سید حسین نقوی حسینی در گفت‌وگو با «فردا»:

سخنان ظریف برای ایران خسارت‌بار بود

کد خبر: 1122546

سید حسین نقوی حسینی گفت: سخنان آقای ظریف می‌تواند پیامدهای منفی خاصی در حوزه دیپلماتیک برای ایران داشته باشد زیرا بر روابط ما با دیگر کشورها تأثیر می‌گذارد.

گروه سیاست سایت فردا: سخنان جنجالی و ضد روسی محمدجواد ظریف در شرایطی بازنشر شد که در آستانه سفر مهم سید ابراهیم رئیسی به روسیه هستیم. با این وصف برخی باور دارند بازنشرکنندگان سخنان ظریف اهداف خاصی را دنبال می‌کنند اما چه اهدافی؟

سید حسین نقوی حسینی، نماینده پیشین مجلس، درباره این موضوع به «فردا» گفت: «قطعا روابط بین ایران، روسیه و چین روابطی مداوم خواهد بود و باتوجه به گفت‌وگوهایی که در ماه‌های اخیر صورت گرفته و توافقی بلندمدت با چین و احتمالا توافقی مشابه با روسیه روابط ایران با این دو کشور گستره‌ای وسیع‌تر خواهد یافت اما آنچه آقای ظریف در فایل صوتی‌اش مطرح کرده، صرفا ادعای او است. ما در متن و جزئیات مذاکرات نبوده‌ایم و نمی‌توانیم درباره صحت‌وسقم سخنانش چیزی بگوییم اما حتما می‌شود گفت که بازنشر این سخنان در روزهایی که دور اخیر مذاکرات در جریان است، تأثیرات مخربی بر جریان مذاکرات می‌گذارند».

او ادامه داد: «بخش‌هایی از سخنان آقای ظریف در آن فایل صوتی در شرایطی رخ داده که مذاکرات در حال به نتیجه‌رسیدن است و آمریکایی‌ها به بیشترین مطالبات ایران پاسخ مثبت داده‌اند. ایران خواستار لغو کلیه تحریم‌هایی است که بعد از خروج آمریکا وضع شد و آمریکا اصرار داشت که صرفا تحریم‌هایی که برچسب هسته‌ای دارند باید رفع شود اما ایران بر سر موضع خود ایستاد و امروز می‌بینیم که آمریکا عقب نشسته است. از سوی دیگر ایران برای ادامه برجام از آمریکا ضمانت می‌خواهد تا بار دیگر شاهد خروج این کشور از برجام نباشیم که این هم تا حدی پیش رفته است».

این تحلیلگر مسائل دیپلماتیک مطرح کرد: «باتوجه به اخباری که به گوش می‌رسد همه چیز مثبت است و شاید بتوان گفت که بازنشر سخنان آقای ظریف در این شرایط مثبت صرفا برای تحت تأثیر قراردادن و تحریک روسیه در آستانه یک نتیجه خوب است و به نوعی شیطینت رسانه‌ای بوده است».

او درباره دیگر اهداف پشت پرده انتشار سخنان ضدروسی ظریف مطرح کرد: «به هر حال عده‌ای خوش ندارند که موفقیت‌های دیپلماتیک ایران در همین چندماهی که دولت سیزدهم روی کار آمده است را ببینند. ایران توانست در این ماه‌ها روابطی پایدار با روسیه و چین برقرار کند و به نگاه شرقی که مورد تأکید رهبر انقلاب هم بوده است، جامه عمل بپوشاند. یکی از انتقادها در دولت آقای روحانی این بود که ایران رابطه روسیه و چین را رها کرده است؛ تا جایی که به یاد داریم چین رسما از ایران ناراحت شد و روابط اقتصادی دو کشور تحت تأثیر رفتار رئیس‌جمهور وقت قرار گرفت. حالا و در آستانه سفر مهم آقای رئیسی به روسیه این سخنان آقای ظریف منتشر می‌شود که شاید هدف از این اقدام با مشکل روبه‌روکردن این سفر مهم باشد. البته این سخنان من به معنای آن نیست که باید اعتماد مطلق به روسیه یا چین داشت زیرا به هر حال آنها هم منافع خود را لحاظ می‌کنند اما نباید شرق را از معادلات سیاسی و اقتصادی‌مان حذف کنیم؛ سیاستی که هشت سال دولت آقای روحانی پی گرفت و نتایج زیان‌بارش را دیدیم».

نقوی حسینی در پایان گفت: «در هر صورت آقای ظریف خودش بارها اعلام کرده است که این حرف‌ها را برای انتشار نزده است اما اینکه چه‌طور این سخنان منتشر شده است، جای بحث دارد. به هر حال این سخنان می‌تواند پیامدهای منفی خاصی در حوزه دیپلماتیک برای ایران داشته باشد زیرا بر روابط ما با دیگر کشورها تأثیر می‌گذارد زیرا از زبان فردی بیان شده است که روزگاری وزیر خارجه این کشور و از مذاکره‌کنندگان ایران بوده است و در مجموع سخنان آقای ظریف برای ایران بسیار خسارت‌بار بود».

۰

دیدگاه تان را بنویسید

 

نیازمندیها