لاریجانی نامزد نمی‌شود؟!

کد خبر: 1062440

نقوی حسینی گفت: با این شرایط احتمالا لاریجانی وارد عرصه انتخابات نخواهد شد.

گروه سیاست سایت فردا - ثبت نام نامزدهای انتخاباتی از تقریبا دو هفته دیگر شروع می‌شود و علی‌رغم ابهامات موجود درباره آرایش نیروهای سیاسی در دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا می‌توان به نسبت قبل چشم‌انداز واقعی‌ و شفاف‌تری را ترسیم کرد.

هنوز هم تکلیف برخی از نامزدها احتمالی از سید ابراهیم رئیسی گرفته تا محمدباقر قالیباف، سعید جلیلی، علی لاریجانی، محمدجواد ظریف و اسحاق جهانگیری معلوم نیست. حتی آنطور که برخی از سیاسیون معتقدند ممکن است در این میان شگفتی انتخابات نیز معرفی شود!

با این وجود به نظر می‌رسد که اکنون بیش از قبل می‌توان از تصمیم انتخاباتی علی لاریجانی حرف زد. گمانه کاندیداتوری او از وقتی قوت گرفت که در انتخابات مجلس یازدهم شرکت نکرد. به نظر می‌رسید که او این تصمیم را گرفته تا خود را مهیای پاستور نشینی کند، به خصوص که طیفی از اصلاح‌طلبان یعنی کارگزاران از بعد از انتخابات 96 با طرح دوقطبی احتمالی لاریجانی - جهانگیری جانب او را گرفته بودند. این طور تصور می‌شد که اصلاح‌طلبان بار دیگر از الگوی 92 استفاده کرده و این بار لاریجانی را برگزینند که هم تایید صلاحیت می‌شود، هم ارتباط خوبی با نهادهای قدرت دارد، هم سال‌ها سیاست ورزی کرده و نام آشناست. حتی برای جبران ضعف او در زمینه رای آوری نیز فکر کرده و تصمیم داشتند که با قرار دادن ظریف در کابینه او، محبوبیت آقای وزیر را به پای گزینه ائتلافی بریزند.

با نزدیک شدن به انتخابات اما معادلات تغییر کرد. بخش دیگری از اصلاح‌طلبان با مشاهد نارضایتی‌های موجود در جامعه که ناشی از عملکرد دولت ائتلافی روحانی بود، دریافتند که این راهکار دیگر به کار نخواهد آمد. لذا از جامعه‌محوری گفته و تصمیم گرفتند که صرفا با نامزد اصلاح‌طلب وارد میدان شوند. نامزد نهایی آنان هنوز معلوم نیست اما طرح اسامی مثل مصطفی تاجزاده و محمدرضا خاتمی نشان می‌دهد که هر روز در این مسیر ثابت قدم‌تر می‌شوند.

در این بین شانس لاریجانی برای موفقیت در رقابت‌های انتخاباتی کمتر و کمتر شد. درست است که برخی از اصولگریان سنتی در هفته‌های اخیر اظهاراتی داشته‌اند که حاکی از روی خوش نشان دادن به لاریجانی است اما بر اساس رویکرد کلی این جریان، لاریجانی نمی‌تواند روی حمایت اصولگرایان حساب کند. طیف اعتدالی و حامی دولت هم جایگاه قابل اعتنایی ندارد لذا وضعیت اصلا مناسب کاندیداتوری رئیس سابق مجلس نیست.

از همین رو است که علی‌رغم تلاش برخی از چهره‌های نزدیک به او برای همچنان روی میز نگاه داشتن این گزینه، شاهدیم که تحلیل‌ها به سوی حذف لاریجانی از فهرست نامزدهای انتخاباتی می‌رود. شاهد اما اظهارات امروز نقوی حسینی است. او در گفت‌وگویی با باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید: «او یک فرد بسیار باهوش و با تحلیل بالایی است و من قبلا هم گفته‌ام که لاریجانی به راحتی نامزد نخواهد شد و تا اجماعی روی او وجود نداشته باشد به انتخابات وارد نمی‌شود. با توجه به اینکه متکی هم لیست ده نفره مورد نظر اصولگرایان را مطرح کرد و لاریجانی در آن لیست نبود و اختلاف نظر بر روی نام او  و  اینکه او گفته بوده است که اگر رئیسی به میدان بیاید ضرورتی برای ورود من در انتخابات نخواهد بود؛ بنابراین با این شرایط احتمالا لاریجانی وارد عرصه انتخابات نخواهد شد.»

وی همچنین می‌گوید:« برآورد من از صحنه انتخابات و فعالیت نامزدها این است که در نهایت آیت الله رئیسی وارد میدان خواهد شد و اصولگراها هم بدون تردید بر روی نام او به اجماع خواهند رسید؛ زیرا نامزدهای جریان اصولگرا هم صراحتا گفته‌اند که در صورت ورود آیت الله رئیسی به او کمک خواهیم کرد و حتی سعید محمد هم که در جرگه دولت انقلابی جوان قرار می گیرد هم این موضوع را اعلام کرده‌ است.»

لازم به ذکر است که طی روزهای اخیر با توجه به برخی تلاش‌های چهره‌های نزدیک به لاریجانی و اظهاراتی که در کلاپ هاوس درباره فعال شدن ستادهای انتخاباتی او گفته بودند، تصور می‌شد که لاریجانی قصد دارد دل به دریا زده و در دقیقه نود نامزد شود.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها