حذف تاجزاده

کد خبر: 1064072

عطریانفر گفت: نمی‌توانیم نسبت به ادامه حضور آقای تاجزاده تا آخر انتخاباتچندان امیدوار باشیم.

گروه سیاست سایت فردا - مصطفی تاجزاده، معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات که این روزها عزم کاندیداتوری کرده است، سومین پیشنهاد اصلاح‌طلبان در لیست 14 نفره بود. او از سوی 32 نفر پیشنهاد شده و قطعا به مرحله ارائه برنامه خواهد رسید. به نظر می‌رسد که در آن مرحله نیز رای بالایی داشته باشد اما این دلیل نمی‌شود که فکر کنیم اصلاح‌طلبان ریسک معرفی او به عنوان نامزد اجماعی را بپذیرند. مگر آنکه تصمیم نهایی آنان معرفی تاجزاده و بعد هم بهانه کردن رد صلاحیت او و تحریم انتخابات باشد. 

چراکه بعید است تاجزاده با آن مواضع رادیکالی و سابقه از فیلتر دستگاه نظارتی بگذرد. خاصه آنکه او بارها به قانون اساسی نقد کرده و در روزهای اخیر که معلوم بود نامزد ریاست جمهوری است نیز حرف‌های تندی در این باره زد. 

حال اگر در نظر داشته باشیم که مقام معظم رهبری روز گذشته در سخنان خود فرمودند « بعضی اوقات هم حرفهایی از بعضی صادر میشود که نشان‌دهنده‌ی این است که اساس قانون اساسی را کأنّه قبول ندارند. خب کسی که میخواهد وارد میدان ریاست جمهوری بشود و داوطلب نشستن بر مسند ریاست جمهوری کشور است، بایستی به اسلام معتقد باشد، به رأی مردم معتقد باشد، به قانون اساسی معتقد باشد؛ اینها را بایستی اعتقاد داشته باشد وَالّا [اگر] نداشته باشد که خب شایسته‌ی این معنا نیست. حرفهایی گاهی شنیده میشود که متناسب با این وظیفه‌ی مهم نیست؛ این را ما درخواست داریم و جدّاً مطالبه میکنیم که رعایت کنند.» یعنی کار تمام است و تاجزاده هیچ شانسی برای ورود به رقابت‌های پیش رو نخواهد داشت و بعد از ظریف دومین نفری است که از فهرست 14 نفره اصلاح‌طلبان حذف خواهد شد.

این را البته خود اصلاح‌طلبان نیز می‌دانند. مثلا محمدعطریانفر، در گفت‌وگویی با «اعتماد» گفته است: «حضور آقای تاجزاده از موضع و منظر دیگری محل تامل است. جناب آقای تاجزاده اگرچه برادر بسیار عزیز و بزرگواری هستند ولی از آنجا که موضع پیشین ایشان نسبت به قانون اساسی موضعی توام با ایراد بوده و انتخابات هم باید در چارچوب قانون اساسی برگزار شود، حضور ایشان، بیشتر حضوری است خارج از نظم و نسقی که اصلاح‌طلبان تعقیب می‌کنند.نظام انتخاباتی اصلاح‌طلبان متکی بر برنامه است و این برنامه‌ها باید در چارچوب قوانین موضوعه صورت بگیرد؛ ضمن اینکه برنامه‌های آقای تاجزاده آن‌طورکه در اولین بیانیه‌شان مطرح شده، خارج از قوانین موضوعه است بنابراین به نظر می‌رسد که نمی‌توانیم خیلی به آن امید ببندیم.»

وی افزوده است: « از آنجا که تکلیف اصلاح‌طلبان با رفتار شورای نگهبان چندان مشخص نیست، چه‌بسا جمع‌بندی اصلاح‌طلبان این باشد که ۳،۴ نفر را تا فینال و دقیقه ۹۰ و پس از تایید صلاحیت‌های شورای نگهبان در صحنه داشته باشند و بعد تصمیم بگیرند. علی‌القاعده حتی اگر اصلاح‌طلبان آقای تاجزاده را معرفی نکنند، ایشان به‌صورت منفرد در صحنه حضور خواهد داشت و تکلیف نهایی را شورای نگهبان مشخص می‌کند که به نظر من از همین حالا قابل پیش‌بینی است و گمانه‌زنی من این است که نسبت به ادامه حضور آقای تاجزاده تا آخر انتخابات نمی‌توانیم چندان امیدوار باشیم.»

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت