پدیده این انتخابات کیست؟

کد خبر: 1070911

سلیمی نمین بر این باور است که ابراهیم رییسی پدیده است اما سعید جلیلی پدیده نیست.

گروه سیاست سایت فردا- شرایط در این دوره از انتخابات به نحوی است که رقابت اصلی بین نیروهای اصولگرا شکل گرفته است. عوامل متعددی از جمله نارضایتی عمومی از وضع موجود که حاصل عملکرد اصلاح‌طلبان است، ریزش سرمایه اجتماعی آنان و همچنین در کار نبود نامزدها اصلاح‌طلب قدر از یک سو حضور نامزدهای اصولگرای قوی نیز از سوی دیگر سبب شده که چنین اوضاعی به وجود آید. 

اصولگرایان از ماه‌ها قبل برای راضی کردن رئیسی به کاندیداتوری کوشیدند و ضمن موفقیت در این زمینه ، خود را به مرحله‌ای رساندند که انگار رویای وحدت بالاخره محقق می‌شود.

نامزدهای اصولگرای دیگری هم وارد میدان شده‌اند اما از ابتدا نیز بحث کناره‌گیری آنان به سود رئسی مطرح بود و این طور که معلوم است، حضورشان برای کمک به رئیسی در چارچوب برنامه‌ریزی‌های جریان اصولگرا است. 

در این بین برخی اصرار دارند که برخی از این نامزدها وسوسه کرده و به بازی‌برهم‌زنی وادارند. از آنجایی که میزان رای زاکانی و قاضی‌زاده هاشمی مشخص است و محسن رضایی نیز همه در انتخابات‌های قبلی نشان داده اهل کنار کشیدن نیست، تمرکز خود را روی جلیلی گذاشته‌اند.

آنچه برخی از رسانه‌ها درباره افزایش رای جلیلی، بی‌میلی او به کناره‌گیری و ... می‌نویسند در همین راستا است. این درحالی است که تحلیل‌گران خاصه در جبهه اصولگرایی می‌دانند که جلیلی تبدیل به پدیده نخواهد شد و نهایتا به همان دولت در سایه برمی‌گردد.

مصداق این مدعا اظهارات امروز عباس سلیمی‌نمین در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» است. او می‌گوید: با وجود آقای رئیسی، سعید جلیلی، موج چندانی نمی تواند ایجاد کند که مثلا یک قطب یا یک پدیده باشد. طبعا آقای سعید جلیلی پدیده نخواهد شد.

وی افزود: ایشان یک عده طرفدارهای خاصی دارد که آن طرفداران خاص هم گرایش‌های مشخصی دارند و یک جمعیتی هستند که اگر آقای جلیلی نباشد آنها هم مانند اصولگرایان رای خواهند داد و اگر  جلیلی باشد به ایشان رای خواهند داد. درست است که تعداد رای طرفداران جلیلی، بیشتر از تعداد رأی سایر کاندیداهای اصولگرا  به غیر از آقای رئیسی است ولی آنگونه  نخواهد بود که تغییرات اساسی ایجاد کند.

او در پاسخ به این سوال که تلاش این روزهای سعید جلیلی را چگونه ارزیابی می کنید؟ برای معاون اولی تلاش می‌کند یا..، تصریح کرد: خیر، آقای جلیلی اهل سهم‌خواهی نیست ولی از یک طرف یک شخصیتی با یک عده طرفداران مشخص است.

سلیمی نمین در پاسخ به این سوال که اگر جلیلی رئیس جمهور نشود کلا کنار می رود و مجددا دولت سایه می‌شود؟ عنوان کرد: حتما همین طور است یعنی حتما همین کار را می کند. البته دولت سایه، آن هم به عنوان رقیب نمی‌شود  ولی می تواند درباره مسائل جاری جامعه به صورت مستقل کار کند یعنی او در ارتباط با مسائل مختلفی که مبتلابه دولتها است کار خودش را ادامه خواهد داد که حالا چه آقای رئیسی باشد یا شخصیت دیگری در این مسند قرار داشته باشد.، او کار خودش را در ارتباط با بررسی مسائل جاری جامعه و مسائل نظری ادامه خواهد داد.

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

تازه های سایت

دیگر رسانه ها