آیت الله رئیسی:نقدینگی به سمت تولید برود

کد خبر: 1102952

رئیس جمهور با بیان اینکه ما باید تولید را افزایش دهیم، گفت: نقدینی اگر به سمت تولید برود، تورم و رکود نخواهیم داشت.

آیت‌الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور در آخرین برنامه سفر خود در جمع خبرنگاران حضور یافت و به سوالات دو نفر از نمایندگان اصحاب رسانه استان فارس پاسخ داد.

او درباره دستاورد‌های سفر یک روزه و برنامه دولت برای توسعه استان فارس اظهار کرد: توفیق زیارت احمدبن‌موسی (ع) و مردم در شیراز داشتم، شرایط کرونایی اقتضا نمی‌کرد که در اجتماعات عظیم مردمی حضور پیدا کنم.

رئیس جمهور افزود: مهد تمدن و ادبیات فارسی است و آثار این مدنیت در جای جای استان فارس وجود دارد، از مردان و زنان فرهیخته تا فلاسفه و نام آوران و در راس همه این‌ها ۱۵ هزار شهید دفاع مقدس.

او با بیان اینکه بررسی‌های کارشناسی پیش از سفر انجام شد، افزود: نیاز‌های با اولویت استان احصا شد که یکی از محور‌ها طرح‌های نیمه تمام در همه حوزه‌ها داریم که این طرح‌ها در اولویت است.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰ طرح برای استان بررسی و نهایی شد که دستگاه‌ها باید اجرای آن را دنبال کنند، گفت: معاون اجرایی پیگیری می‌کنند و در استان‌ها هم باید مصوبات پیگیری شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به مسائل مهم مطرح شده در این سفر گفت: طرح ساماندهی حرم مطهر و مسئله آب از موارد جدی در استان است که برای این منظور کمیته پیگیری خشکسالی زیر نظر وزیر نیرو و شورای عالی آب نیز تشکیل شود و ظرفیت‌های موجود را در قالب آبرسانی عادلانه داشته باشیم.

او با بیان اینکه وزرای ما در جلسه شورای اداری هر کدام در حوزه خود گزارش دادند و تعمد داشتیم در جلسه مطرح شود، گفت: میدان دار اجرا باید مدیران استان باشند و هم مردم اطلاع داشته باشند که چه مصوباتی را این سفر به دنبال داشته است.

آیت‌الله رئیسی بل بیان اینکه استان فارس به عنوان قطب فرهنگی و تمدنی باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: باید این قطب فرهنگی در پرتو اهل بیت و فرهنگ غنی تمدنی به عصر‌ها و نسل‌ها معرفی شود.

او با بیان اینکه گردشگری یکی از بخش‌های مهم استان فارس است که در این عرصه اقتصاد گردشگری باید فعال شود، افزود: گام‌هایی باید در این زمینه برداریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه نسبت به کشاورزی استان باید جدیت به خرج داد، گفت: نسبت به صنعت ۴۰ درصد ظرفیت صنعتی استان معطل است که در شورای اداری گفتم بانک‌ها بدانند اگر خلق نقدینگی به تولید برود نه تورم دارد نه رکود، اما اگر غیر از این باشد هم تورم داریم و هم رکود. نقدینگی باید به سمت تولید برود و اولویت با تولید است.

او با بیان اینکه جاده‌های مواصلاتی هم ریلی و زمینی در استان باید دنبال شود و وزیر راه هم توضیح دادند، گفت: بیش از ۱۰۰ طرح که مصوب شده در استان فارس پیگیری می‌شود و این تنها اولویت‌هایی است که باید سریع انجام شود. همه مدیران سهم دارند در اشتغال استان؛ رنج‌آور است که جوان تحصیل‌کرده بیکار باشند.

آیت‌الله رئیسی افزود: نباید تلاش کرد که یک کارمند وارد سیستم شود مانند الان که با یک حجم بالای کارمند در دستگاه اجرایی مواجهیم و این امر گرهی از کارمندان شرکتی و قراردادی نیز باز نمی‌کند. راه این است که خط تولید ایجاد کنیم و هزار نفر مشغول به کار شود، نیروی انسانی کارآمد باید در جهت تولید به کار گرفته شود.

او با بیان اینکه توجه به معیشت مردم نباید ما را از توجه به فرهنگ و مسائل فرهنگی باز بدارد، گفت: توجه به فرهنگ و نماد‌های تمدنی همواره مورد تاکید دولت است.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه برای رفع مشکلات فرهنگی و گردشگری بودجه و اعتباراتی در شورای اداری مطرح شد، بیان کرد: حدود ۱۰۰ میلیارد برای فرهنگ و گردشگری در نظر گرفته شده که هم مرمت مورد توجه قرار گیرد و هم به عنوان آثار تمدنی کشور حفظ شود./باشگاه خبرنگاران

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت