ظریف: آمدنم خیر و صلاح مُلک و ملت نیست

کد خبر: 1065818

ظریف با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد کاندیداتوری ندارد.

گروه سیاست سایت فردا - محمد جواد ظریف اگرچه تا کنون یک بار هم ابراز تمایلی به کاندیداتوری نکرده بود، همواره یک نامزد احتمالی برای جریان اصلاحات به شمار می‌رفت. آن 37 پیشنهاد هنگام تهیه فهرست چهارده‌نفره نیز این گمانه را تقویت کرد که شاید سیاسیون و بزرگان در این جریان بتوانند وی را متقاعد کنند تا در این انتخابات حاضر شود. به خصوص بعد از اینکه سیدحسن خمینی نیز از گردونه خارج شد. 

ماجرای فایل صوتی اخیر و انتقاداتی که وزیر خارجه وارد شد، تردیدهایی ایجاد کرد اما اصلاح‌طلبان با اصرار به اینکه از محبوبیت ظریف کاسته نشده و مشکلی هم از باب تایید صلاحیت نیست، سعی در راضی کردن او داشتند. شاهد نیز بر این مدعا جلسه دیروز وی با سید حسن خمینی و سیدمحمد خاتمی بود. جلسه‌ای که روزنامه «اعتماد» در گزارش خود به آن اشاره کرده و می‌نویسد: « خبر مشورت و جلسه رایزنی ظریف با سیدحسن خمینی و سیدمحمد خاتمی منتشر شد و زمزمه‌هایی میان خبرنگاران از اعلام کاندیداتوری ظریف به راه افتاد».

نتیجه این جلسه اما آنطور که اصلاح‌طلبان می‌خواستند، نبود. این را هم فرید مدرسی، فعال رسانه‌ای در صفحه توییتر خود اعلام کرد. او نوشته بود «همینک آقای ظریف به من گفتند که قطعاً در انتخابات ریاست‌جمهوری، ثبت‌نام نخواهند کرد.»

بر همین اساس هم امروز روزنامه «اعتماد» با تیتر «ظریف بعد از سیدحسن خمینی» از این خبر داد که اصلاح‌طلبان یک کاندیدای شاخص دیگر را در روز نام‌نویسی از دست دادند.

البته اصلاح‌طلبان هنوز هم امید خود را قطع نکرده‌اند. شاهد آنکه آذرمنصوری، سخنگوی جبهه اصلاحات گفته است: «آقای ظریف درخواست برای حضور را نپذیرفته‌اند اما گفتند که فکر می‌کنند».

محمد علی ابطحی نیز درباره جلسه دیروز گفته است: «در این جلسه آقایان خاتمی و خمینی استدلال‌هایشان مبنی بر حضور آقای ظریف را آورده‌اند و ظریف هم دلایل و نظراتش درباره ثبت نام نکردن در انتخابات را عنوان کرده است در پایان نظر پاقای ظریف برای حضرو مثبت نبوده است». وی افزوده است: « ممکن است طی روزهای آینده جلسات دیگری نیز با محمود جواد ظریف پیرامون حضور او برای کاندیدا شدن در ریاست جمهوری برگزار شود».

محمد جواد ظریف اما امروز کار را تمام و با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که قصد کاندیداتوری ندارد. او در این بیانیه نوشته است: «از همه افراد، گروه‌ها و بزرگانی که در روزهای سخت گذشته مرا وامدار بزرگ‌منشی خود نموده و خواستار نامزدی بنده در انتخابات سرنوشت‌ساز 1400 شده‌اند بسیار سپاسگزارم و از این‌که نتوانستم پاسخی درخور به این بنده‌نوازی‌ها بدهم شرمسارم. خدای دانا به اسرار دل‌ها را شاهد می‌گیرم که نیامدنم به دلیل مصلحت‌اندیشی و عافیت‌طلبی شخصی نیست، چرا که بزرگانی چون شهید سلیمانی جانشان را فدا کردند و همچو منی می‌باید اگر توان و آبرویی داشته‌باشم—که آن هم از خود این مردم و به برکت خون پاک شهداست—فدای همین مردم و مرزوبوم کنم. اما در تنهایی‌های خود بسیار اندیشیده‌ام، کاستی‌های خودم و شرایط دشوار و پرتنش داخلی و خارجی را صادقانه سنجیده‌ام و در پایان به این قناعت وجدانی رسیده‌ام که آمدنم—با توجه به دلواپسی‌هایی که در این هشت سال و به ویژه از نوروز امسال به قیمت تخریب انسجام و خودباوری ملی و امید و اعتماد مردم به نمایش گذاشته‌شد—به خیر و صلاح مُلک و ملت نیست.

»

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت