دستاوردهای امیرعبداللهیان از سفرش به عمان

کد خبر: 1122101

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در جریان سفر به مسقط با مقامات عمانی در خصوص مذاکرات وین برای لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران رایزنی و گفت‌وگو کرده است .

حسین امیرعبداللهیان در بدو ورود به دوحه در گفت‌وگو با خبرنگاران در ارتباط با نتایج سفر  یک روزه خود به عمان و همچنین برنامه هایش در جریان سفر به قطر تصریح کرد:  در جریان سفر به عمان در ارتباط با موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی  گفتگو های خوبی با  آقای نخست وزیر و همتای خود داشتیم ، در این ملاقات ها در خصوص همکاری های دوجانبه و و گسترش همکاری های اقتصادی رایزنی های خوبی انجام شد از جمله در مورد از سرگیری حرکت لنج های دو کشور با توجه به مهار کرونا . در همین چارچوب طرف عمانی قول داد که این موضوع را پیگیری کند که ما در آینده نزدیک شاهد از سرگیری حرکت لنج های دو کشور برای تبادل کالا و اقلام باشیم .

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان با بیان اینکه در خصوص سرمایه گذاری مشترک در برخی از پروژه ها در داخل ایران در حوزه های مختلف از جمله سرمایه گذاری در بندر چابهار، با مقامات عمانی  رایزنی و گفتگو کردیم ، افزود : همچنین یکی از مشکلات اتباع دو کشور برای انجام امور تجاری و فعالیت های مردمی موضوع پرواز هاست و در این دیدارها در  مورد از سرگیری پروازهای ایران ایر و عمان ایر گفت‌وگو کردیم این موضوع در دیدار با آقای  نخست وزیر مطرح شد و توافق شد که اقدامات لازم در این زمینه از سر گرفته شود.

 وزیر خارجه همچنین با بیان اینکه در جریان این  سفر با مقامات عمانی پیرامون مسائل منطقه‌ای از جمله تحولات یمن، افغانستان و همچنین موضوع فلسطین رایزنی و گفتگو کردیم،  تصریح کرد :در سطح بین‌المللی نیز  با توجه به برگزاری مذاکرات  وین برای لغو تحریم‌های آمریکا  علیه ایران، در این خصوص هم  گفتگوهای مفصلی با نخست وزیر و همتای عمانی خود  داشتیم.

 وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد : در گذشته عمانی ها برای به نتیجه رسیدن این مذاکرات در قالب برجام ،هم در سطح چندجانبه و هم در ارتباط با برخی از طرف های غربی  ایفای نقش می کردند.  عمانی ها  همچنان برای اینکه مذاکرات به یک  نتیجه خوب و پایداری برسد از نیات صادقانه برخوردار هستند و تلاش‌های دیپلماتیک خودشان را برای کمک به میز مذاکرات جهت رسیدن به یک توافق خوب ادامه می‌دهند.

به گزارش ایسنا، وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه گفتگوی خود با خبرنگاران در مورد اهداف سفر خود به قطر نیز گفت : در سفر  قطر با امیر این کشور و همچنین همتای خود در مورد مسائل دو جانبه، بین المللی و منطقه ای رایزنی و گفتگو خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: در مجموع سفر به دو کشور عمان و قطر در راستای تقویت سیاست همسایگی که مورد توجه دولت سیزدهم است ، انجام شده است.

 امیرعبداللهیان تصریح کرد : فرصت هایی در قطر وجود دارد از جمله برگزاری بازی های جام جهانی فوتبال، گفت و گوهایی  در گذشته انجام شده  در  خصوص اینکه در این زمینه قطر می تواند از  ظرفیت‌های ایران به ویژه در حوزه خدمات فنی و مهندسی و دیگر  امکاناتی که  دارد و می‌تواند در این زمینه به قطر کمک کند ، استفاده کند .

وی ادامه داد: در این سفر با مقامات قطر  در مورد این همکاری ها و همچنین توسعه همکاری های دو جانبه به ویژه در حوزه تجاری و همچنین تحولات منطقه ای و بین المللی رایزنی و گفتگو می‌کنیم/ ایسنا

 

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها