به توافق رسیدن هستند، بعید است علی لاریجانی ورود کند. در جریان اصلاحات افرادی که حداقل دوم سوم رای جبهه اصلاحات را بیاورند به عنوان کاندیدای اختصاصی اصلاح طلبان معرفی می‌شوند. اگر ظریف در میان گزینه‌های ما نباشد ممکن است برخی به سمت لاریجانی بروند. لاریجانی از طیف اعتدال و توسعه و جریان ناطق نوری حامیانی دارد.

وی ادامه داد: اکنون در شرایط حاضر در جبهه اصلاحات ایران لاریجانی فعلا جایی ندارد، ما اصلاح طلبان اگر کاندیداهایمان تایید شوند قطعا از کاندیدای خودمان حمایت می‌کنیم و اگر کاندیدایمان تایید نشوند ممکن است به صورت حزبی و فردی از لاریجانی حمایت کنیم و در لحظات آخر چرخشی به سمت لاریجانی داشته باشند.

علی لاریجانی بی گدار به آب نمی‌زند

مسعود بهنود فعال سیاسی و روزنامه نگار در واکنش به آمدن یا نیامدن لاریجانی به انتخابات گفت: در تاریخچه و نگاه به غلی لاریجانی، فراموش کردیم بگوییم در وزارت ارشاد او عملکرد بسیار خوبی داشت و از همان روز اولی که به وزارت آمد تغییرات محسوس بود و از روز اول حملات به روزنامه‌ها قطع شد. لاریجانی فرد بسیار با متنانتی است و تاکنون متانت خاص و به موقعی برای نظام خرج کرده است. اکنون شرایط به گونه‌ای است که مانند خروس سرشان را بالا نمی‌آورند و همه در اتاق‌های بسته کارهایشان را انجام می‌دهند، از همین رو است که دوماه مانده به انتخابات هنوز شرایط مشخص و شفاف نشده است. اما باید به این نکته توجه کنید که اگر لاریجانی تصمیم به حضور گرفت مطمئن باشید که او همه رایزنی‌ها را کرده و همه شرایط را برای حضور خود فراهم کرده است و قطعا بی گدار به آب نمی‌زند و اگر آمد یقینا بسیاری از مسائل حل شده است.

لاریجانی در حال آماده سازی ستاد‌های انتخاباتی خود است

وحید ایمانی فعال سیاسی نیز در این باره گفت: پیش از ماه رمضان شاهد اعلام حضور لاریجانی در انتخابات خواهیم بود و حتی جلسه بهروز نعمتی که قرار است ۶ صبح باشد نیز در راستای برنامه‌های انتخاباتی لاریجانی است. او کمپین و ستاد‌های انتخاباتی خود را به راه انداخته است.


 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها