واکنش پیرهادی به ردصلاحیت نیمی از نامزدهای انتخابات شوراها

کد خبر: 1064545

عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور، گفت: نیمی از نامزدهای انتخابات شوراها توسط هیئت اجرایی رد صلاحیت شده اند.

خبرگزاری تسنیم: محسن پیرهادی، عضو هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی کشور با اشاره به اینکه حدود 50 درصد رد صلاحیت داوطلبان ششمین دوره انتخابات شوراهای شهر از سوی هیئت‌های اجرایی و نیم دیگر از جانب هیئت‌های نظارت شهرستان صورت گرفته، گفت: به طور دقیق‌تر 5082 نفر در هیئت اجرایی و 6318 توسط هیئت نظارت از مجموع  51197 داوطلب، ردصلاحیت شده‌اند از آنجا که این رد صلاحیت بر اساس گزارشات مستند و رسمی مراجع استعلامی بوده است عجیب است که برخی به جای انتقاد از عملکرد دولت در این میدان هدف انتقاداتشان را مجلس قرار داده اند.

وی پیرامون بیانیه هیئت نظارت، اظهار داشت: این متنی که منتشر شد، صرفا نظر شخصی بعضی از اعضای هیئت نظارت بود وگرنه چنانچه بیانیه‌ای بخواهد از سوی هیئت نظارت صادر شود، می‌بایست با نظر جمعی و هماهنگی باشد.

نماینده تهران در پاسخ به این شایعه که در روزهای اخیر زمزمه رد صلاحیت 80درصدی چهره‌ها و داوطلبان اصلاح طلب شوراهای شهر در بیشتر شهرهای کشور به گوش می رسد و گفته شده ردصلاحیتها در این دوره به گونه بی سابقه بوده که دست کم در 21 حوزه امکان رقابت وجود ندارد،اضافه کرد: متاسفانه برخی غوغاسالاری و آدرس غلط دادن را عامل ماندگاری خود در سیاست داخلی کشور می دانند و از هر روزنه ای برای این مقصود خود استفاده می کنند.

پیرهادی ادامه داد: عملکرد هیئت های اجرایی در بحث بررسی صلاحیت داوطلبان شوراهای شهر ازجمله این مصادیق است، منتقدان و بازماندگان به جای اینکه  از روند و عملکرد هیئتهای اجرایی گلایه مند باشند انگشت اتهام را به سمت هیئت های نظارت نشانه گرفته اند و در سطح بالاتر آن، کلیت مجلس را زیر سوال می برند.

وی تاکید کرد: قصد دفاع از روند فعالیت هیئت های نظارت شهرستان‌ها را ندارم چون فعلا در وسط فعالیت آنها هستیم و بررسی شکایات واصله از عملکرد آنها هنوز در هیئت‌های نظارت استان به اتمام نرسیده است و از سوی دیگر هیئت مرکزی نظارت نیز هنوز کار رسیدگی به شکایات را براساس تقویم انتخاباتی آغاز نکرده است که علی القاعده با ارائه نظرات این دو مرجع نظارتی تعداد رد صلاحیت ها کاهش خواهد یافت.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس تصریح کرد: البته در این بین نکته ای وجود دارد که لابه‌لای واکنش ها به خبر رد صلاحیت کاندیداهای برخی جریان‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرد و آن این است که عموما کاندیداهایشان بر اساس رای هیات های اجرایی که ریاست آنرا فرمانداران برعهده دارند و همگرا با بدنه این جریان سیاسی هستند، ردصلاحیت شده اند، یعنی پیش از آنکه هیات های نظارت بخواهند در مورد صلاحیت داوطلبان اعلام نظر کنند، صلاحیت شمار زیادی از داوطلبان از سوی آنها احراز صلاحیت نشده بود.

نماینده تهران در مجلس افزود: متاسفانه ورای برخورد هیجانی و انتخاباتی طیفی که احراز صلاحیت نشده اند، برخی مسئولان که وظیفه مدیریت و نظارت بر روند را دارند نقش خود را در این میدان فراموش کرده‌اند و روند صورت گرفته را سیاسی نشان می دهند و حتی می خواهند عملکردشان را پای مجلس و به طور مشخص رئیس مجلس بنویسند.

عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر ضرورت رعایت حق مردم از سوی هیات های نظارت در استان ها و هیات مرکزی اظهار داشت:  ضروری است هیات های نظارت  استانی  به ویژه در شهرستان ها و استان هایی که رقابت قومی و مذهبی وجود دارد، به دور از نگاه سیاسی – جناحی، قومی و مذهبی در بررسی شکایات و احراز صلاحیت کاندیداهای انتخابات شوراهای شهر و روستا مراقب آبروی مردم باشند و هوشیار باشند که خواسته یا ناخواسته در جهت تامین منافع شخصی یا گروهی حقی از فردی را ضایع نکنند.

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت