چشم ها به روز آخر نام‌نویسی‌

کد خبر: 1066442

روز چهارم ثبت نام های انتخابات ریاست جمهوری در حالی روز گذشته به اتمام رسید که از حدود 300 نفر نامزد کمتر از 20 نفر آن ها شناخته شده بودند و این یعنی همه نامزدهای اصلی و احتمالی کار ثبت نام خود را به امروز که روز آخر است موکول کرده اند و حتما با ترافیک سنگین نامزدها در میدان فاطمی روبه رو خواهیم بود

خراسان: روز چهارم ثبت نام های انتخابات ریاست جمهوری در حالی روز گذشته به اتمام رسید که از حدود 300 نفر نامزد کمتر از 20 نفر آن ها شناخته شده بودند و این یعنی همه نامزدهای اصلی و احتمالی کار ثبت نام خود را به امروز که روز آخر است موکول کرده اند و حتما با ترافیک سنگین نامزدها در میدان فاطمی روبه رو خواهیم بود . اگرچه در این میان از چهره های جدید مثل آذری جهرمی وزیر ارتباطات و صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی هم به عنوان نامزد احتمالی یاد می شود اما همچنان گزینه های اصلی می تواند حول نام هایی همچون علی لاریجانی، اسحاق جهانگیری و ابراهیم رئیسی بچرخد که تا لحظه تنظیم این گزارش خبری از قصد قطعی و نهایی آن ها برای حضور در رقابت های انتخاباتی نیست.

چهارشنبه؛روز احمدی نژادی ها
به گزارش خراسان، چهارشنبه ،روز دوم ثبت نام از نامزدهای ریاست جمهوری را باید روز احمدی نژاد و یارانش نامید . روزی که نه تنها خودش با حضوری پرحاشیه و پرسروصدا در انتخابات ثبت نام کرد بلکه وزرای نفت ، ورزش و جوانان ،جهاد و کشاورزی و رئیس پیشین سازمان میراث فرهنگی دولت دهم نیز عزم خود برای حضور در پاستور را اعلام کردند  همچنین حسن سبحانی از اقتصاددانان معروف کشور ، امیر حسین قاضی زاده هاشمی نایب رئیس دوم مجلس و قدیری ابیانه سفیر اسبق کشورمان در مکزیک و ایتالیا نیز از جمله افراد مطرح دیگری بودند که روز چهارشنبه به ساختمان وزارت  کشور در میدان فاطمی آمدند. محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان دولت دهم پس از ثبت‌نام در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ در نشستی خبری اظهار کرد: مشکلات به وجود آمده در حوزه معیشت موجب شد تا وارد عرصه و برای خدمت‌رسانی به مردم داوطلب شوم، اما قطعا بمب خبری روز دوم ، ثبت نام محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور سابق کشورمان بود.  احمدی‌نژاد که حضورش با افراد زیاد و رعایت نکردن پروتکل های وزارت کشور و حتی درگیری جزئی و بالا رفتن از نرده ها همراه بود  پس از ثبت‌نام با حضور در سالن ۶۰۰ نفری وزارت کشور در جمع خبرنگاران حاضر شد و فرصت ۱۵ دقیقه‌ای خود را تماماً به روخوانی از بیانیه اعلام کاندیداتوری‌اش گذراند که بیانیه ای شامل طعنه به مقامات کشور و حتی تهدید بابت رد صلاحیت وی بود . وی با بیان این که اگر رد صلاحیت شود انتخابات را تایید نخواهد کرد و در انتخابات رای نخواهد داد گفت : بدانید که اگر خودم تایید نشوم از هیچ کدام از نزدیکان و همکارانم هم حمایت نمی کنم. محمود احمدی‌نژاد با وعده برگزاری نشست خبری در آینده نزدیک و پاسخگویی به سوالات خبرنگاران در حلقه همراهان خود از ستاد انتخابات کشور خارج شد. «رستم قاسمی» وزیر نفت دولت دهم نیز پس از ثبت‌نام در انتخابات سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری در نشست خبری با خبرنگاران با بیان این که امروز حال اقتصاد خوب نیست و بخش زیادی از مردم به زیر خط فقر کوچ کرده‌اند، گفت: دیگر وقت شعارهای" می‌شود" و "باید بشود" گذشته است. قاسمی همچنین ائتلاف با سایر نامزدهای نظامی را تکذیب کرد.امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس مجلس نیز اسم دولت خود را دولت سلام گذاشت و گفت: چون سلام به دولت جدید و سلام به نسل نو است و با نسل نو می‌خواهیم ایران جدید خلق کنیم. «صادق خلیلیان» وزیر جهاد کشاورزی و محمد شریف ملک زاده رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دولت دهم نیز با حضور در محل ستاد انتخابات کشور در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند.
روز نه چندان شلوغ پنج شنبه
روز سوم ثبت نام ها روز چندان شلوغی نبود و به ویژه مهره های اصلی انتخابات در هر دو اردوی اصلاح طلبی و اصولگرایی همچنان ترجیح دادند وارد میدان نشوند با این حال علی مطهری ،محمود صادقی ، رامین مهمان پرست و محمد رضا صباغیان از چهره های رزومه داری بودند که روز پنج شنبه راهی میدان فاطمی شدند همچنین عبدالرضا رحمانی وزیر کشور در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور تاکید کرد هم کار شورای نگهبان قانونی است و هم کار وزارت کشور . وی اظهار کرد: هیچ مشکلی با شورای نگهبان نداریم و هماهنگی کامل در حال انجام است؛ پس از دریافت مدارک کسانی که شرایط لازم را از نظر شورای نگهبان ندارند، دسته بندی می‌کنیم و آن را تحویل شورای نگهبان می دهیم. محمود صادقی نماینده سابق مردم تهران و دبیر کل اصلاح طلب انجمن مدرسین دانشگاه ها پس از ثبت نام گفت: می‌خواهم صدای مردم باشم. صدای بی‌صداها، به حاشیه رانده شده‌ها، صدای همه اقشار مردم از هر مذهب و طیف و نژادی. علی مطهری نماینده سابق مجلس شورای اسلامی نیز با حضور در ستاد انتخابات کشور برای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. خبرنگاران از مطهری درباره تصمیم لاریجانی برای انتخابات سوال کردند که مطهری گفت بیست روز است از لاریجانی خبری ندارد. خبرنگاران با خنده از او پرسیدند با لاریجانی قهر است؟ که مطهری جواب داد نه به خاطر کرونا و ماه رمضان دیداری نداشته ایم. محسن مهرعلیزاده آخرین شخصیت شناخته شده ای بود که عصر روز سوم ثبت نام کرد . وی که در سال 84 نیز کاندیدا شده بود این بار با دو نوه خود که یکی از آن ها لباس سبز سپاه بر تن داشت وارد ستاد انتخابات کشور شد  مهرعلیزاده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: نام دولت بنده دولت تحول و عدالت است تحول در مسائل اجتماعی و اقتصادی و به ویژه تامین معیشت مطلوب برای زندگی ایرانی.
جمعه؛روز خلوت نام نویسی
روز چهارم ثبت نام های ریاست جمهوری هم مثل سه روز گذشته چندان داغ و پرهیجان نبود و به نظر می رسد بسیاری از نامزدهای مطرح ثبت نام خود را به روز آخر یعنی امروز موکول کرده اند با این حال سردار علیرضا افشار فرمانده اسبق بسیج و قائم مقام وزارت کشور دولت احمدی نژاد ، فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی دولت احمدی نژاد و نماینده اصولگرای کازرون در مجلس یازدهم و سید مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزیر کشور در دولت اصلاحات با حضور در ستاد انتخابات نامزدی خود را اعلام کردند. سردار افشار با بیان این که 48 برنامه کلان برای کشور دارد تصریح کرد : از افراد پاکدست و کارآمد در کابینه خود استفاده می کند،فریدون عباسی هم با بیان این که از توان همه نخبگان و نهادهای داخلی بهره می برد تاکید کرد : من نیامدم با کسی رقابت کنم یا به نفع دیگران کنار بروم .سید مصطفی تاج زاده که با همسرش خانم فخرالسادات محتشمی پور به ستاد انتخابات آمده بود نیز ضمن خواندن یک بیانیه تند سیاسی اظهار کرد: مخالف راه حاکمیت هستم؛معتقد به حجابم ولی با حجاب اجباری مخالفم ، با انحصار صداوسیما و تک‌صدایی و فیلترینگ مخالفم و...تاکنون از چهره های شناخته شده ای که ثبت نام کرده اند می توان به سرتیپ نامی، سردار دهقان ، سردار سعید محمد، سردار رستم قاسمی ، محمود احمدی نژاد ، صادق خلیلیان، محمد عباسی، قاضی زاده هاشمی، علی مطهری، رامین مهمان پرست، محمدرضا صباغیان ، سردار علیرضا افشار ، فریدون عباسی  و سید مصطفی تاج زاده اشاره کرد. رستم قاسمی وزیر نفت احمدی نژاد که غضنفری وزیر صنعت دولت احمدی نژاد را به عنوان رئیس ستاد تبلیغاتی اش انتخاب کرده بود   او را همراه خود به ستاد ثبت نام آورد.
حاشیه های ثبت نام 
*عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان و حجت الاسلام محمدجعفر منتظری دادستان کل کشور با حضور در تالار وزارت کشور از روند ثبت نام داوطلبان سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بازدید کردند. کد خدایی در نشست خبری پس از بازدید گفت که ملاک شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت ها مصوبه اخیر این شوراست وی همچنین تعیین صندلی های مناظرات تلویزیونی را شوخی و دروغ اعلام کرد.
*هر کدام از نامزدهای شناخته شده می توانند در میان خبرنگاران و از تریبون 15 دقیقه سخنرانی کنند یا به سوالات خبرنگاران پاسخ دهند.
*احمد علیرضابیگی نماینده تبریز ، هاشمی ثمره و علی اکبر جوانفکر، محمود احمدی نژاد را برای ثبت نام در انتخابات ریاست‌جمهوری همراهی کردند. همچنین ده ها نفر از هواداران احمدی نژاد که با فراخوان به میدان فاطمی آمده بودند شعارهایی در حمایت از وی سردادند. برخی از این هواداران که خواستار حضور در سالن ستاد انتخابات بودند با کارمندان حراست وزرات کشور درگیری داشتند اما به دلیل ممنوعیت های کرونایی از حضور آن ها جلوگیری شد .
*جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره درگیری پیش آمده حین ورود احمدی نژاد به ستاد انتخابات گفت: اگر مسئولان ثبت نام اعلام می کنند ثبت نام کنندگان حداکثر با دو همراه حضور  یابند، این که داوطلبی اصرار می کند جمعیت قابل توجهی را با خود بیاورد و تجمع ایجاد کند، ما به عنوان مسئول ستاد انتخابات یا رسانه ها باید این مسئولیت اجتماعی را گوشزد کنیم تا بعد از آن شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.
*رحمانی فضلی که به تازگی از بیماری بهبود یافته است، خطاب به خبرنگاران گفت خیلی توان ایستادن ندارد و از آن ها خواست فقط دو سوال از وی کنند.
*فردی به نام «شادمان احمدی‌نژاد» که مدعی بود دکترای حقوق خصوصی دارد تاکید کرد می‌خواهد «وزیر شادی» را به کابینه اضافه کند و از روسای دولت گذشته  در دولت خود بهره ببرد؛ میرحسین موسوی را به دلیل «سلامت اقتصادی»، سیدمحمد خاتمی را برای «دیپلماسی و گفت‌وگو با جهان»، محمود احمدی‌نژاد را به‌ خاطر «ساخت‌وساز مسکن» و حسن روحانی را هم برای «حرف‌زدن و سخنرانی» به کار گیرد!
*سعید یاری دبیرکل سازمان دفاع منافع ملی ایران، با حضور جمعی از هواداران خود و با شعار دولت نجات ملی برای ثبت نام در انتخابات، وارد وزارت کشور شد و 20 کبوتر سفید را به پرواز درآورد.
*بهروز وثوقی راد لیدر فوتبال و متخصص آرایشگری هم با ظاهری شبیه فیلم فارسی های قبل از انقلاب در ستاد انتخابات حاضر شد.
*به نظر می رسد برخلاف سال های گذشته شاهد کاهش ثبت نام های حاشیه ساز مردم باشیم ، کرونا، ماه رمضان و برخی بحث ها میان شورای نگهبان و وزارت کشور درباره شرایط ثبت نام علت این کاهش است.
۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت