علی مطهری: رای من از ظریف و لاریجانی بیشتر است

کد خبر: 1064425

علی مطهری گفت: من مزیت‌هایی نسبت به ظریف و لاریجانی دارم لذا احتمال دارد رای بیشتری نسبت به آنها داشته باشم؛ ظریف و لاریجانی مرد برخی میدان‌ها نیستند.

گروه سیاست سایت فردا - بعد از گمانه‌زنی این بازار کری‌خوانی است که در آستانه انتخابات‌ها داغ می‌شود. هر نامزد جدی و غیر جدی که از راه می‌رسد خودش را ظرفیتی برای اجماع سازی می‌داند، رای آور می‌خواند و مدعی می‌شود که با برنامه‌های چنین و چنان دارد و قرار است کشور را گلستان کند. مثلا محسن رهامی که حتی در لیست چهارده نفر اصلاح طلبان نیست، در ابتدا مدعی بود که گزینه اجماعی است! یا علی مطهری که حتی احتمال رد صلاحیت نیز دارد، می‌گوید که از علی لاریجانی و محمدجواد ظریف مزیت‌هایی بیشتری دارد!

مطهری گفت‌وگوی تفصیلی با خبرگزاری مهر دارد و اهم اظهارات وی در این مصاحبه به شرح زیر است: 

*ستاد انتخاباتی تشکیل نداده‌ام و مقری ندارم. اما تعدادی افراد هستیم که دور هم جمع می‌شویم و کارها را هماهنگ می‌کنیم. کارگروه‌های مختلفی هم مشغول کار هستند.

* فعلاً هزینه‌های انتخاباتی نداریم. بیشتر در فضای مجازی تبلیغات انجام می‌شود. در مرحله بعد باید ببینیم چه می‌شود.

*هنوز شعار انتخاباتی ندارم. ممکن است اعلام کنم.

*معتقدم باید کابینه ائتلافی باشد. روشی را که در دولت‌های گذشته وجود داشته قبول ندارم.

*من برای ورود به انتخابات جدی هستم. نیازی به تریبون انتخابات ندارم. کاندیدا باشم یا نباشم تأثیری در تریبون من ندارد. اما اگر تأیید صلاحیت شوم در برنامه‌های تلویزیونی تریبون بیشتری خواهم داشت. اگر کاندیدا هم نبودم تقاضای مصاحبه‌های زیادی داشتم و اظهار نظر می‌کردم.

*مشکلات اقتصادی در دو حالت باید پیگیری شود، حالت اول اینکه مذاکرات وین به نتیجه رسیده، تحریم‌ها برداشته شده و برجام احیا شود و گشایش‌هایی به وجود آید. حالت دوم این است که تحریم‌ها با همین شرایط ادامه پیدا کند. برای هر دو حالت برنامه‌هایی داریم.

*برجام توافقی است که هر کسی رئیس‌جمهور شود باید آن را حفظ کند. نیازی نیست در خودم مزیتی ببینم. برجام به نفع ماست. تحریم تسلیحاتی را از بین برد و در سال ۲۰۲۳ تحریم دیگری را از بین می‌برد، در سال ۲۰۲۵ ظاهراً در موضوعات موشکی آزادتر می‌شویم و در سال ۲۰۳۰ سطح غنی‌سازی ما آزاد می‌شود. نگرانی اسرائیل از احیای برجام به خاطر این است که برجام به نفع ایران است.

* مزیت‌هایی در من وجود دارد که در این افراد ( ظریف و لاریجانی ) وجود ندارد. در حوزه‌هایی بنده وارد شده‌ام که اینها وارد نمی‌شوند. لذا این احتمال وجود دارد که بنده رأی بیشتری داشته باشم. اینها مرد برخی میدان‌ها نیستند. البته باید به نظرسنجی‌ها نگاه کرد و دید در نهایت و در روزهای آخر رأی با چه کسی است.

*ظریف فرد اجرایی نیست و پوست کلفت هم نیست باید یک مقدار پوست کلفت شود رئیس جمهور باید مقاوم‌تر باشد و از جا در نرود و در مقابل حملاتی که به او می‌شود استوارتر باشد.

*طبق قانون اساسی و روی کاغذ، رئیس‌جمهور اختیارات کافی دارد اما در عمل در کار دولت و رئیس‌جمهور دخالت می‌شود و رئیس‌جمهور نمی‌تواند آن‌طوری که دلش می‌خواهد عمل کند. در عمل، در بسیاری از موارد دخالت می‌شود. در سیاست خارجی، فروش نفت و دور زدن تحریم‌ها دخالت می‌شود به طوری که مثلاً وزارت نفت اطلاع پیدا نمی‌کند.

*من معتقد به دولت مقتدر هستم ولی این افراد (ظریف و لاریجانی) با توجه به سوابقشان ممکن است در بسیاری از جاها کوتاه بیایند. سعی می‌کنم بسیاری از این مسائل، پشت پرده با گفتگو و ریش‌سفیدی حل شود. آخرین مرحله تنش است.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت