نامه تخت روانچی به رئیس دوره‌ای شورای امنیت

کد خبر: 1120621

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همزمان با دومین سالگرد ترور شهید سلیمانی در نامه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت تصریح کرد که این شورا باید به مسئولیت خود عمل کرده و آمریکا و رژیم صهیونیستی را به خاطر برنامه ریزی، حمایت و ارتکاب این عمل تروریستی مسئول بشناسد.

«مجید تخت روانچی» سفیر و‌ نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل همزمان با دومین سالگرد ترور سردار شهید قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه نامه‌ای به رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد نوشت.

تخت روانچی در این باره نوشت: این نامه را همزمان با دومین سالگرد ترور هولناک سردارشهید سپهبد قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، بخش رسمی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، و همراهانش، که در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۹۸ در فرودگاه بین المللی بغداد، به دستور مستقیم رئیس جمهور وقت آمریکا انجام شد، می‌نویسم تا شما را در جریان اطلاعات اخیر در مورد دخالت رژیم اسرائیل در این اقدام تروریستی شوم قرار دهم.

وی افزود: رئیس سابق اطلاعات نظامی رژیم اسرائیل در مصاحبه اخیر خود به دخالت این رژیم در ترور از پیش طراحی شده شهید سلیمانی اعتراف کرده و گفته که اطلاعات اسرائیل در این ترور نقش داشته و این یکی از دو ترور قابل توجه و مهم در دوره ریاست وی بوده است. 

تخت روانچی اضافه کرد: همانطور که من مکرراً، از جمله در نامه های مورخ سوم، هفتم و ۲۹ ژانویه ۲۰۲۰ خود به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت، تأکید کرده‌ام، این عمل جنایتکارانه بین‌المللی نقض شدید تعهدات آمریکا تحت حقوق بین‌الملل بود و بنابراین موجب مسئولیت بین‌المللی آن است.

نماینده ایران خاطرنشان کرد: این اقدام جنایتکارانه همچنین موجب مسئولیت کیفری همه کسانی است که به هر وسیله‌ای، بطور مستقیم یا غیر مستقیم، به برنامه‌ریزی یا انجام این عمل تروریستی کمک یا از آن حمایت کرده‌اند، که نمونه روشن آن نقش حمایتی و دخالت رژیم اسرائیل در این ترور است. 

وی ادامه داد: شهید  سردار سلیمانی در مبارزه با تروریسم بین المللی نقش مهمی داشت و به همین دلیل، به حق عنوان قهرمان مبارزه با تروریسم و سردار صلح به او داده شد. از این رو، ترور بزدلانه او هدیه و خدمت بزرگی به داعش و دیگر گروه‌های تروریستی در منطقه بود و آنها نیز از این ترور استقبال و از آن به عنوان دخالت الهی به نفع خود، یاد کردند. 

تخت روانچی اضافه کرد: با توجه به پیامدهای وخیم این اقدام تروریستی بر صلح و امنیت بین‌المللی، شورای امنیت باید به مسئولیت خود عمل کند و آمریکا و رژیم اسرائیل را به خاطر برنامه‌ریزی، حمایت و ارتکاب آن عمل تروریستی مسئول بشناسد.

نماینده ایران همچنین در این نامه اعلام کرد: در راستای حقوق و تعهدات ما بر اساس حقوق بین‌الملل، نیروهای مسلح ایران مصمم هستند با قوت به راه شهید سلیمانی در کمک فعالانه به ملت‌ها و دولت‌های منطقه، طبق درخواست آنها، برای مبارزه با گروه‌های تروریستی مورد حمایت خارجی تا ریشه کنی کامل آنها، ادامه دهند.

وی همچنین از رئیس شورای امنیت خواست که دستور دهد این نامه به عنوان سند شورای امنیت منتشر شود./فارس

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها