دلیل اختلاف در کارگزاران فاش شد!

کد خبر: 1102516

علی‌محمد نمازی به «شرق» گفت: سخنان علیزاده‌طباطبایی دارای تناقض است

دلیل اختلاف در کارگزاران فاش شد!

حواشی بر سر استعفای برخی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی از ادامه عضویت در شورای مرکزی همچنان ادامه دارد و حالا محمود علیزاده‌طباطبایی یکی از اعضای این حزب آخرین رخدادهای جاری در کارگزاران را روایت کرده و در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» در پاسخ به این پرسش که دلایل استعفاهای اخیر در حزب کارگزاران چه بوده و حزب در این خصوص چه برنامه‌ای دارد، گفته است: «استعفا از حزب نداریم بلکه اشخاصی که استعفا دادند، از مسئولیت‌هایشان در حزب استعفا داده‌اند؛ یعنی هنوز عضو حزب و عضو شورای مرکزی هستند ولی مسئولیت را نخواستند و این باید در شورای مرکزی مطرح شود اما هنوز مطرح نشده که باید این موضوع مطرح شود و درباره آن بحث شود. از سوی دیگر برخی معتقدند که جوان‌ترها باید بیایند و مسئولیت‌های حزب را بر عهده بگیرند... کسانی که استعفا دادند خواستار حضور جوان‌ترها در حزب هستند؛ مثلا آقای کرباسچی اصرار دارند جوان‌ها بیایند ولی بیشتر اعضای حزب نظر دیگری دارند. در‌واقع در کشور ما تشکیلات حزب از پایین به بالا نبوده بلکه از قدیم هم از بالا به پایین بوده است و اعتبار حزب به افراد اصلی که بنیان‌گذاران حزب بودند برمی‌گردد، این چهره‌ها باید حضور داشته باشند که اینها هستند و از حزب استعفا ندادند، غیر از آقای محمد هاشمی که قبلا از حزب استعفا داد و رفت بقیه اشخاص مثل آقای جهانگیری و آقای همتی در حزب حضور دارند ولی عضو شورای مرکزی هستند و مسئولیتی ندارند».

او حتی گفته است که فرزانه ترکان و یدالله طاهرنژاد هم با آنکه از شورای مرکزی استعفا داده‌اند اما هنوز می‌توانند در جلسات شورای مرکزی شرکت کنند: «خانم ترکان و آقای طاهرنژاد از مسئولیتی که در شورای مرکزی داشتند، استعفا دادند و زمانی که از مسئولیتشان استعفا دهند، می‌توانند در جلسات شرکت کنند یا شرکت نکنند؛ البته مدت زیادی است که جلسات حزب به‌صورت مجازی برگزار می‌شود و به‌صورت حضوری نیست. او درباره برنامه‌های آینده کارگزاران سازندگی هم گفت: «قطعا حزب برای انتخابات برنامه دارد. برنامه کنونی حزب، نقد منصفانه دولت است، در شورای مرکزی در آخرین بحثی که داشتیم، گفته شد حزب باید دولت را به‌صورت منصفانه نقد کند، ایرادها را مطرح کند و راه‌حل را هم پیشنهاد دهد. ارگان حزب، روزنامه است و حزب نظراتش را در روزنامه اعلام می‌کند. برنامه حزب این است که جلسات شورای مرکزی را به‌طور منظم برگزار کند، انتخابات نیز به‌طور منظم برگزار شود و کنگره حزب نیز هر‌سال برگزار شود که البته امسال به‌صورت مجازی برگزار شد و انتخاب در کنگره صورت می‌گیرد و از اعضای شورای مرکزی، هر‌سال یک عده که دوره آنها به اتمام رسیده، کنار می‌روند و اعضای جدید انتخاب می‌شوند. خانم ترکان و آقای طاهرنژاد در شورای مرکزی داوطلب شدند و در کنگره رأی آوردند تا در‌نهایت عضو شورای مرکزی شوند و حالا به هر دلیلی می‌خواهند از شورای مرکزی کنار بروند... به هر جهت از برخوردهایی که با حزب می‌شود، احساس می‌کنند حضورشان چندان مؤثر نیست.

سخنان علیزاده‌طباطبایی در‌حالی است که پیش‌تر محمد عطریانفر هم گفته بود که سید‌حسین مرعشی هم بنای استعفا از شورای مرکزی حزب را دارد. او در گفت‌وگو با «شرق» مطرح کرده بود که علت قصد او برای استعفا جوانگرایی است اما کنگره عمومی زیر بار این استعفا نمی‌رود: «استعفای آقای مرعشی باید در کنگره عمومی کارگزاران مورد بررسی قرار گیرد که من اطمینان می‌دهم ما در کنگره زیر بار استعفای او نمی‌رویم و اجازه نمی‌دهیم او از شورای مرکزی جدا شود. آقای مرعشی از ادامه کار در شورای مرکزی استعفا داده است تا جوان‌ترها بالا بیایند اما ما نمی‌توانیم به این سادگی از تجربه و تأثیرگذاری او عبور کنیم». حالا علی‌محمد نمازی یکی از اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران درباره این موضوع گفته است تا آنجایی که من در جریان هستم و باتوجه به اینکه در قریب به اتفاق جلسات شورای مرکزی حزب هم حضور دارم، موافق یا مخالفی درباره موضوع جوانگرایی در حزب سخنی نگفته‌اند؛ یعنی این‌طور نیست که یک عده مخالف جوانگرایی باشند و یک عده در برابر آنان اظهار موافقت با جوانگرایی کرده باشند و نه‌تنها آقای کرباسچی بلکه همه اعضای حزب قائل به ضرورت جوانگرایی هستند و این یک موضوع بدیهی است و کسی مخالف آن نیست. شاهد مثالش هم نتیجه رأی‌گیری آخرین کنگره حزب بود که در بهمن سال گذشته برگزار شد و دیدیم تعدادی از جوانان وارد شورای مرکزی حزب شدند. حزب کارگزاران سازندگی هیچ‌گاه به توصیه، نصیحت و باید و نبایدها اداره نشده است و همواره تصمیم‌ها بر اساس رأی اکثریت بوده است. ساختاری دموکراتیک در حزب وجود دارد که نظر اکثریت اعضا از طریق سازوکار انتخابات اجرا می‌شود». او ادامه داد: «یکی از ویژگی‌های حزب کارگزاران این است که هر سال وقتی کنگره برگزار می‌شود، نصف اعضای شورای مرکزی قبلی که مدت عضویتشان دو سال شده است، به‌طور طبیعی مستعفی شناخته می‌شوند و برای این نصف نامزدهایی معرفی می‌شوند که البته همان اعضای مستعفی نیز می‌توانند نامزد شوند. در چنین شرایطی رقابتی سالم و کاملا دموکراتیک رخ می‌دهد و اعضای شورای مرکزی بر اساس رأی اعضای حزب تعیین می‌شوند. ما در حزب کارگزاران یک چرخش قدرت منطقی و مبتنی بر رأی اکثریت را داریم. حالا در این شرایط اصلا چطور ممکن است یک عده بگویند ما با جوانگرایی مخالفیم؟ اگر اکثریت اعضای حزب موافق جوانگرایی هستند، نیاز به مناقشه نیست و به‌طور طبیعی در ساختار انتخابات شورای مرکزی در کنگره حزب جوان‌ها انتخاب می‌شوند». نمازی در واکنش به این سخن علیزاده‌طباطبایی که کرباسچی موافق جوانگرایی در حزب است اما عده‌ای مخالف هستند هم بیان کرد: «سخنان آقای علیزاده دارای تناقض است. او از یکسو می‌گوید استعفاها از شورای مرکزی با هدف جوانگرایی بوده است و از سوی دیگر و در جمله بعدش می‌گوید که آقای کرباسچی موافق جوانگرایی است و عده‌ای مخالف او هستند. آقای کرباسچی که از حزب استعفا نداده است. از طرفی تا جایی که ما در شورای مرکزی حضور داشته‌ایم، بحثی چه در مخالفت و چه در موافقت جوانگرایی از سوی اعضا نشنیده‌ایم».

 

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها