نخستین جلسه پرونده ترور شهید سلیمانی برگزار می‌شود

کد خبر: 1111541

معاون امور بین‌الملل قوه‌قضاییه: نخستین جلسه کمیته تحقیق مشترک پرونده ترور شهید سلیمانی در روز‌های سوم و چهارم آذر و در کشور عراق برگزار خواهد شد.

 نخستین نشست هیئت تحقیقات پرونده ترور سردار شهید سلیمانی و همراهان ایشان برگزار می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیرو توافقنامه منعقده بین قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران و شورای قضائی کشور عراق در تاریخ 1399.11.21، نخستین نشست مشترک هیئت تحقیقات در پرونده ترور سردار شهید سلیمانی و همراهان ایشان به میزبانی کشور عراق طی روزهای سوم و چهارم آذرماه برگزار می‌شود.

بنابراین گزارش، در سفر سال گذشته هیئت عالی قضایی ایران به عراق، در مورد پرونده شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس تصمیم گرفته شد کارگروه‌های فعال در دو کشور در این پرونده، همکاری نزدیک‌تری داشته باشند و این موضوع پیگیری جدی شود.

یکی از سرفصل‌های مهم سفر بهمن 99 رئیس قوه قضائیه به عراق، پیگیری جنایت ترور سردار شهید سلیمانی بود.

به گفته علی باقری، دبیر وقت ستاد حقوق بشر قوه قضائیه، این موضوع در دو بعد پیگیری شد؛ بُعد قضائی و بُعد حقوقی که هر دو مهم است. در بُعد قضائی بعد از انجام این جنایت توسط آمریکایی‌ها، هم در ایران و هم در عراق پرونده تشکیل شد.

وی با بیان اینکه این اقدامات در ایران منتهی شد به صدور قرار برای 46 متهم و در عراق هم حکم جلب ترامپ، صادر شد، ‌اظهار کرد: پیگیری حقوقی ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس هم اهمیت بالایی دارد؛ چون سرنوشت پیگیری قضائی، مجازات آمران و عاملان و مباشران ترور است، اما با پیگیری حقوقی می‌توان انتقام سخت را محقق کرد.

همچنین قاضی ویژه پرونده ترور فرماندهان شهید جبهه مقاومت نیز در بهمن 99 افزود: اولین بحث تعقیب کسانی بود که این جنایت را انجام دادند که بر اساس اعتراف آمریکایی‌ها دستور این عملیات توسط ترامپ صادر شده و ترور نیز توسط پهپاد‌های آمریکایی انجام شده است.

قاضی ویژه پرونده ترور فرماندهان شهید جبهه مقاومت افزود: پس از پیگیری‌های قضائی و انجام فرآیندها، حکم جلب برای رئیس جمهور سابق آمریکا برابر ماده 406 قانون محاکمات عراق، از سوی دستگاه قضائی این کشور صادر شده است./ تسنیم

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها

تازه های سایت