محمدصادق کوشکی در گفت‌وگو با «فردا»:

ظریف کشف جدیدی نکرده است!

کد خبر: 1122082

محمدصادق کوشکی گفت: کشف تازه‌ای نیست که روس‌ها هم مانند آمریکایی‌ها از عضویت ایران در باشگاه کشورهای هسته‌ای راضی نباشند.

گروه سیاست سایت فردا: روسیه چه نقشی را ایفا کرده و خواهد کرد؟ آیا این کشور شریک استراتژیک ایران است و می‌توان به این کشور یک‌سره اعتماد کرد؟ اینها پرسش‌هایی است که بعد از شنیدن سخنان ظریف در آن فایل صوتی پرحاشیه به وجود می‌آید.

محمدصادق کوشکی، فعال و تحلیلگر سیاسی، درباره این موضوع به «مثلث‌آنلاین» گفت: «آنچه آقای ظریف ادعا می‌کند که روسیه در حق ایران چنین و چنان کرد. اینها یک ادعاست و باید ثابت شود. هر فردی ادعا می‌کند باید ثابت شود. خب اگر قرار بود سخنی پخش شود و همه بشنوند که این اتفاق رخ داد حالا باید ثابت شود تا اهمیت یاید؛ وگرنه هر کسی می‌تواند ادعایی را مطرح کند و مثلا مقامی دیگر بیاید و بگوید روسیه یک‌سره از ایران حمایت کرده است که این هم ادعاست و باید ثابت شود».

او ادامه داد: «اما فرض کنیم که آقای ظریف درست می‌گوید و بازهم فرض کنیم ادعایش ثابت شود. در این صورت هم کشف جدیدی نکرده است زیرا از اول انقلاب شعار جمهوری اسلامی نه شرقی و نه غربی بوده است. مسلم است که روسیه، چین، آمریکا، انگلستان، فرانسه و آلمان منافع خود را دنبال می‌کنند و به هر حال از یاد نمی‌بریم که همین شش کشور عضو دائم شورای امنیت در چهارچوب تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران رأی دادند».

این فعال سیاسی مطرح کرد: «واقعیت این است که هیچ قدرتی نمی‌خواهد ایران به قدرت‌های جهانی بپیوندد. کشف تازه‌ای نیست که روس‌ها هم مانند آمریکایی‌ها از عضویت ایران در باشگاه کشورهای هسته‌ای راضی نباشند و از هر ابزاری برای جلوگیری از این مهم استفاده کنند».

او درباره راهبرد درست در عرصه دیپلماتیک بیان کرد: «ایران باید بتواند با قدرت‌های جهانی در عرصه‌هایی که منافع مشترک دارد با استفاده از روش‌های عقلانی همکاری داشته باشد. ما در مسئله سوریه با روسیه در زمینه‌هایی نقاط مشترک داشتیم و هم ایران و هم روسیه مخالف تجزیه سوریه بودند و عزم مقابله با تکفیری‌ها را داشتند حالا در همین سوریه بعضا مواضع مخالف روسیه هم داشتیم. اگر نکات آقای ظریف معطوف به این است که مثلا با کشوری مثل روسیه در هیچ سطحی نباید همکاری کرد و این کشور، یک کشور بدخواه است، کاملا دیدگاه نادرست و غیردیپلماتیکی است. همکاری در زمینه‌های مشترک با هر کشوری نافی استقلال ما نیست؛ البته این همکار یابد با آگاهی، درایت و قاطعیت انقلابی همراه باشد؛ به‌طوری که اجازه ندهیم سرمان کلاه برود».

کوشکی در پایان گفت: «اگر آمریکایی‌ها هم می‌پذیرفتند که در موضوعات مشترک همکاری معقول داشته باشیم، مشکلی نبود اما دولتمردان این کشور همواره خوی استکباری داشته‌اند و خود را از جنس برتر می‌دیده‌اند و حاضر به تقسیم منافع نیستند. روس‌ها در موضوع سوریه واقع‌بینی داشتند و می‌دانستند به تنهایی نمی‌توانند به نتیجه برسند اما ما با همین روسیه در موضوع یمن اختلاف نظر شدید داریم؛ روسیه گرایش به تجزیه یمن دارد و ما خواهان یمنی متحد هستیم. اکنون هم هیچ‌یک از مقامات عالی رتبه ایران نگفته‌اند که روسیه شریک دائمی ایران است و اصلا چنین تصوری وجود ندارد که هر کاری روسیه می‌کند در راستای منافع ایران است».

۰

دیدگاه تان را بنویسید